Zobaczcie co się dzieje w “Kąciku” zrealizowanym przez Fundację w Domu Pomocy Społecznej im. Św. Franciszka Salezego w Warszawie

W lutym i marcu br. spotykaliśmy się z dyrekcją, pracownikami oraz mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej im. Św. Franciszka Salezego w Warszawie. Poprosiliśmy ich, żeby podzielili się z nami swoimi refleksjami na temat „Kącika Babci i Dziadka”, który Fundacja zrealizowała w Domu pod koniec 2015 roku.

Dom jest jednostką organizacyjną Towarzystwa Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie, działającą na warszawskim Powiślu przy ulicy Solec 36a, w obiekcie oddanym do użytku w 1897 roku. Swoją działalność charytatywną Towarzystwo od 120 lat przy wsparciu ludzi dobrej woli nieprzerwanie skupia na opiece nad osobami starszymi, niedołężnymi i opuszczonymi. Cele statutowe Towarzystwo realizuje z powodzeniem, nieustannie dbając o dobro zamieszkujących w Domu Mieszkańców, angażując i pozyskując środki na renowację budynku, ale równocześnie działając na rzecz ogólnie pojętego dobra publicznego, w szczególności aktywizacji i promowania pozytywnego wizerunku środowiska seniorów.

W rozmowie z nami dyrektor Domu, Stanisław Miłoński podkreślił, że „Kącik Babci i Dziadka” jest ekskluzywnym miejscem spotkań z gośćmi z zewnątrz. To przede wszystkim w tym pomieszczeniu odbywają się miniwydarzenia kulturalne dla mieszkańców – wieczorki poetyckie, sobotnie popołudnia filmowe, czy występy dzieci i młodzieży z zaprzyjaźnionych przedszkoli oraz szkół.

„Kącik” ma bardzo klimatyczny wystrój, dzięki czemu mieszkańcy chętniej uczestniczą w organizowanych dla nich wydarzeniach i spotkaniach.  Kiedyś świetlica otwierała się głównie na pory posiłków, a teraz praktycznie cały czas ktoś tam przebywa. Dzięki „Kącikowi” mieszkańcy poczuli się w u siebie, a samo pomieszczenie pełni funkcję salonu Domu, ogólnego miejsca spotkań.

Fakt, że mieszkańcy uczestniczyli w przeobrażaniu jadalni w „Kącik Babci i Dziadka” przekłada się na ich stosunek do tego miejsca. Niejednokrotnie wspominają, która z przeprowadzonych zmian była ich pomysłem. Jak podkreślał w rozmowie z nami dyrektor Miłoński, odnowienie tego pomieszczenia było strzałem w 10-tkę. Stowarzyszenie poprzez realizację kosztochłonnego remontu budynku głównego dba o jego należyty stan techniczny. Remont sfinansowany przez Fundację wspomógł działania Towarzystwa w kierunku podniesienia standardu życia Mieszkańców Domu.

Zdaniem mieszkanki – Pani Elżbiety, „Kącik” jest świetnym miejscem na spotkania imieninowe i  świąteczne. Dzięki temu, że  na ścianach powieszono obrazy i ryciny, a w centralnym miejscu stoi biokominek, w pomieszczeniu panuje klimat rodzinnego domu.

Dla Pani Elżbiety i Pani Danuty ważne jest to, że można w Kąciku spędzać czas wolny i umawiać się na spotkania z innymi mieszkańcami. Dla chętnych są dostępne gry planszowe, telewizor i książki. Goście z zewnątrz – m.in. z innych Domów Pomocy Społecznej, podejmowani są również w „Kąciku”. To, że w tym pomieszczeniu jest tak przytulnie, ważne jest szczególnie zimą, kiedy mieszkańcy spędzają czas głównie we wnętrzu Domu.

Natomiast Pan Aleksander zauważył, że na początku powstawania „Kącika” trzeba było przełamać opór niektórych mieszkańców, którzy nie widzieli sensu w jego tworzeniu, a teraz „(…)„Kącik” jest  centralnym miejscem Domu (…).”  Jego zdaniem „(…) dobrze, że jest takie miejsce, gdzie można się spotkać; gdzie mogą odbyć się wydarzenia kulturalne, takie jak występy chóru, występy teatralne, czy spotkania z młodzieżą (…).”

Pani Agnieszka, pracowniczka Domu dodała, że bardzo ważne okazało się wyposażenie „Kącika” w sprzęt, który umożliwia organizowanie występów i prelekcji – tym samym zwiększyła się grupa potencjalnych prelegentów, gdyż nie muszą oni mieć swojego projektora czy ekranu. Ponadto do kredensu, wydobytego z piwnicy i odnowionego na potrzeby „Kącika”, wstawiony został serwis kawowy, kawa, herbata, cukier i czajnik, z których mogą korzystać mieszkańcy, gdy chcą się z kimś spotkać.

Wszystkie osoby, z którymi rozmawialiśmy potwierdzały to, co powiedziała jedna z mieszkanek Domu, Pani Jolanta „(…)Fundacja powinna kontynuować program, gdyż  taki Kącik to coś wspaniałego (…)”.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej wypowiedzi Dyrektora Domu Pomocy Społecznej im. Św. Franciszka Salezego w Warszawie Pana Stanisława Miłońskiego

Dodatkowo prezentujemy Państwu materiał przygotowany przez pracowników Domu Pomocy Społecznej im. Św. Franciszka Salezego w Warszawie, podsumowujący imprezy okolicznościowe odbywające się w “Kąciku Babci i Dziadka” w okresie grudzień 2015 – luty 2017 roku.