„Kochaj Boga, wierz w Rodzinę”

Kolejną sylwetką zaprezentowaną przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej “Porozumienie Bez Barier” podczas inauguracji wystawy “Oblicza starości w Wielkopolsce” jest Pani Maria Korzeniowska. Ekspozycja składa się ze zbioru portretów, dotykająca tematu starości i jest eksponowana w Galerii Plenerowej od strony ulicy Agrykoli, Muzeum Łazienki Królewskie.

Partnerami wydarzenia są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Projekt finansowany jest przez m. st. Warszawa. Wstęp bezpłatny.

Pani Maria Korzeniowska z domu Gonera, jedna z czwórki rodzeństwa urodzonego w Ostrowie Wielkopolskim w kochającej rodzinie. Ojciec kolejarz, mama gospodyni domowa z zamiłowania krawcowa.

Maria urodziła się 29.11.1935 roku jako druga córka, cztery lata wcześniej urodziła się jej siostra Helena. Okres wojny był trudny dla rodziny Gonerów, w 1939 roku urodziły im się bliźnięta z których jeden niestety zmarł. Najmłodszy syn przyszedł na świat 1946 roku.

Ojcu udało się dostać pracę w niemieckiej aptece, dzięki czemu miał środki na utrzymanie rodziny. W rodzinnej miejscowości Maria ukończyła podstawówkę oraz dwie klasy gimnazjum, marzyła o maturze, jednak w domu się ,,nie przelewało” i trzeba byto iść do pracy by zarobić własne pieniądze i odciążyć rodziców.

W wieku 14 lat wyruszyła do Wrocławia uzyskać tytuł w dziedzinie chemii ,,Aparatowa włókien sztucznych”. Szkoła trwała 3 lata. W tym czasie Maria brała udział w odgruzowaniu Wrocławia. Nie ogrzewany internat, szron na ścianach i prochowiec na zimę nie przeszkodziły w ukończeniu nauki z wzorowymi wynikami i uznaniem wśród profesorów. Po powrocie do domu dostała pracę w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego, Państwowe Zakłady Lotnicze w Kaliszu, gdzie pracowała jako laborantka do odejścia na emeryturę w 1990 roku. W międzyczasie poznała Stanisława Korzeniowskiego, rodowitego Poznaniaka, który wraz z rodzicami przeniósł się do Kalisza i również pracował w tej samej Firmie jako Kierownik w Zakładach Lotniczych. Urodziły im się bliźnięta Ewa i Tomasz. Dzisiaj Maria jest babcią dla trzech wnuczek i z nadzieją czeka na nadejście prawnuków.

Fot. Korzeniowska Paulina

pbb_wystawa_fotografi_120x178cm7