Jak przeżyć okres starości w sposób dojrzały i jednocześnie aktywny? Podpowiada Słowo Seniora..

Materiał zaczerpnięty z portalu https://slowoseniora.pl/

Rehabilitacja w zaburzeniach funkcji poznawczych

Rehabilitacja w zaburzeniach funkcji poznawczych

Uważa się, że w każdym wieku można zadbać o swoją pamięć – uwzględniając w tym właściwą dietę, aktywność fizyczną i aktywność umysłową. Twórcze podejście do swojego życia pozwala przeżyć okres starości w sposób dojrzały i jednocześnie aktywny.

Pomyślne starzenie się oraz możliwości rehabilitacji osób starszych z zaburzeniami funkcji poznawczych było głównym tematem spotkania Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego w oddziale poznańskim. Towarzystwo to zrzesza osoby, które w różny sposób, zawodowo, zajmują się problemami osób starszych i starają się je wspierać.

Wykład wraz z częścią praktyczną, ćwiczeniami wygłosiła dr n. med. Adrianna Maria Borowicz – fizjoterapeuta i współautorka podręcznika „Rehabilitacja w zaburzeniach funkcji poznawczych”. Zaburzenia funkcji poznawczych dotyczą problemów z pamięcią, myśleniem, rozumieniem, liczeniem, wyobraźnią przestrzenną czy funkcjami językowymi. Uważa się, że problem ten dotyczy wielu osób w Polsce, aczkolwiek w praktyce jest on niedoszacowany.

Trudności związane z zapamiętywaniem nie zawsze są oznaką choroby – mogą być skutkiem procesu starzenia się. Określenie, czy stanowią one jedynie niewielkie zaburzenie, czy już znaczny problem kliniczny – wymaga szczegółowej diagnostyki, a często konsultacji u neurologa, jak i neuropsychologa.

Ćwiczenia umysłu dla seniorów

Uważa się, że w każdym wieku można zadbać o swoją pamięć – uwzględniając w tym właściwą dietę, aktywność fizyczną i aktywność umysłową. Twórcze podejście do swojego życia pozwala przeżyć okres starości w sposób dojrzały i jednocześnie aktywny. Dzięki zjawisku neuroplastyczności mózgu można uczyć się nowych rzeczy do końca życia. Oznacza to, iż można nabyć umiejętność tańczenia czy mówienia w innym języku, nawet mając 70 lat. Dobra pamięć jest z pewnością jednym z elementów tzw. „pomyślnego starzenia się” ( z ang. successfulaging). Warto więc rozwiązywać krzyżówki, grać w różne gry planszowe, uczyć się języków obcych, czy nabywać różne nowe umiejętności ruchowe. Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to zalecane są  spacery w szybkim tempie, trzy razy w tygodniu po 1 godzinie – pozwala to na poprawę wydolności fizycznej i zmniejsza ryzyko występowania chorób neurodegeneracyjnych.

Ważne jest również unikanie rutyny, która może powodować stopniowe wycofywanie się z różnych dziedzin życia. Nawet w starszym wieku, trzeba więcej od siebie wymagać.   

Polskie Towarzystwo Gerontologiczne

Adrianna Maria Borowicz

dr n. med., fizjoterapeuta

Polskie Towarzystwo Gerontologiczne, oddział Poznań