MIEJSCA PRZYJAZNE SENIOROM
MAMY NOWE MIEJSCA PRZYJAZNE SENIOROM NA MAPIE WARSZAWY
Konkurs Miejsca Przyjazne Seniorom ma na celu wyróżnienie i promowanie instytucji i organizacji działających na terenie m.st. Warszawy otwartych na potrzeby osób starszych. Miejsc bez barier architektonicznych, oferujących atrakcyjne produkty, usługi i zniżki, miejsc w których seniorzy czują się swobodnie, są uprzejmie traktowani oraz obsługiwani. Miejsca wyróżnione w ramach konkursu otrzymają certyfikat oraz będą oznaczone specjalnym znakiem informującym o wyróżnieniu. Wykaz instytucji i organizacji, które otrzymały Certyfikat, będzie nieodpłatnie publikowany w materiałach promocyjnych Urzędu m.st. Warszawy, materiałach informacyjnych Warszawskiej Rady Seniorów oraz w serwisie internetowym www.senioralna.um.warszawa.pl. Konkurs ma charakter cykliczny i przeprowadzany jest corocznie.
Konkurs Miejsca Przyjazne Seniorom jest jednym z celów technicznych wskazanych w Programie Warszawa Przyjazna Seniorom Na lata 2013-2020 uchwalonym przez Radę m.st. Warszawy 5 grudnia 2013r. W Warszawie mieszka blisko pół miliona osób powyżej 60 roku życia – to ponad 25% ogółu mieszkańców dlatego ważne jest wspieranie wszelkich inicjatyw, które służą starszym mieszkańcom Warszawy.
Łącznie do konkursu wpłynęło 45 wniosków. Przedstawiciele Dzielnicowych Rad Seniorów m.st. Warszawy odwiedzili wszystkie zgłoszone miejsca. Po wnikliwym sprawdzeniu obiektów kapituła konkursu przyznała tytuły „Miejsca Przyjaznego Seniorom” w kilku kategoriach. – Po raz drugi spotykamy się na gali konkursu Miejsca Przyjazne Seniorom. Konkurs i dzisiejsza gala jest elementem myślenia Warszawy o seniorach, ale takiego myślenia w kontekście międzygeneracyjnym, międzypokoleniowym. Dziś pokazujemy miejsca, które są otwarte na ich potrzeby i mogą być wzorem dla innych, wzorem dobrych praktyk do naśladowania – mówiła Joanna Dolińska-Dobek, wicedyrektorka miejskiego Biura Pomocy i Projektów Społecznych podczas gali.
Laureaci konkursu
Kapituła konkursu wybrała 19 obiektów, które otrzymały certyfikat „Miejsca Przyjaznego Seniorom” oraz specjalny znak do umieszczenia na obiekcie. Wyróżnienia w poszczególnych kategoriach otrzymali:
Publiczne instytucje obsługi mieszkańców:
- Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wesoła
- Urząd Dzielnicy Bemowo
- Urząd Dzielnicy Wilanów
Kultura, rozrywka, edukacja:
- Białołęcki Ośrodek Kultury
- Biblioteka Publiczna im. Księdza Jana Twardowskiego na Pradze-Północ
- Biblioteka Publiczna im Zygmunta Jana Rumla na Pradze-Południe Biblioteka Publiczna na Targówku
- Biblioteka Publiczna w Wilanowie
- Centrum Kultury Wilanów
- Centrum Promocji Kultury na Pradze-Południe Centrum Społeczne Paca 40
- Dom Kultury „ŚWIT”
- Festiwal Ogrody Muzyczne na Dziedzińcu Zamku Królewskiego
- Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców
- Służewski Dom Kultury
Gastronomia:
- Cafe Żytnia – klubokawiarnia na Woli
Zakłady opieki zdrowotnej, apteki:
- Przychodnia Lekarska przy ul. Przyczółkowej 33 (Wilanów)
- Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna ul. Poborzańska 6 (Targówek)
- Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna ul. Rembelińska 8 (Targówek)
Wyróżnione w konkursie obiekty, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom seniorów, pozbawione są barier architektonicznych, posiadają atrakcyjną ofertę dedykowaną dla osób starszych. Są to miejsca, w których co najważniejsze seniorzy mogą czuć się swobodnie.
Seniorzy w stolicy
Konkurs to jedno z działań zapisanych w Społecznej Strategii Warszawy. W stolicy mieszka blisko pół miliona osób powyżej 60 roku życia – to ponad 25% ogółu mieszkańców. Z roku na rok naszych seniorów będzie coraz więcej. Dlatego ważne jest wspieranie wszelkich inicjatyw, które służą starszym mieszkańcom Warszawy.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z gali finałowej przygotowaną przez TVP3 WARSZAWA: