„Staram się żyć mądrze, aby nikomu nie szkodzić”

Człowiek tysiąca twarzy

Tomasz Machciński, samotny aktor reżyser, twórca jedynego na świecie teatru fotografii autorskiej, tworzonej za pomocą najprostszych środków wyrazu. Mistrz – mechanik precyzyjny z Kalisza. Od 1966 roku tworzy autoportrety, które obrazują różne stopnie Iudzkich przeżyć i doznań.

Nie stosuje peruk, wykorzystuje natomiast wszystko co dzieje się z jego organizmem: odrastanie włosów, ubytek zębów, starzenie się, choroby, depresje itp.

Urodził się w Puszczy Kampinoskiej wiosną 1942r. Wtedy to Niemcy spalili jego dom chociaż później dostali porządne lanie. Dzieciństwo spędził w szpitalach i sierocińcach m.in. w Kaliszu w 1954r. Jak mówi, będąc w Domu Dziecka w Bodzewie k/Gostynia został wysłany do Liceum Sztuk Pięknych w Poznaniu na egzamin, ponieważ pięknie rysował konie Lenina oraz gołe babki. Egzamin oblał, bo nie chciano mu uwierzyć, że Pi r2 to wzór na kwadrat. Następnie wysłano go na naukę zawodu szewca do Zakładu Szkolenia Inwalidów we Wrocławiu. Tam dowiedział się, że jest inwalidą. W 1963 r. ukończył szkolę jako mechanik precyzyjny. W Kaliszu rozpoczął pracę jako praktykant maszyn biurowych w CUB. To właśnie tam naprawił koledze zegarek marki “Pabieda” za co otrzymał aparat fotograficzny „Smiena8” i tak w 1966 roku zaczęła się jego przygoda z fotografią. W 1972 zdał dyplom mistrzowski w Poznaniu. Próbował dalszej nauki w L.O. im. T. Kościuszki w Kaliszu dla pracujących, ale nie dotrwał do matury. Jego pasją jest filozofia, psychologia, muzyka i konie.

Tomasz Machciński

pbb_wystawa_fotografi_178x130cm_korekta3

Od 2 listopada w Galerii Plenerowej od strony ulicy Agrykoli, Muzeum Łazienki Królewskie oglądać można wystawę „Oblicza starości w Wielkopolsce”. Jej organizatorem jest Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”. Projekt finansowany jest przez m. st. Warszawa. Partnerami są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzeum Łazienki Królewskie.

W ciągu 3 tygodni wystawę obejrzało już ponad 20 000 osób. Zbiór portretów dotyczących starości będzie można bezpłatnie zobaczyć tylko do 30 listopada. Zapraszamy.