Jolanta Kwaśniewska w „Pytaniu na śniadanie”

Nowy cykl „Pytania na śniadanie” prowadzony przez Jolantę Kwaśniewską, będzie przełamywał stereotypy dotyczące starości, będzie pokazywał, jak żyć pełnią życia po 60-ce czy 70-ce, jak zachować młodzieńcza energię , dobry wygląd i świetne samopoczucie, jak się nie zestarzeć „w środku”. – Chcemy otwarcie rozmawiać o starzeniu się, procesie, który dotyczy przecież każdego z nas. Także mnie. Zależy nam jednak na tym, by na starość spojrzeć z pozytywnej, słonecznej strony – podkreśla Jolanta Kwaśniewska. – Pokażemy, że w sile wieku można żyć aktywnie, zdrowo, można kultywować przyjaźnie, nawiązywać nowe znajomości, oddawać się hobby, uprawiać sport, modnie się ubierać, korzystać z nowych technologii. W Polsce wciąż pokutuje stereotypowe myślenie o starości, swego rodzaju „babciny” wizerunek osoby w podeszłym wieku. Trzeba przełamywać i odczarowywać ten model myślenia. Starzenie się społeczeństw europejskich jest faktem. Wciąż jednak zbyt rzadko mówi się o tym, że starość to ogromny kapitał społeczny, którego nie można zmarnować.


Wagę tematu dostrzegła m.in. Unia Europejska, która rok 2012 ogłosiła Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Celem tej inicjatywy było zwrócenie uwagi opinii publicznej na wkład, jaki do społeczeństwa wnoszą seniorzy i wzmocnienie dialogu międzypokoleniowego. – W Polsce panuje kult młodości, starość traktowana jest jak coś wstydliwego, młodzi udają, że nigdy się nie zestarzeją, a starzy z konieczności usuwają się w cień. A przecież tak być nie musi. W każdym wieku mamy prawo do godnego i ciekawego życia – podkreśla Agnieszka Rosłoniak-Jeżowska, kierująca redakcją „Pytania na śniadanie”. – Zależy nam na tym, by oswoić pojęcie starości, pokazywać sześćdziesięciolatków czy osiemdziesięciolatków, którzy robią w życiu coś ciekawego, inspirującego. Moją idolką jest 73-letnia DJ VIka, która stając za konsoletą podczas międzypokoleniowych dancingów, mówi: „Nie mam czasu na starość”. Zamierzamy promować takie osoby. „Pytanie na śniadanie”, we współpracy z Jolantą Kwaśniewską, będzie także prezentować najciekawsze i najbardziej wartościowe przedsięwzięcia międzypokoleniowe np. kluby tanga dla młodych i starszych, kluby fitness przyjazne seniorom, miejsca, w których młodzi spotykają się osobami starszymi i wszyscy wzajemnie mogą się od siebie czegoś ciekawego nauczyć.


W ramach nowego cyklu, redakcja „Pytania na śniadanie” zachęci widzów, także tych najmłodszych, do kręcenia filmików, których bohaterami będą starsze osoby z ich otoczenia – To może być mama, babcia, sąsiadka, pan z pobliskiego kiosku, taksówkarz, każdy, kogo za coś podziwiamy, kto w sile wieku żyje aktywnie, posiada niebanalne hobby, a przede wszystkim nie zamyka się w czterech ścianach swojego mieszkania – wyjaśnia Jolanta Kwaśniewska. – Autorów i bohaterów najciekawszych filmików będziemy zapraszać do studia „Pytania na śniadanie”.


W cyklu realizowanym wspólnie z Jolantą Kwaśniewską, znajdzie się również miejsce na praktyczne poradnictwo dla seniorów, obejmujące profilaktykę zdrowotną, nowości w zakresie nowych technologii i gadżetów przyjaznych osobom starszym, rady z zakresu mody, urody, zasad zdrowego odżywiania itp. – Prześledzimy, co ciekawego i wartościowego oferują osobom starszym firmy odzieżowe, kosmetyczne, instytucje finansowe, producenci zdrowej żywności itd. – mówi Agnieszka Rosłoniak. Jolanta Kwaśniewska dodaje, że z jej perspektywy, jednym kluczowych motywów będzie tzw. profilaktyka starości. – Każdy z nas będzie kiedyś starym człowiekiem. Na to, jak ta starość będzie wyglądać, pracujemy całe życie, od najmłodszych lat. Składają się na to wzorce zachowań, które przekazują nam rodzice, nasze nawyki żywieniowe, aktywny lub pasywny styl życia i wiele innych czynników. Problematyka starości nie dotyczy wyłącznie ludzi w określonym wieku. „Jakość” naszej starości to wypadkowa całego życia, o czym często – szczególnie gdy jesteśmy młodsi – zapominamy.


Cykl „Pytania na śniadanie” wpisuje się w szerszy program inicjatyw na rzecz zdrowej i aktywnej starości, który realizować będzie fundacja „Porozumienie bez barier” Jolanty Kwaśniewskiej.
– Ponieważ starość ma negatywne zabarwienie, tworzymy program „Oswajanie starości” na rzecz pozytywnego myślenia o starzeniu się. Szukamy sojuszników, myślących w podobny sposób. Bardzo cieszymy się, że TVP2 jest jednym z nich –
zaznacza Jolanta Kwaśniewska.

 

źródło: materiał prasowy TVP