CZY ROZKŁADY JAZDY BĘDĄ 
PRZYJAZNE SENIOROM?

 

Rozkłady jazdy są nieczytelne i niezrozumiałe dla seniorów. Szczególnie wieczorową porą rozkłady są niemożliwe do odczytania. Seniorzy nie zawsze proszą o pomoc w odczytaniu rozkładu młodzież, co wynika z pewnego rodzaju lęku przed młodzieżą. Dlatego redakcja portalu StarsiRodzice.pl oraz Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej Porozumienie Bez Barier zwróciły się z Apelem do Prezydentów i Burmistrzów o Rozkłady Jazdy Przyjazne Seniorom.

W 2010 roku w Polsce żyło blisko 5,2 mln osób w wieku 65+. Prognoza ludności na lata 2008-2035, przygotowana przez Departament Badań Demograficznych GUS, przewiduje, iż do roku 2035 liczba ludzi starszych niemal podwoi się. Czy Polska jest krajem przyjaznym dla starych ludzi? Niestety nie, ale możemy wspólnie to zmienić. Wiele projektów nie musi być dziełem tworzonym z poziomu ministerstw. Wiele można zrobić lokalnie, na poziomie miasta i gminy, do tego niewielkim kosztem.

Oto recepta redakcji StarsiRodzice.pl oraz Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej Porozumienie Bez Barier:

Rozkłady Jazdy Przyjazne Seniorom.

Rozkłady jazdy są nieczytelne i niezrozumiałe dla seniorów. Szczególnie wieczorową porą rozkłady są niemożliwe do odczytania. Seniorzy nie zawsze proszą o pomoc w odczytaniu rozkładu młodzież, co wynika z pewnego rodzaju lęku przed młodzieżą. Kaptur, dres, kolczyki czy dredy w oczach seniora nie wyglądają przyjaźnie stąd te obawy, choć skądinąd nie zawsze słuszne. Z okazji Dnia Babci i Dziadka chcemy zwrócić uwagę na ten problem właśnie Wam – samorządowym urzędnikom, którzy są odpowiedzialni za rozkłady jazdy.

Zwracamy się z apelem i prośbą w imieniu seniorów o poprawę czytelności czcionek, tak aby rozkłady jazdy stały się przyjazne seniorom. Jeśli ta idea jest przez Państwa realizowana, prosimy o podzielenie się z nami tą dobrą nowiną. Jeśli jednak Rozkłady Jazdy Przyjazne Seniorom nie są możliwe przez Państwa do zrealizowania prosimy o odpowiedź seniorom, dlaczego?

Małymi krokami do wielkich celów. Nie potrzeba milionów, żeby ułatwiać życie ludziom w podeszłym wieku, choć i te niewątpliwie przydałyby się w walce o godną starość. Zacznijmy pomagać seniorom w naszych samorządach lokalnych od małych, ale ważnych rzeczy. Pokażmy razem, że można zrobić wiele niewielkim kosztem. Pokażmy, że Polska jest krajem przyjaznym dla starych ludzi.

Z wyrazami szacunku,
Remigiusz Zagórski
Dyrektor portalu StarsiRodzice.pl

Krzysztof Berzyński
Członek Zarządu Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej
Porozumienie Bez Barier