„Własnymi rękoma do godnego życia”

Mądrość i szacunek – takie myśli pojawiają się oglądając portret Pani Teresy Jabłońskiej, w ramach wystawy “Oblicza starości w Wielkopolsce”. Zobaczcie sami..

pbb_wystawa_fotografi_178x130cm_korekta14

Teresa Jabłońska z domu Wiśniewska, urodzona 13 grudnia 1930 roku w Osieku Wielkim, w obecnym województwie Wielkopolskim. Córka Rocha i Heleny Wiśniewskich. Ma pięcioro rodzeństwa, siostrę Zofię i 4 braci: Adama, Kazimierza, Józefa i Ignacego. Jako dziesięcioletnia dziewczynka, w roku 1940 została wysiedlona w Kieleckie, dokładnie do Solca nad Wisłą, gdzie przyjęła Pierwszą Komunię Świętą. Pobierała tam także nauki. Po zakończeniu wojny wróciła do rodzinnej miejscowości, gdzie kontynuowała naukę w szkole podstawowej. Nie podjęła pracy zawodowej, Iecz cały czas pomagała rodzicom w gospodarstwie rolnym. W październiku 1957 roku wyszła za mąż za Jana Jabłońskiego, również prześladowanego w czasie wojny. Za co w późniejszym okresie otrzymał legitymację kombatancką. Wraz z mężem odziedziczyli ziemię, na której pobudowali swój dom i rozwinęli gospodarstwo, którego część uległa zniszczeniu w wyniku pożaru. Zniszczone budynki z czasem odbudowali. Urodziła trójkę dzieci: Andrzeja, Alicję i Jerzego. Jan zmarł w 2001 roku, syn Andrzej 2 lata później. Obecnie cały czas mieszka w pobudowanym przez siebie i męża domu z synem Jerzym, jego żoną, i dziećmi.

Do 30 listopada 2016 roku będzie można oglądać wystawę „Oblicza starości w Wielkopolsce”. Zbiór portretów dotykający tematu starości będzie eksponowany w Galerii Plenerowej od strony ulicy Agrykoli, Muzeum Łazienki Królewskie. Organizatorem akcji jest Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”. Partnerami wydarzenia są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Projekt finansowany jest przez m. st. Warszawa. Wstęp bezpłatny.