STAROŚĆ TO RADOŚĆ

   

Starość to radość
cykl wydarzeń towarzyszących 12 edycji Docs Against Gravity FF

 

8 maja rusza największy festiwal filmów dokumentalnych 12. DOCS AGAINST GRAVITY FF (były PLANETE+ DOC), przez 10 dni widzowie będą mieli okazję zobaczyć ponad 130 filmów, porozmawiać z blisko 80 twórcami z całego świata, wziąć udział w wielu interesujących debatach oraz jak zawsze bawić się na wyjątkowych imprezach muzycznych.

W tym roku szczególną uwagę chcemy poświecić wiekowi. W ramach Akademii Dokumentalnej zorganizowano wyjątkowy cykl „Starość to radość” w ramach, którego zostaną zaprezentowane filmy o aktywnych seniorach. Bohaterami filmów będą n.in. Iris Apfel- 93-letnia ikona mody oraz Maria Fux- 90- letnia tancerka, która tańczy i uczy tańczyć ludzi w różnym wieku.

Do każdego filmu przygotowane zostały wydarzenia towarzyszące, m.in. debaty i warsztaty. W trakcie dyskusji rozmawiać będziemy o tym „Czy warszawskie instytucje kultury otwarte są na aktywnych seniorów” oraz „Czy moda jest (nie)zależna od wieku”. Do rozmowy o wieku zaprosiliśmy m.in. Jolantę Kwaśniewską (prezeskę Fundacji Porozumienie Bez Barier), Helenę Norowicz (aktorkę biorącą udział w sesjach promujących kolekcje Bohoboco i Nenukko), dr hab. Mariolę Bieńko (socjolożkę z ISNS UW), Mariannę Otmianowską (kierowniczkę działu edukacji w Muzeum Narodowym). Zorganizowane zostaną również warsztaty ogrodnicze oraz międzypokoleniowe śniadanie.
Wydarzenia odbywać się będą w następujących terminach i miejscach:10 MAJA, niedziela
12:00 | Taras przed Kinoteką, Plac Defilad 1 | Akademia Dokumentalna zaprasza na warszawskie śniadanie międzypokoleniowe od 0-100 lat: „Jak nie marnować jedzenia”
Spotkanie i warsztaty poprowadzą Inka Wrońska i Olga Badowska z miesięcznika “Kuchnia”.

Wstęp wolny.
Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy:
[email protected]12 MAJA, wtorek
19:00 | Kinoteka, Plac Defilad 1 | Akademia Dokumentalna zaprasza na film „Taniec z Marią” po, którym odbędzie się dyskusja „Czy warszawskie instytucje kultury gotowe są na aktywnych seniorów?”
Prowadzenie: Tomasz Golonko, dziennikarz naTemat.pl
Goście:
Dr Magdalena Rosochacka- Gmitrzak
– socjolożka, adiunkt w Katedrze Studiów Rodziny i Patologii Społecznej Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Beata Tokarz- Kamińska
– socjolożka, członkini zarządu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych “ę”. Autorka programów społecznych i publikacji dotyczących aktywizacji osób starszych.
Jolanta Kwaśniewska
– prezeska Fundacji Porozumienie Bez Barier
Halina Kowalska
– aktywna seniorka, uczestniczka Archipelagu Pokoleń
Marianna Otmianowska
– kierowniczka Działu Edukacji, Muzeum Narodowe
Anna Rochowska
– teatrolożka, pedagog teatru, koordynatorka programu EDUKACJA w TR

Wstęp wolny
Pierwszeństwo mają osoby z biletem na seans poprzedzający debatę.14 MAJA, czwartek
19:00 | kino LUNA, ul. Marszałkowska 28 | Akademia Dokumentalna zaprasza na film „Iris” po, którym odbędzie się dyskusja: „Czy moda jest (nie)zależna od wieku?”
Prowadzący: Tomasz Golonko, dziennikarz naTemat.pl
Goście:
Janusz Noniewicz
– dziennikarz, kierownik Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Dr hab. Mariola Bieńko
– socjolożka zajmująca się intymnością i cielesnością, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego
Joanna Peters- Maszkiewicz
– uczestniczka Archipelagu Pokoleń
Helena Norowicz
– aktorka teatralna i filmowa. Przez większość kariery związana z Teatrem Studio. Zagrała m.in. w „Dekalog IV” Krzysztofa Kieślowskiego czy „Matka Teresa od kotów” Pawła Sali. Ostatnio wystąpiła jako modelka w kampanii marek Nenukko i Bohoboco

Wstęp wolny
Pierwszeństwo mają osoby z biletem na seans poprzedzający debatę.17 MAJA, niedziela
12:00 | Taras przed Kinoteką | Akademia Dokumentalna zaprasza na: „Ogrodnicze warsztaty wielopokoleniowe od 0 – 100 lat”
Prowadzenie: Sławek Sendzielski (ogrodnik)
Od dawna jestem zaangażowany w działania ogrodniczo-edukacyjne.Prowadzę warsztaty ogrodnicze i promuję ekologiczne metody uprawy ogrodów. Współpracuję z takimi organizacjami jak Fundacja Cultureshock, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Stowarzyszenie Artanimacje, BMW (Miasto i Ogród), Fundacja Mieszadło („Wspólny Ogród”).

Wstęp wolny
Liczba miejsc ograniczona.
Zapisy:
[email protected]


Więcej informacji
http://docsag.pl
https://www.facebook.com/events/1594670507468586/

 

 

Partnerem cyklu jest Archipelag Pokoleń, projekt Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Fundacja Porozumienie Bez Barier