KĄCIK DLA SENIORÓW W DPS – Częstochowa zainaugurowała trzeci “Kącik Babci i Dziadka”

Materiał zaczerpnięty ze stron Urzędu Miasta Częstochowy
KĄCIK DLA SENIORÓW W DPS
1

W Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kontkiewicza powstał Kącik Babci i Dziadka. Mogą z niego korzystać wszyscy częstochowscy seniorzy. Stworzenie miejsca spotkań dla częstochowskich seniorów i podopiecznych DPS to efekt współpracy pomiędzy miastem i fundacją Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”.

W ramach projektu fundacja przeprowadziła metamorfozę specjalnie wydzielonego miejsca. Środki na ten cel pochodziły z grantu Fundacji MetLife.
Kąciki dla seniorów są niezwykle potrzebne. Chcieliśmy stworzyć miejsca spotkań międzypokoleniowych, które byłyby namiastką domu – mówiła podczas otwarcia kącika prezeska fundacji Jolanta Kwaśniewska. – Pierwsze takie miejsce powstało w Warszawie, drugie w Słupsku i wreszcie trzecie, najbardziej współczesne w Częstochowie

“Kącik Babci i Dziadka” to realizowany przez „Porozumienie Bez Barier” projekt, służący rozwojowi integracji i zainteresowań osób starszych. W ramach inicjatywy, w prowadzonych przez polskie samorządy domach pomocy społecznej, przeprowadzane są metamorfozy specjalnie wyznaczonych miejsc, które maja służyć zarówno pensjonariuszom poszczególnych placówek, jak i lokalnej społeczności. Powstające kąciki są przytulne i umeblowane. Do dyspozycji użytkowników są też książki oraz pomieszczenie sanitarne.

– Miejsce, w którym powstał kącik, bardzo się zmieniło. Dziś wygląda tak, że aż chce się tu przychodzić. Ważne, że mogą z niego korzystać nie tylko podopieczni Domu Pomocy Społecznej, ale również wszyscy zainteresowani mieszkańcy dzielnicy i miasta – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Oprócz spotkań integracyjnych seniorów i podopiecznych DPS, w nowym miejscu będą również realizowane m.in. mini wydarzenia kulturalne z udziałem zaproszonych gości.

Adaptacja pomieszczeń trwała od września do grudnia.