„Przepis na długie życie? To, na pewno, serce pełne miłości oraz kozie mleko.”

Dziś przedstawiamy Państwu sylwetkę najstarszej mieszkanki Kalisza i jednej z najstarszych Polek. Pani Jadwigi Młynek, związana jest z Kaliszem przez całe swoje życie, urodziła się w 1905 roku i jej wiek sięga 109 lat.

Pytana o receptę na tak długi żywot odpowiada: „to ciężka praca i kozie mleko”. Przez całe życie ciężko pracowała w gospodarstwie, bo z tego żyła razem z mężem i piątką dzieci. Jak sama mówi, odżywia się zdrowo i uwielbia kozie mleko, które pije od dziecka. Twierdzi, że to właśnie ten napój dawał jej siłę do pokonywania wielu kilometrów pieszo, kiedy chodziła na targ sprzedawać warzywa i owoce. Doskonale pamięta legendarne spalenie Kalisza w 1914 roku, tuż po wybuchu I wojny światowej. Pani Jadwiga była wtedy 9-Ietnią dziewczynką i pamięta jak w stronę Sulisławic – dzielnicy Kalisza, gdzie mieszkała wraz z rodzicami, leciały z wiatrem spalone dokumenty. Okres ten zapisał się w pamięci Pani Jadwigi na zawsze. Pomimo przykrych wspomnień związanych z wojną serce Pani Jadzi wypełnione jest życzliwością i miłością.

W listopadzie można oglądać wystawę „Oblicza starości w Wielkopolsce” w Galerii Plenerowej od strony ulicy Agrykoli, Muzeum Łazienki Królewskie. Organizatorem akcji jest Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”. Partnerami wydarzenia są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Projekt finansowany jest przez m. st. Warszawa. Zapraszamy – wstęp bezpłatny. Projekt „Oblicza starości w Wielkopolsce” powstał z inicjatywy prof. Małgorzaty Gardy. Realizatorami są studenci i osoby związane z Pracownią Cyfrowej Edycji Obrazu Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na fotografiach, wykonanych m.in. przez studentów, widnieją postacie seniorów.

 

Fot. Justyna Walczak