„Oswajanie Starości“ oznacza uświadomienie sobie, że starość jest nieuchronnym etapem naszego życia, ale to od nas samych zależy, jak się na ten etap przygotujemy. Zależy nam na odczarowaniu tego okresu życia: starszy człowiek może być aktywny i piękny. Zaawansowany wiek nie musi oznaczać wykluczenia oraz poczucia braku przydatności!
Jednym ze statutowych celów Fundacji „Porozumienie Bez Barier” jest realizacja autorskiego programu „Oswajanie starości”, którego misją jest podniesienie problematyki starości i wymiana doświadczeń międzypokoleniowych poprzez nawiązanie i prowadzenie dialogu.
W ramach tego programu tworzymy „Kąciki Babci i Dziadka” na terenie całej Polski w publicznych Domach Pomocy Społecznej oraz innych instytucjach zrzeszających Seniorów. Powstają przestrzenie przyjazne i atrakcyjne dla Osób Starszych.
Widząc, że dzięki naszej inicjatywie realnie odmieniamy szarą rzeczywistość Domów Pomocy Społecznej, będziemy kontynuować realizację “Kącików Babci i Dziadka” w 2020 roku. Spotykamy się z dużym zaangażowaniem ze strony personelu i mieszkańców DPS-ów, którzy bardzo często mają ogromny potencjał, są kreatywni i zmotywowani, ale nie są w stanie realizować swoich pomysłów ani angażować się w nowe działania z powodu istniejących barier infrastrukturalnych. Nasze metamorfozy dodają im skrzydeł i dają przestrzeń do swobodnej realizacji całej gamy działań – ograniczeniem zostaje już tylko wyobraźnia.
We współpracy z Akademią Kulinarną Whirlpool zorganizowaliśmy 14 grudnia 2017 roku bożonarodzeniowe warsztaty kulinarne dla Seniorów oraz dzieci z Domu Dziecka. Wspólne lepienie pierogów oraz przyozdabianie kolorowych pierniczków wywołało uśmiechy na twarzach zarówno Młodszych, jak i Starszych, a śpiewanie kolęd i opowieści o wigilijnych tradycjach rozbudziły w sercach wszystkich uczestników warsztatów prawdziwego Ducha Świąt!
Kontynuując kampanię “Oswajania starości” z wykorzystaniem wizerunku Pana Franciszka Pieczki, Fundacja zdecydowała się namalować mural przy ulicy Pięknej 3A. Wielkoformatowa grafika na ścianie cytuje hasło: „Czy całe moje życie nie jest godne Twojej uwagi?”. Zwraca uwagę przechodniów i zmotoryzowanych na problemy starości.
W ramach kampanii społecznej ,,Oswajanie starości” powstała w Warszawie tymczasowa wystawa portretów na ścianie budynku przy ul. Nowy Świat 37. Zdjęcia ukazywały głębokie piękno ukryte w starości. Celem wystawy było poruszenie warszawskiego środowiska do refleksji na temat problemu starzenia się oraz dostrzeżenia pozytywnych aspektów starości.
“DługoWIECZNI” to cykl tekstów w „Gazecie Wyborczej” oraz inicjatyw, które mają spowodować, że starość i konsekwencje zmian demograficznych staną się stałym i ważnym tematem debaty publicznej. W efekcie realizowane są działania, które poprawiają jakość życia najstarszych Polaków i ich opiekunów.
W ramach “Oswajania starości” wydaliśmy wraz z Wydawnictwem Burda Media nowatorski poradnik kierowany do osób w dojrzałym wieku. Wskazówki w nim zawarte dotyczące żywienia, jak i aktywności fizycznej zostały przygotowane z myślą o zmieniających się z wiekiem potrzebach i możliwościach organizmu.
W latach 2014 i 2016 zaangażowaliśmy się w organizację Parady Seniorów oraz Pikniku Pokoleń. Dzięki realizacji tych projektów udało nam się zaprezentować grupę polskich Seniorów i Seniorek jako społeczność różnorodną, twórczą i odważnie zmagającą się z wyzwaniami starzenia. Celem Parady Seniorów jest między innymi trwałe włączenie spraw obecnych i przyszłych Seniorów i Seniorek, do debaty publicznej.
Jednym z elementów programu „Oswajanie starości” jest projekt „Kąciki Babci i Dziadka”, w ramach którego Fundacja dokonuje metamorfozy wybranej przestrzeni w Domach Pomocy Społecznej oraz placówkach zrzeszających osoby starsze. „Kącikowa” koncepcja polega między innymi na zaprojektowaniu, remoncie oraz wyposażeniu sali/świetlicy państwowego ośrodka dla osób starszych, samotnych. Odnowiona przestrzeń daje możliwość wypoczynku, ale również komunikacji ze światem, przyjmowania gości – rodzin oraz znajomych.
Dotychczas zrealizowaliśmy już dziewięć “Kącików Babci i Dziadka” w całej Polsce. Ostatni powstał w Legnicy w “Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych” przy ul. W. Grabskiego 11.
W 2019 i w 2015 roku Fundacja wyprodukowała nieodpłatnie – we współpracy z producentem, Firmą Angiris – spoty edukacyjne dotyczące problemu starości, dzięki którym kampania społeczna “Oswajanie starości” ma szansę dotrzeć ze swym przekazem do szerokiego grona odbiorców. Wzruszające spoty do tej pory emitowane były m.in. przed seansami filmowymi w sieci kin Multikino, a także w internecie.
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl Łatwe Podatki dla OPP.