PRZEKAŻ 1% na OSWAJANIE STAROŚCI

Przekaż 1% podatku na program “Oswajanie starości”

      


Dlaczego to właśnie Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej “Porozumienie Bez Barier” powinna otrzymać wpłatę 1% podatku? Odpowiedź jest prosta, bo to nasza Fundacja działa programowo i robi wiele aby przybliżyć problematykę starości. Poniżej kilka słów o najważniejszych działaniach Fundacji.

Od 2013 roku Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej prowadzi autorski program pod nazwą „Oswajanie starości”. Misją programu jest podniesienie problematyki starości. Kluczowym założeniem przedsięwzięcia jest wymiana doświadczeń międzypokoleniowych poprzez nawiązanie i prowadzenie dialogu. „Oswajanie Starości“ oznacza uświadomienie sobie, że starość jest nieuchronnym etapem naszego życia, ale to od nas samych zależy, jak się na ten etap przygotujemy. Zależy nam na odczarowaniu tego okresu życia: starszy człowiek może być aktywny i piękny. Zaawansowany wiek nie musi oznaczać wykluczenia oraz poczucia braku przydatności. Przy Fundacji powstała Rada Programowa Seniorów oraz Zespół ekspertów ds. polityki senioralnej, którego zadaniem jest wypracowanie strategii polityki senioralnej, zwłaszcza programów profilaktycznych. Wśród ekspertów z całej Polski są: lekarze geriatrzy i gerontolodzy, dietetycy, dziennikarze, psychologowie i psychiatrzy, neurolodzy, itp. W ramach programu odbywają się również debaty publiczne, kongresy, konferencje, kampanie medialne, cykliczne audycje telewizyjne, pikniki i szereg przedsięwzięć kulturalnych w tym cykliczne spotkania z seniorami w siedzibie naszej Fundacji.

Już w 2014 roku nasza Fundacja była współorganizatorem pierwszej ogólnopolskiej Parady Seniorów.

W 2015 roku dzięki wysiłkom Fundacji powstał spot edukacyjny poruszający problematykę starości. Jest emitowany zarówno w 2015 jak i 2016 roku w telewizji publicznej oraz stacjach radiowych a także na innych nośnikach, np.: w kinach przed seansami, w metrze, a także w prasie. Jesteśmy niezwykle dumni, że w tym przedsięwzięciu wsparł nas Pan Franciszek Pieczka.
Kadr ze spotu Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”

Od września 2014 roku propagujemy program „Oswajanie starości” na antenie II programu TVP w Pytaniu na Śniadanie. W roku następnym wspólnie z Gazetą Wyborczą oraz pod patronatem Telewizji Polskiej zapoczątkowaliśmy kampanię pod nazwą „Długowieczni”. Kampania to cykl tekstów w „Gazecie Wyborczej” oraz inicjatyw, które mają spowodować, że starość i konsekwencje zmian demograficznych staną się stałym i ważnym tematem debaty publicznej. W efekcie realizowane są działania, które poprawiają jakość życia najstarszych Polaków i ich opiekunów.

W ramach programu „Oswajanie starości” zainicjowaliśmy w 2015 r. projekt „Kąciki Babci i Dziadka”, w ramach którego Fundacja przeobraża przestrzenie w domach pomocy społecznej, tworząc przyjazne, w ciepłym klimacie pokoje. – W ten sposób chcemy przywrócić starości godność – mówi Jolanta Kwaśniewska – Wiele się robi dla dzieci, ale starsze osoby są zapomniane, dlatego chcemy tworzyć takie kąciki, by w ten sposób oswajać starość. Nasze wizyty w Domach Pomocy Społecznej utwierdzają nas w przekonaniu, że ta grupa ludzi jest często pomijana, lekceważona, zaniedbywana i jest pozostawiona sama sobie. Czasami warunki w jakich żyją uwłaczają godności człowieka. Dlatego tak, jak tworzyliśmy przez kilkanaście lat „Motylkowe Szpitale dla Dzieci” zmieniając szarą rzeczywistość w kolorowy, baśniowy świat, będziemy tworzyć „Kąciki Babci i Dziadka” w Domach Pomocy Społecznej jako miejsca przyjazne, kolorowe i otwarte na ludzi. Pierwszym otwartym w grudniu 2015 roku „Kącikiem” była wyremontowana i urządzona na nowo świetlica w Domu Pomocy Społecznej Towarzystwa Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie przy ul. Solec 36A (fot. Monika Gadzała). Już w 2016 roku będzie ogłoszony przez Fundację „Porozumienie Bez Barier” i realizowany konkurs na najpiękniejsze „Kąciki Babci i Dziadka”, co pozwoli na upowszechnianie naszych działań na teren całego kraju we wspieraniu domów pomocy społecznej w odnawianiu sal czy świetlic dla osób starszych. Wyremontowane pomieszczenia dają przede wszystkim możliwość wypoczynku, ale również komunikacji ze światem, przyjmowania gości – rodzin oraz znajomych.


Kolejnym projektem w ramach programu „Oswajanie starości” jest poradnik kierowany przede wszystkim do osób dojrzałych pod tytułem „Jedz zdrowo, ćwicz z głową, żyj szczęśliwie” wydany przez Wydawnictwo Burda Książki. W książce znajdują się nie tylko proste i niedrogie potrawy na każdą kieszeń, ale również zestaw ćwiczeń dla osób starszych. Książka jest dostępna w większości salonów prasowych oraz była dodrukowywana i rozeszła się w ekspresowym tempie.