Ruszyła Wielka Kampania o Godność – Avon kontra Przemoc.

Fundacja „Porozumienie bez barier” włączyła się w akcję Feminoteki i Avonu, a Pani Jolanta Kwaśniewska użyczyła tej kampanii swojej twarzy. Pani Prezydentowa zdecydowała się przyłączyć do Wielkiej Kampanii o Godność „Avon Kontra Przemoc” ponieważ od lat zajmuje się tą tematyką, a przez ostatnie dwa lata prowadziła cieszący się dużą frekwencją panel przeciwko przemocy w ramach Kongresu Kobiet, przygotowujący rekomendacje do nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. O przemocy mówi, że jest ona ”Pogwałceniem godności człowieka a przemoc wobec kobiet jest najjaskrawszym przejawem dyskryminacji ze względu na płeć”. Twierdzi także, że, niestety, ale istnieje społeczne przyzwolenie na przemoc. Stąd też poparcie Wielkiej Kampanii o Godność, która przyczynia się do nagłośnienia tego problemu.

Każdego roku ok. 800 tys. kobiet w Polsce doświadcza przemocy, ok. 150 ginie w wyniku tzw. nieporozumień domowych. Nasz sprzeciw wobec przemocy i solidarność z kobietami, które jej doświadczają może tę sytuację zmienić.
Działania w ramach kampanii finansowane są ze sprzedaży bransoletek i naszyjnika. Widnieje na nich symbol nieskończoności odwołujący się do jedności kobiet na całym świecie. Bransoletki i naszyjniki można kupić w księgarni Feminoteki, a także u konsultantek AVON. Jeśli chcesz wesprzeć akcję – kup bransoletkę! Cały dochód z jej sprzedaży przeznaczony jest na działania realizowane przez fundację Feminoteka w ramach antyprzemocowej kampanii.


Akcja Avon kontra Przemoc jest prowadzona na całym świecie – w ponad 50 krajach, na pięciu kontynentach. Rozpoczęła się w 2004 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej i miała w swoim założeniu walkę z przemocą domową. Działania te w pierwszej kolejności miały na celu zbudowanie świadomości istnienia problemu, edukacji w zakresie rozpoznania symptomów oraz możliwości pomocy osobom doświadczającym przemocy. Nie jest to łatwe, gdyż w większości społeczeństw obserwuje
my tzw. „ciche przyzwolenie”.

Więcej informacji: www.feminoteka.pl oraz www.avonpolska.pl

 

Zdjęcia Marty Wojtal dla Wielkiej Kampanii o Godność Avon Kontra Przemoc.