„Staraj się zgłębić każdą dziedzinę życia”

Zaczytany, niebanalny .. naukowa sylwetka Prof. dr hab. Władysława Balickiego.

Urodzony w 1941 r., wywodzi się z rodziny inteligenckiej (od pokoleń), osiadłej w Wielkopolsce. Po przedwczesnej śmierci ojca, lekarza, wraz z 3 siostrami wychowywany przez matkę.

Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Poznaniu (dzisiaj Uniwersytetu Ekonomicznego) jako jej pracownik zdobywał kolejne stopnie naukowe, do profesora włącznie.

Autor wielu publikacji naukowych z dziedziny makroekonomii i metodologii nauk ekonomicznych. Twórca i rektor – przez 15 lat – jednej z pierwszych w Polsce (od 1994 roku) prywatnej uczelni – Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Uczelnia ta od zarania plasuje się na najwyższych miejscach w rankingach uczelni niepaństwowych w kraju.

Prywatnie: 2-krotnie żonaty, ojciec 1 córki, od roku na emeryturze, od roku wdowiec. Całe życie pozanaukowe poświęcał czynnemu uprawianiu sportu: biegom długodystansowym (uczestnik licznych maratonów krajowych i zagranicznych), corocznym podróżom rowerowym po całej Europie  i Polsce. Miłośnik poezji Wysockiego, Okudżawy i Osieckiej. Tłumacz utworów dwóch pierwszych z wymienionych bardów. Poeta, autor opowiadań z podróży. Miłośnik przyrody, opiekun zwierząt.

pbb_wystawa_fotografi_178x130cm_korekta5

Fot. Jadwiga Kulińska

Do 30 listopada 2016 roku można oglądać wystawę „Oblicza starości w Wielkopolsce”. Zbiór portretów dotykający tematu starości jest eksponowany w Galerii Plenerowej od strony ulicy Agrykoli, Muzeum Łazienki Królewskie. Organizatorem akcji jest Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”. Partnerami wydarzenia są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzeum Łazienki Królewskie.

Projekt finansowany jest przez m. st. Warszawa. Wstęp bezpłatny.