PATRONAT NASZEJ FUNDACJI NAD KAMPANIĄ SPOŁECZNĄ “RECEPTA NA OBOJĘTNOŚĆ” PORTALU STARSIRODZICE.PL

Celem kampanii “Recepta na obojętność” portalu StarsiRodzice.pl jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na wykluczenie ludzi w podeszłym wieku, zwrócenie uwagi na pokoleniową obojętność wobec seniorów, integrację międzypokoleniową i walkę przeciwko wykluczeniu społecznemu w tym cyfrowemu. 

Starzenie się społeczeństwa jest nie tylko problemem spędzającym sen z oczu politykom i ekonomistom. Za suchymi statystykami kryją się ludzkie dramaty, spowodowane nie tylko procesami biologii. Ageizm, czyli dyskryminacja ludzi starszych jest poważnym, choć rzadko poruszanym publicznie problemem. Podświadomie odsuwamy od siebie myśli nie tylko o swojej starości. Samotność, poczucie pustki i społeczne zobojętnienie to, obok dolegliwości zdrowotnych, największy problem wskazywany przez osoby w podeszłym wieku; wśród ludzi po 65-tym roku życiu notuje się również największy odsetek chorych na przewlekłą depresję.

Myśląc o swojej przyszłości rzadko kiedy wykraczamy poza granicę najbliższych 10 – 15 lat. Starzenie się jest nieodwracalnym procesem, o którym wolimy na co dzień nie myśleć, bo kojarzy się głównie z samotnością, fizycznym i psychicznym bólem oraz znaczącym obniżeniem jakości życia, choć niekoniecznie musi się z nimi wiązać.

Statystyki są nieubłagane – według opublikowanego w maju zeszłego roku raportu Komisji Europejskiej w 2060 roku już co 3. mieszkaniec Unii Europejskiej będzie miał 65 lat lub więcej. Dziś w Polsce żyje ponad 16,4% osób w wieku podeszłym i ten odsetek z roku na rok wzrasta.

Kampania prowadzona jest w Internecie – na portalu StarsiRodzice.pl oraz na serwisach społecznościowych. Składa się z serii etiud filmowych, konkursu fotograficznego, filmowego oraz warsztatów filmowych.

W dniu dzisiejszym odbyła się premiera filmu pt. „ZOBACZ OCZAMI” autorstwa Alicji Białej, która pokazuje życie dwóch energicznych starszych Pań, niewidomej Eli oraz jej przyjaciółki Litki. Pani Ela była w młodości pedagogiem, uczyła matematyki w ośrodku dla niewidomych, w wieku 8 lat straciła wzrok, ale zdążyła obejrzeć Jezioro Łabędzie, stąd jej zamiłowanie do tańca. Pomimo niepełnosprawności ma dystans do siebie, radzi sobie świetnie w życiu, pozytywnie zaraża młodych i starszych do działania. Razem ze swoją przyjaciółką corocznie biorą udział w warsztatach tanecznych dla niewidomych prowadzonych metodą Wróblewskiego w Poznaniu. Są aktywne i pełne wigoru. Pani Ela była znana w młodości z tego, że zakładała sobie nogi na szyję. Do dzisiaj jest aktywna także w kuchni, gdzie podziwiana jest za smaczne nalewki gruszkowe i cytrynowe.

Nasza Fundacja objęła patronat nad Kampanią. O wszelkich aktywnościach informować będziemy na bieżąco.

Film “Zobacz Oczami”: >>>