„Pomagam wszystkim, a może i mi pomogą”

Osoba, którą prezentujemy Państwu na zdjęciu to Pan Stefan Markaczewski (ur. 1947r.).

Mieszka w Koninie, pracę rozpoczął w 1968r. w Konińskim Zakładzie Naprawczym, gdzie podczas wykonywania czynności służbowych uległ wypadkowi, w którym stracił oko. Po rekonwalescencji za wstawiennictwem władz partyjnych powrócił do macierzystego zakładu, mimo ze nie był ich członkiem. Musiał wtedy obiecać, że wstąpi do partii. Po wielu latach pracy i przeszeregowaniach uzyskał awans na mistrza ślusarskiego. Interesuje się sportem, był bramkarzem w międzyzakładowym zespole piłki nożnej. Nie stronił od sportów ekstremalnych. Podczas imprezy, na ochotnika, już w podeszłym wieku wykonał skok na bungee oraz lot balonem. Nie potrafił odmówić nikomu pomocy. Kosztem obowiązków rodzinnych pomagał kolegom z pracy przy budowaniu ich domów. Po jego namowie troje synów i córka wybudowali swoje domy. On swoim doświadczeniem i pracą, fizyczną pomógł im znacząco w zakończeniu budowy. Teraz również nie odmawia pomocy, mimo swojego wieku i schorowania, jest do dyspozycji swoich dzieci.

Zdjęcie zostało wykonane przez Pana Jana Markaczewskiego, który razem z innymi studentami Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wzięli udział w projekcie „Oblicza starości w Wielkopolsce” organizowanym przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej “Porozumienie Bez Barier” pod bezpośrednim nadzorem Pani prof. Małgorzaty Gardy. Na wszystkich fotografiach, wykonanych m.in. przez studentów widnieją postacie seniorów. Do 30 listopada 2016 roku będzie można oglądać wystawę „Oblicza starości w Wielkopolsce” w Galerii Plenerowej od strony ulicy Agrykoli, Muzeum Łazienki Królewskie.

Partnerami wydarzenia są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Projekt finansowany jest przez m. st. Warszawa. Wstęp bezpłatny.

pbb_wystawa_fotografi_120x178cm4