POLSKA NAJSZYBCIEJ STARZEJĄCYM SIĘ KRAJEM W EUROPIE

Według ekspertów, Polska jest obecnie najszybciej starzejącym się krajem w Europie. Które województwa wydają najwięcej, a które najmniej na opiekę długoterminową emerytów?

W jakim regionie najlepiej się zestarzeć? Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) i raportu PwC na temat sprawności polskiej ochrony zdrowia wynika, że w województwie opolskim, gdzie na opiekę długoterminową emerytów powyżej 75. roku życia NFZ wydaje się najwięcej w Polsce – rocznie 621 zł na osobę.

Na niskie nakłady nie mogą też narzekać seniorzy z regionu śląskiego i podkarpackiego, gdzie ta kwota jest zaledwie o 2 zł mniejsza. Ranking PwC pokazuje duże dysproporcje między poszczególnymi regionami kraju. W województwie łódzkim i podlaskim wydaje się na opiekę dwa razy mniej niż u liderów zestawienia.

Eksperci zwracają uwagę, że Polska jest obecnie najszybciej starzejącym się krajem w Europie, a ciągle nie ma strategii dla polityki senioralnej. Minister pracy i polityki społecznej ma ją ogłosić pod koniec stycznia 2014 r., podczas Kongresu Zdrowego Starzenia.

Taka strategia jest bardzo potrzebna. Podejmowane dzisiaj działania są nieskoordynowane – mówi Robert Mołdach, ekspert specjalizujący się w branży medycznej.

źródło: tvn24bis.pl
link do artykułu: >>>