Portal.abczdrowie.pl opisuje najstarszą mieszkankę Kalisza

Materiał zaczerpnięty ze strony Portalu abczdrowie

https://portal.abczdrowie.pl/zdrowy-napoj-ktory-zapewnia-dlugowiecznosc

Jadwiga Młynek w tym roku skończyła 109 lat. Jest najstarszą mieszkanką Kalisza i jedną z najstarszych Polek. Co zapewniło jej długowieczność? Kobieta jest przekonana, że siły i zdrowie zawdzięcza… koziemu mleku.

pbb_wystawa_fotografi_katalog_a444

Długowieczność na wyciągnięcie ręki

O pani Jadwidze dowiedzieliśmy się dzięki wystawie fotografii „Oblicza Starości” zaprezentowanej w Galerii Plenerowej w Muzeum Łazienki Królewskie. Jej zdjęcie, a także krótka historia życia znalazły się wśród kilkunastu ujęć przedstawiających oblicza starszych osób z Wielkopolski. Każda fotografia i komentarz poruszają widza na swój sposób, jednak naszą uwagę przykuła pani Jadwiga Młynek i jej nietypowy sposób na długowieczność. W komentarzu dołączonym do zdjęcia możemy przeczytać:

– Przez całe życie ciężko pracowała w gospodarstwie, bo z tego żyła z mężem i piątką dzieci. Jak sama mówi, odżywia się zdrowo i uwielbia kozie mleko, które pije od dziecka. Twierdzi, że to właśnie ten napój dawał jej siłę do pokonywania wielu kilometrów pieszo, kiedy chodziła na targ sprzedawać warzywa i owoce.

Okazuje się, że eliksir młodości naprawdę istnieje i mamy go na wyciągnięcie ręki. Sprawdźmy, co takiego kryje w sobie kozie mleko, że daje tyle energii.

To jeden z najważniejszych organów. Wątroba neutralizuje toksyny, usuwa szkodliwe substancje, wytwarza żółć, a także magazynuje energię oraz witaminy….

Tajemnice koziego mleka

Mleko od kozy jest bogate w cenne minerały, dostarcza potasu, wapnia oraz fosforu. Jest również źródłem witamin: A1, PP , D, E oraz witamin z grupy B. Ponadto spożywając kozie mleko, zapewnimy sobie dawkę zdrowych kwasów omega-6. Mleko kozie wspomaga też przyswajanie żelaza, dlatego polecane jest osobom zmagającym się z niedoborem tego ważnego składnika pokarmowego.

Kozie mleko jest lekkostrawne. Nie powoduje problemów trawiennych, ale to nie wszystko. Zawiera w swoim składzie probiotyki, które wpływają korzystnie na florę bakteryjną układu pokarmowego.

Mleko kozie może być spożywane przez osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy. Zawiera ono znacznie mniej tego składnika niż mleko krowie. W mleku od kozy znajdziemy też mniej kazeiny, czyli najważniejszego składnika tworzącego białka mleka, a które też bardzo często jest przyczyną alergii pokarmowej.

Mleko kozie zostało zaliczone do żywności funkcjonalnej, czyli oprócz tego, że odżywia, sprawia, że lepiej się czujemy i jesteśmy zdrowsi. Nic dziwnego, że pani Jadwiga czuje się tak dobrze. Zdrowa dieta może zdziałać prawdziwe cuda w naszym organizmie.

Mleko kozie nie powinno być jednak zbyt często podawane dzieciom, bo przez wysoką zawartość składników mineralnych, może zbytnio obciążyć nerki malucha.

Zapraszamy po więcej

Warto brać przykład z pani Jadwigi – to pewne. Najstarsza mieszkanka Kalisza postawiła przede wszystkim na zdrowe odżywianie i to dzięki temu cieszy się długowiecznością.

Jeśli zainteresowała Was historia Jadwigi Młynek, serdecznie zachęcamy, by poznać innych bohaterów wystawy „Oblicza Starości”. Jeszcze do końca listopada będzie można ją obejrzeć w Galerii Plenerowej w Muzeum Łazienki Królewskie (wejście od strony ul. Agrykoli). Ekspozycję cieszy się dużym zainteresowaniem, odwiedziło ją już 20 tys. osób.

Pomysłodawczynią projektu jest prof. zw. Małgorzata Garda, a zdjęcia wykonali studenci oraz osoby związane z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu. Za organizację wystawy odpowiedzialna jest Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”. Projekt został sfinansowany przez m. st. Warszawa.