NOWE TECHNOLOGIE PRZYJACIELEM SENIORA

Specjalnie dla Was zebraliśmy i przygotowaliśmy kilka cennych porad JAK OSWOIĆ OSOBY W SILE WIEKU z nowymi technologiami.

Po pierwsze pamiętajmy, że nowe technologie, obco brzmiące nazwy gadżetów technologicznych, Internet nie są wrogiem osób starszych. Rozwiązania technologiczne mogą być i są przyjacielem, nie raz pomocnym jak i ratującym życiem. Mogą być również wspaniałą rozrywką czy łącznikiem z innymi osobami szukającymi nowych znajomości, przyjaźni, wymiany doświadczeń czy pasji.


Dla osób w wieku powyżej 50 roku życia gorąco polecamy projekt Polski Cyfrowej Równych Szans – to inicjatywa, której celem jest wprowadzanie w świat komunikacji cyfrowej oraz usług i treści dostępnych w Internecie – dorosłych Polaków z pokolenia 50+, realizowana przez Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Tzw. Latarnicy – wprowadzą w świat nowych technologii i Internetu osoby w sile wieku na terenie całego kraju. Organizowane bezpłatne kursy i szkolenia, gdzie od podstaw starsze osoby oswajane są z komputerem, laptopem i oczywiście Internetem pozwalają na lepsze zrozumienie otaczającego, dzisiejszego nas świata.

Szczegółową mapkę – gdzie znaleźć najbliższego Latarnika znajdziecie na stronie www.latarnicy.pl

Biorąc przykład z Latarników, pamiętajmy, że w procesie edukacyjnym osób starszych najważniejsza jest cierpliwość w tłumaczeniu pojęć i rzeczy dla młodego pokolenia czasem oczywistych. Nie używajmy trudnych, anglojęzycznych pojęć – a jeśli już musimy, tłumaczmy powoli i dokładnie – po pewnym czasie powróćmy do zagadnienia by osoba starsza zrozumiała i zapamiętała przekazywaną jej treść. To, co dla młodego pokolenia wydawać się może banalne i proste, w przypadku ludzi w sile wieku wcale proste być nie musi. Zrozummy ich i wyjdźmy im naprzeciw. 

Komputery i laptopy stają się coraz bardziej dostępne dla osób starszych. Ceny rozpoczynają się już od 300 zł. W Internecie znajdują się dogodne wyszukiwarki i porównywarki cenowe jak np. ceneo.pl, gdzie można znaleźć dla siebie najlepszy model w najlepszej cenie.

Wiele porad dla osób starszych znajdziecie również na wielu fantastycznych stronach internetowych. Szczególnej uwadze polecamy serwis starsirodzice.pl oraz inne portale, których listę znajdziecie na stronie naszego programu oswajaniestarosci.pl.