Kolejna Pani profesor zgłoszona do Plebiscytu Kobieta Medycyny 2017

Głosujcie!!! Kobietymedycyny

Prof. dr hab. biol. Lidia Brydak

Kierownik Zakładu Badań Wirusów Grypy i Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego.

Uznana za Lidera Roku 2016 w Ochronie Zdrowia – zdrowie publiczne. Badaniami nad grypą zajmuje się od ponad 46 lat. Ma do niej stosunek bardzo emocjonalny. Jej współpracownicy określają ją nawet mianem “apostoła szczepień”. Każdego roku w sezonie grypowym od nowa walczy o to, by Polacy szczepili się przeciwko grypie. Jak mantrę powtarza, że tylko szczepienia mogą ochronić przed groźnymi komplikacjami pogrypowymi, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Sama szczepi się przeciwko grypie sezonowej od 25 lat. Z determinacją przekonuje lekarzy, by walczyli z uprzedzeniami pacjentów. Nie boi się mówić, że tak niski procent wyszczepialności Polaków to również wina personelu medycznego, który sam niechętnie się szczepi. Jej zdaniem szczepienia przeciwko grypie powinny na stałe znaleźć się w Programie Szczepień Ochronnych w grupie szczepień obowiązkowych – nieodpłatnych, zwłaszcza w grupach podwyższonego ryzyka bez względu na wiek.

Oficjalnie prof. Brydak mówi, że marzy, by zaszczepiła się co najmniej polowa Polaków. Nieoficjalnie wiadomo, że chciałaby wyszczepialności na poziomie stu procent.

By osiągnąć swój cel jest gotowa na wiele – była nawet gotowa przekonywać hierarchów kościelnych, aby z ambon apelowali do ludzi o szczepienie się przeciw grypie. Uważa, że szczepienia na grypę powinny być przymusowe.

Wynikiem jest czterdziestoletnich żmudnych badań eksperymentalnych prowadzonych z klinicystami, przy ścisłej współpracy z międzynarodowymi centrami grypowymi jest jedyne opracowanie książkowe w języku polskim dotyczące grypy i jej profilaktyki.