„Nie narzekać, w życiu trzeba być zadowolonym”

Kolejnym Seniorem z Wielkopolski jest Pan Walenty Warszewski. Ur. 14.02.1936r., w tym roku kończy 80 lat. Pochodzi z Sierzchowa, małej wsi w powiecie kaliskim. Ze względu na warunki panujące wtedy urodził się w domu rodzinnym.

Ma siostrę i przyrodniego brata. Matka umarła bardzo wcześnie, gdy miał 3 lata, a wychowywała go macocha. Skończył szkołę podstawową, nie został nigdzie wysłany dalej, nie było na to pieniędzy. Od młodych lat musiał ciężko pracować i zarabiać sam na siebie. Nigdy nie był rozpieszczany przez macochę.

Pracował w fabryce mebli w Opatówku, dzień w dzień chodził na nogach do pracy. Dorabiał jako pomocnik murarza co pomogło mu w dalszym życiu.

Ożenił się w 1962r. z Marianną Górską, z którą ma 3 dzieci. Zamieszkał na gospodarce żony, która składała się tylko ze starej chaty drewnianej. Pobudował sam dom w którym do tej pory mieszkają, pomieszczenia gospodarcze i garaże.

Zawsze był bardzo uczciwą osobą, przez co dał się oszukać wspólnikowi i popadł w długi. W ciężkiej sytuacji stała przy nim rodzina, która musiała się wiele wyrzec by pozyskać stabilną sytuację.

pbb_wystawa_fotografi_178x130cm_korekta8

Fot. Kinga Śledź

Przedstawiony życiorys Pana Warszewskiego jest elementem wystawy “Oblicza starości w Wielkopolsce”, którą zorganizowała Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej “Porozumienie Bez Barier”. Fotografie wykonali m.in. studenci Pracowni Cyfrowej Edycji Obrazu Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Partnerami przedsięwzięcia zostali Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Projekt finansowany jest przez m. st. Warszawę.

Wystawę można podziwiać do 30 listopada 2016 roku w Galerii Plenerowej od strony ulicy Agrykoli w Muzeum Łazienki Królewskie. Wstęp bezpłatny. ZAPRASZAMY