Gazeta Wyborcza o Wystawie Fundacji Jolanty Kwasniewskiej "Porozumienie Bez Barier"

 

Osiem zdjęć seniorów zawisło w oknach kamienicy przy ul. Nowy Świat 37 w ramach wystawy "Oswajanie starości". – W przestrzeni dominują twarze młodych ludzi – mówiła Jolanta Kwaśniewska, prezeska fundacji Porozumienie bez Barier. – Ta wystawa ma przypomnieć, że już 17 proc. społeczeństwa to osoby powyżej 65. roku życia, a za chwilkę będzie ich 30 proc. Niech te twarze skłaniają do refleksji, że starość kiedyś przyjdzie.

 

 

Krystyna Szydłowska, emerytowana śpiewaczka operowa z Teatru Muzycznego w Lublinie, cieszyła się, że jej zdjęcie można obejrzeć na kamienicy w centrum Warszawy. – Ciągle czekam na coś nowego – opowiada pani Krystyna. – Gdy dostałam zaproszenie do udziału w wystawie, pomyślałam, że to świetny pomysł. W ten sposób jestem w stolicy. Ponieważ wierzę, że nic się nie dzieje przypadkiem, to może jest początek zmian. Może się tu przeprowadzę. A czemu nie?

"Ludzie potrafią się ładnie starzeć"

Na innym ze zdjęć na przechodniów patrzy Zofia Turek. – Starzeje się ciało, ale dusza jest młoda – śmieje się pani Zofia. – Mam ochotę rozrabiać jak za młodych lat, a może jeszcze więcej – opowiada. – Moje zdjęcie na kamienicy to przygoda. Zgodziłam się tu wisieć, bo mam nadzieję, że pomogę w dobrej sprawie. Że przechodnie zastanowią się nad swoim życiem.

Autorką ośmiu portretów jest Karolina Fender-Noińska. – Chciałam pokazać, jak ludzie potrafią się ładnie starzeć. Jak się nie wstydzą swojego wieku, tylko potrafią być z niego dumni – opowiada.

Portrety będzie można oglądać do 10 lipca w oknach kamienicy przy ul. Nowy Świat 37. Zostali na nich uwiecznieni jeszcze: Ewa Noińska, Wiktor Tauer, Tomasz Zaród, Krystyna Kluge, Elżbieta Pomaska i Franciszek Pieczka.

Trzy lata temu budynek przy Nowym Świecie 37, przejęty przez państwo na mocy dekretu Bieruta, odzyskała Joanna Karniol i założyła fundację, która pod tym adresem ma organizować wydarzenia kulturalne, spotkania autorskie oraz warsztaty literackie.

– Nowy Świat był kiedyś ulicą tętniącą życiem literackim i kulturalnym. Chciałabym przywrócić ten artystyczny ferment w tym miejscu – opowiada Karniol, prezeska fundacji Nowy Świat 37. – W tym domu tworzył Bolesław Leśmian. Tu odwiedzali go Julian Tuwim czy Jan Brzechwa.

Właścicielka kamienicy zapowiada, że pod koniec tego roku kamienica ma przejść remont. Później w pomieszczeniach na piętrze będzie się mieścić siedziba fundacji.

W ramach programu "Porozumienie bez barier" powstał już przy ul. Pięknej, vis-a-vis ambasady USA, mural z olbrzymim wizerunkiem aktora Franciszka Pieczki, który w styczniu tego roku skończył 88 lat. Projekt "Oswajanie starości" prowadzony jest od 2013 r. przez fundację Jolanty Kwaśniewskiej Porozumienie bez Barier.

 

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,20126373,fundacja-jolanty-kwasniewskiej-oswaja-starosc-w-kamienicy-przy.html