Pamiętacie sylwetkę Walentego Warszewskiego z wystawy “Oblicza starości w Wielkopolsce”?

Motto: „Nie narzekać, w życiu trzeba być zadowolonym” do takiej konkluzji doprowadziły Pana Walentego perypetie życiowe..

Urodzony 14.02.1936r., w tym roku kończy 80 lat. Pochodzi z Sierzchowa, małej wsi w powiecie kaliskim. Ze względu na warunki panujące wtedy urodził się w domu rodzinnym. Ma siostrę i przyrodniego brata. Matka umarła bardzo wcześnie, gdyż miał 3 lata, a wychowywała go macocha. Skończył szkołę podstawową, nie został nigdzie wysłany dalej, nie było na to pieniędzy. Od młodych lat musiał ciężko pracować i zarabiać sam na siebie. Nigdy nie był rozpieszczany przez macochę. Pracował w fabryce mebli w Opatówku, dzień w dzień chodził na nogach do pracy. Dorabiał jako pomocnik murarza co pomogło mu w dalszym życiu. Ożenił się w 1962r. z Marianną Górską, z którą ma 3 dzieci. Zamieszkał na gospodarce żony, która składała się tylko ze starej chaty drewnianej. Pobudował sam dom w którym do tej pory mieszkają, pomieszczenia gospodarcze i garaże. Zawsze był bardzo uczciwą osobą, przez co dał się oszukać wspólnikowi i popadł w długi. W ciężkiej sytuacji stała przy nim rodzina, która musiała się wiele wyrzec by pozyskać stabilną sytuację.

Tę sylwetkę oraz innych Seniorów w ramach projektu “Oblicza starości w Wielkopolsce” można podziwiać w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach (ulica ks. Piotra Ściegiennego 2) do dnia 02.01.2017 roku. Wszystkie przedstawione portrety są częścią projektu realizowanego pod nadzorem Pani Profesor Małgorzaty Gardy. Zdjęcia Seniorów wykonali m.in. studenci i osoby związane z Pracownią Cyfrowej Edycji Obrazu Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Projekt był finansowany przez m.st. Warszawę wszystkie-logotypy-w-jednym