Dlaczego kobiety to przywódcy XXI wieku?

 

Empatia, umiejętność motywowania ludzi do działania na rzecz danej sprawy, nastawienie na współpracę – to kluczowe cechy, których potrzebują nowocześni liderzy. Do takich wniosków doszli uczestnicy spotkania Dlaczego kobiety to przywódcy XXI wieku?, w którym wzięła udział Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska. Spotkanie, którego zorganizowała międzynarodowa firma doradztwa strategicznego The Boston Consulting Group, zgromadziło kobiety reprezentujące świat organizacji pozarządowych, biznesu i mediów.

– Kobiety posiadają wiele cech, które predestynują je do roli liderek nowoczesnego życia politycznego, gospodarczego i społecznego – podkreślała Roselinde Torres, Senior Partner i Dyrektor Zarządzająca BCG, która przyjechała do Warszawy z okazji 50-lecia firmy. W jej ocenie modele przywództwa oparte na hierarchii i sile coraz mniej pasują do otaczającego nas świata. To jest świat pełen niepewności, w którym innowacje technologiczne co kilka lat całkowicie zmieniają zasady gry, a opinia niezadowolonego klienta może oznaczać problemy dla wielkiej firmy.

Roselinde Torres zwracała jednocześnie uwagę na to, że kobiety nie wierzą w swojej umiejętności przywódcze. Eksperci BCG poprosili kobiety i mężczyzn z kilku firm o to, by wskazali, jak sami oceniają swoje kompetencje w takich obszarach jak skłonność do dzielenia się władzą, osiąganie stabilnych wyników czy wzmacnianie współpracy. Okazało się, że kobiety postrzegają swoje umiejętności w tych obszarach zdecydowanie słabiej, niż mężczyźni. Co więcej, te dysproporcje były największe w Europie.

– Powinnyśmy myśleć o tym, jak wychowywać przyszłych liderów – zarówno dziewczęta jak i chłopców – tak, żeby byli przygotowani do wyzwań, które przed nimi stoją. Potrzebujemy nowego podziału zadań i współpracy kobiet i mężczyzn, który pozwoli nam prowadzić satysfakcjonujące życie, nastawione na rozwój i wzajemne zrozumienie – mówiła na podsumowanie Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska.