Spotkanie w Parlamencie Europejskim poświęcone problematyce onkologii dziecięcej.

9 lutego w Brukseli z okazji International Childhood Cancer Awareness Day (obchodzony 15 lutego) odbyło się spotkanie członków Parlamentu Europejskiego przygotowane we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem Onkologii Dziecięcej (SIOPE). Uczestniczyli w nim także młodzi pacjenci po przebytych chorobach nowotworowych.

W trakcie spotkania Pani Jolanta Kwaśniewska wraz z prof. K. Pritchard-Jones z Institute of Child Health poprowadziły panel poświęcony zagwarantowaniu możliwie najlepszej jakości opieki dzieciom i młodym ludziom chorującym na raka w Europie.

 

Rokrocznie tysiące rodziców w każdym kraju jest informowanych o tym, że ich dziecko ma raka. Ich spokojne życie z dnia na dzień zamienia się w nieustającą i rygorystyczną walkę z chorobą. Na szczęście pojawiają się coraz to nowe metody leczenia, mniej toksyczne, bardziej skuteczne. Przed małymi pacjentami i ich rodzicami wciąż stają jednak nowe wyzwania. Inicjatywa partnerstwa rodziców chorych na raka dzieci i ekspertów była promowana jako sposób poprawy standardów i ma zostać uwypuklona podczas prezydencji Polski w UE w drugiej połowie 2011r.

 

Gospodarz spotkania – poseł do Parlamentu Europejskiego Alojz Peterle zauważył, że „Europę nadal charakteryzują nierówności w zakresie zwalczania chorób nowotworowych”. W trakcie spotkania dyskutowano, na temat obecnego prawa UE, które krytykowano za to, że hamuje szybki postęp we wczesnym wykrywaniu raka u dzieci. Postulowano konieczność zmiany przepisów, aby przyspieszyć wydawanie licencji dla nowych leków.