WYSTAWA oczami “DługoWIECZNYCH”

Pierwszy “Kącik babci i dziadka” powstał z inicjatywy fundacji na Solcu. Dzisiaj w hali głównej Dworca Wschodniego otwarto wystawę zdjęć “Starzejemy się od urodzenia”, która pokazuje podopiecznych kącika i kulisy jego powstania.

 

 

Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej realizuje program “Oswajanie starości”. Nowa inicjatywa obejmuje “Kąciki babci i dziadka”, czyli miejsca, w których osoby starsze będą mogły przyjemnie i aktywnie spędzać czas. Pilotażowy kącik Jolanta Kwaśniewska otworzyła w grudniu w Domu Pomocy Społecznej Towarzystwa Przytułku św. Franciszka Salezego przy ul. Solec. Kolejne będą powstawać w ciągu roku w całej Polsce.

– Wiele się robi dla dzieci i jest to bardzo potrzebne, ale nie można zapominać o osobach starszych, które także potrzebują troski i zainteresowania. Zwłaszcza że będzie ich przybywało – wyjaśnia Jolanta Kwaśniewska. – Starzenie się społeczeństw jest niezaprzeczalnym faktem o skali globalnej. Starości nie unikniemy, ale możemy mieć wpływ na to, jak będzie wyglądać. Stąd pomysł, by tworzyć miejsca, które będą aktywizować osoby starsze.

Zdjęcia seniorów na Dworcu Wschodnim

Od dzisiaj na Dworcu Wschodnim można oglądać wystawę zdjęć Moniki Gadzały “Starzejemy się od urodzenia”. Fotografie pochodzą z pierwszego “Kącika babci i dziadka”. To dawna jadalnia, która została zaaranżowana w przytulną przestrzeń z fotelami i nowymi meblami, gramofonem i przebojami z dawnych lat.

Bezpłatną wystawę 20 zdjęć z odsłony pionierskiego projektu można oglądać do końca stycznia w hali głównej Dworca Wschodniego w Warszawie.

Jesteśmy DługoWIECZNI

Od początku 2014 roku piszemy o sprawach związanych ze starzejącym się społeczeństwem. Coraz więcej dojrzałych osób to jednocześnie więcej wyzwań. Obecnie już ponad 14 proc. Polaków ma skończone 65 lat. Według prognoz Eurostatu w 2060 r. w tym wieku będzie co trzeci mieszkaniec naszego kraju. W zimowej edycji akcji społecznej “Wyborczej” “DługoWIECZNI” chcemy się skupić m.in. na tym, jak ważne są relacje między członkami rodziny – dlaczego warto spędzać czas z dziadkami, rozmawiać ze sobą przy wspólnych posiłkach i gotowaniu. Tłumaczyć, jak ważna jest dieta, zdrowy styl życia, bo to głównie nasze codzienne małe decyzje wpływają na to, w jakiej formie przeżyjemy starość.

Akcję wspierają fundacja Jolanty Kwaśniewskiej Porozumienie bez Barier, a także Telewizja Polska.

Więcej: Wyborcza.pl/dlugowieczni