GŁOS W SPRAWIE JURKA OWSIAKA

 

GŁOS w SPRAWIE Jurka Owsiaka


„Głos namiętności lepszy jest niż głos rozumu, gdyż beznamiętni zmieniać nie potrafią dziejów” (Cz. Miłosz „Dziecię Europy”).

   Jest Pan Szalony, Nawiedzony, Porywający, Ekscytujący, Jedyny w swoim rodzaju. Budzi Pan i wznieca nieprawdopodobne emocje.
   Nie ma surowszych krytyków, bezwzględniejszych sędziów, okrutniejszych oskarżycieli od tych, którzy nic nie robią. Niczego nie próbują zmienić. Nikogo nakarmić. Nikogo przyodziać. Za nic i z nikogo nie czują się odpowiedzialni. Tacy ludzie nie popełniają błędów – ich się nie rozlicza. To oni rozliczają.
   Słowa mają niesamowitą moc. Mogą unicestwiać, kaleczyć, zabijać – lub uzdrawiać, wspierać, przywracać nadzieję. Wszystko zależy od tego, z czyich ust wypływają. Jak każdy wspaniały wynalazek mogą być używane w niecnych zamiarach. Nobel nie przewidział, że jego dynamit będzie służył także tym, którzy będą chcieli przy jego pomocy unicestwiać innych. A kij bejsbolowy? To ręce podłych ludzi uczyniły z niego narzędzie zbrodni.
   Wszystko zależy od ludzi. Od tego w co wierzą, jakie mają zamiary, jakie cele, jakie obyczaje. Ale to, że pewni ludzie postanawiają żyć w społeczeństwie łamiąc wszelkie boskie i ludzkie prawa – nie jest wyłącznie ich prywatną sprawą. Bo my także w tym społeczeństwie żyjemy i czujemy się za nie odpowiedzialni.
  Nie godzimy się na bycie biernymi obserwatorami nikczemnego zaszczuwania, deprecjonowania i pomawiania innych.
Wyrażamy sprzeciw przeciwko rozpowszechnianiu ocen dotyczących działalności Jurka Owsiaka formułowanych przez ludzi, którzy w komunikacji społecznej posługują się mową nienawiści.
   Każdy w tym kraju może mieć własne zdanie na każdy temat. I bardzo dobrze. Ale nie każde poglądy muszą być rozpowszechniane i publicznie komentowane, szczególnie jeśli są to poglądy oparte na bezpodstawnym pomawianiu w sposób naruszający dobra osobiste i godzące w wartości społeczne. Poglądy, które mogą przyczyniać się do zniweczenia zmian, mających udokumentowane, bardzo pozytywne dla całego społeczeństwa znaczenie.
   Milczenie może być rozumiane jako przyzwolenie na działania, które budzą nasz sprzeciw, na aprobatę dla sposobu w jaki są prowadzone.
  Nie będziemy milczeć w żadnej kontrowersyjnej, bolesnej, ważnej dla wszystkich sprawie. Bo martwi nas fakt, że tym co nas wyróżnia w Europie staje się poziom bezsensownej zawiści i nienasyconej potrzeby donoszenia. A donos – głównym narzędziem komunikacji społecznej tak jak pomówienie i podłe kłamstwa stają się podstawą do tworzenia czyjegoś wizerunku w społeczeństwie.

 

Mocy – wiary- wytrwałości – życzy Panu Jurkowi Owsiakowi Jolanta Kwaśniewska wraz z Zespołem Fundacji ,,Porozumienie Bez Barier’’.