GALA FINAŁOWA IV EDYCJI KONKURSU “WYRÓŻNIENIE BIAŁEJ WSTĄŻKI”

W najbliższy poniedziałek, 2 grudnia br. w warszawskim Teatrze Kamienica o godzinie 12:00 odbędzie się Gala Finałowa IV edycji Konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki”. Konkurs organizowany przez Centrum Praw Kobiet i Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” ma na celu wybór mężczyzn, którzy w szczególny sposób zasłużyli się pomagając kobietom, reagując na wszelkie formy przemocy i dyskryminacji.

Finał IV edycji Konkursu rozpocznie się o godz. 12:00 od panelu dyskusyjnego pt.: Przemoc dotyczy kobiet w każdym wieku. Rozmowę poprowadzi Urszula Nowakowska – Prezeska Centrum Praw Kobiet. Eksperci zwrócą szczególną uwagę na często marginalizowaną, dramatyczną sytuację kobiet w starszym wieku. Zaproszenie do udziału w dyskusji od Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez Barier” realizującej program „Oswajanie Starości”, przyjęła dr hab. Małgorzata Halicka z Zakładu Socjologii Edukacji i Gerontologii Społecznej Uniwersytetu w Białymstoku.

Wyróżnienia „Białej Wstążki” przyznane zostaną w siedmiu kategoriach:
 Wymiar sprawiedliwości,
 Organy ścigania,
 Instytucje i organizacje pomocowe,
 Osoby publiczne,
 Instytucje publiczne,
 Osoby prywatne,
 Media.


Galę poprowadzi Marcelina Zawadzka – Miss Polonia 2011 i pierwsza od 1989 roku reprezentantka Polski w Konkursie Miss Universe, która zakwalifikowała się do finałowej 16-tki. Jestem szczęśliwa, że mogę włączyć się w tę wspaniałą inicjatywę. Na przestrzeni lat, miałam okazję wielokrotnie uczestniczyć w wielu społecznych projektach i akcjach niosących pomoc potrzebującym. Wyróżnienie „Białej Wstążki” jest dla mnie wydarzeniem szczególnym, podczas którego wspólnym głosem mówimy NIE! – przemocy wobec kobiet – ocenia.

Muzyczną Gwiazdą wydarzenia będzie Edyta Strzycka – artystka młodego pokolenia, która sympatię widzów zdobyła w jednym z najpopularniejszych obecnie telewizyjnych talent-show. Sukces w programie zaowocował kontraktem płytowym z jedną z największych wytwórni muzycznych. Artystka wykona swoje autorskie utwory, a także covery m.in. z repertuaru Marka Grechuty w specjalnie przygotowanych aranżacjach akustycznych przy akompaniamencie gitary i akordeonu.


Od 8 października do 22 listopada 2013 r. zgłoszenia Kandydatów przesyłały pokrzywdzone kobiety, pracownicy instytucji i organizacji pozarządowych oraz inne osoby, które wskazały zasługi danego Kandydata. „Białą Wstążką” nagrodzeni zostaną mężczyźni działający w instytucjach pomocowych (fundacjach, stowarzyszeniach, ośrodkach pomocy społecznej i innych ośrodkach pomocowych), pracownicy służb mundurowych, przedsiębiorcy, przedstawiciele mediów oraz mężczyźni angażujący się w niesienie pomocy krzywdzonym kobietom całkiem prywatnie.

Zgłoszonych Kandydatów, 26 listopada 2013 r. wyróżniła Kapituła Konkursowa, w skład której weszły Panie: Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska, Urszula Nowakowska, Krystyna Kofta, Nina Kowalewska – Motlik, Elżbieta Pomaska, Irena Santor, Bożena Toeplitz oraz jeden z pomysłodawców konkursu – policjant: Kazimierz Walijewski.

 

 


Tytuł Ambasadora Wyróżnienia Białej Wstążki przyjęli Panowie: Prezydent Aleksander Kwaśniewski, Minister Marek Balicki, Wojciech Gąssowski, Emilian Kamiński, Robert Korzeniowski, Zbigniew Niemczycki, ks. Arkadiusz Nowak, Prof. Wiktor Osiatyński, Andrzej Pągowski, Grzegorz Turnau, nadinsp. Marek Działoszyński – Komendant Główny Policji. Do ostatniej edycji Ambasadorem Konkursu był śp. Pan Tadeusz Mazowiecki.


Inicjatywa Wyróżnienia „Białej Wstążki” w Polsce:
W 1991 roku w Kanadzie, w drugą rocznicę masakry w Montrealu, ponad sto tysięcy mężczyzn i chłopców wystąpiło otwarcie przeciwko przemocy wobec kobiet przypinając symboliczny znak czystości – białą wstążkę – chcąc powiedzieć „ja swoją postawą życiową nie przykładam ręki do krzywdzenia kobiet i dziewczynek”. Szlachetny gest, który odbił się szerokim echem po świecie, również w Polsce znalazł wielu naśladowców. W wielu miastach naszego kraju przebiega kampania, w której kobiety i mężczyźni przypinają białe wstążki identyfikując się z krzywdzonymi kobietami. Inicjatywa zorganizowania konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki”, z którą w 2010 roku wyszli dwaj funkcjonariusze policji – Kazimierz Walijewski oraz Tomasz Pietrzak, poddaje postawy i zachowanie mężczyzn swoistej weryfikacji i nagradza tych, którzy aktywnie działają na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Konkurs „Wyróżnienie Białej Wstążki” traktowany jest jako część międzynarodowej kampanii przeciwko przemocy ze względu na płeć, która obchodzona jest na całym świecie od 25 listopada – Międzynarodowego Dnia na Rzecz Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet do 10 grudnia – Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka. Rosnące zainteresowanie Konkursem jest dowodem na to, jak ważna i społecznie odpowiedzialna jest organizowana od 2010 roku akcja Centrum Praw Kobiet i Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”.


AKREDYTACJE DLA MEDIÓW PROWADZI BIURO PRASOWE FUNDACJI JOLANTY KWAŚNIEWSKIEJ „POROZUMIENIE BEZ BARIER”:
Artur Stefaniak
e-mail: [email protected]
tel.: + 48 510 048 824

Partnerzy Gali: Teatr Kamienica, W KRUK, Komenda Główna Policji, Krajowa Rada Komornicza, ComPress Public Relations, netmorrow, STEFANIAK Music Management.