Jak dbać o słuch w podeszłym wieku?

Portal Słowo Seniora informuje o problemach z niedosłuchem u Seniorów http://slowoseniora.pl/

Niedosłuch jest powszechnym problemem, który nasila się wraz z wiekiem. Choć cierpią na niego coraz młodsi ludzie, to uciążliwe dolegliwości rozpoczynają się najczęściej koło 60. roku życia. Ich występowanie jest właściwie nieuniknione, ze względu na naturalne starzenie się narządu słuchu, jakie występuje u każdego z nas. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka, która w znacznym stopniu może uchronić seniorów przed głuchotą.

Przyczyny problemów z niedosłuchem

Niedoskonałością ludzkiego organizmu jest nieumiejętność oparcia się skutkom upływającego czasu. W efekcie u każdego z nas wraz z wiekiem pojawiają się mniej lub bardziej uporczywe dolegliwości, związane ze starzeniem się lub nieprawidłową pracą organów. Narząd słuchu podobnie jak inne podzespoły organizmu także stopniowo staje się coraz słabszy. U każdego z nas dzieje się to jednak w innym tempie, często związanym z wykonywanym zawodem, przebytymi infekcjami, dziedziczonymi genami czy przyjmowanymi lekami. Najbardziej obciążającym słuch czynnikiem jest hałas, który w dzisiejszych czasach towarzyszy nam na każdym kroku. Dodatkowym problemem jest fakt, że osoby u których pojawiają się pierwsze objawy, zamiast udać się do lekarza po prostu podkręcają głośność w telewizorze, podnoszą ton i każą do siebie krzyczeć. W ten sposób narażają się na nieustanne przebywanie w hałasie, który jeszcze bardziej obciąża ich słuch i prowadzi do korzystania z aparatu słuchowego lub całkowitej głuchoty.

Profilaktyka narządu słuchu

Problemy z odbieraniem dźwięków z otoczenia zazwyczaj mają charakter postępujący i są wynikiem wieloletnich zaniedbań, pracy w trudnych warunkach bez ochronników uszu czy przyjmowania niektórych antybiotyków. W innym przypadku, gdy utrata lub pogorszenie słuchu występuje nagle, może to oznaczać toczącą się w organizmie chorobę, która wymaga natychmiastowej konsultacji z laryngologiem. Pomijając jednak ten mniej typowy przypadek, na który mamy znikomy wpływ, utracie słuchu można zapobiegać. Tym, co działa w najbardziej dobroczynny sposób na nasze uszy jest cisza. Przebywanie w niej pomaga w utrzymaniu słuchu w dobrej kondycji i spowolnieniu procesu jego starzenia się. Istotne jest także unikanie korzystania ze słuchawek dousznych, kontrolowanie głośności w odbiornikach radiowych i telewizyjnych, powstrzymanie się od długich rozmów przez telefon czy nieumiejętnego czyszczenia uszu patyczkami higienicznymi. Kolejnym elementem profilaktyki są wizyty na badaniach kontrolnych, które umożliwiają wykrycie problemów ze słuchem we wczesnym etapie i zaproponowanie najkorzystniejszego rozwiązania. Każdy senior powinien dbać o ich systematyczność, ponieważ w podeszłym wieku choroby aparatu słuchu – podobnie jak wzroku – postępują znacznie intensywniej niż u osób młodszych.

Aparat słuchowy rozwiązaniem problemu?

Wielu seniorów utożsamia swoje problemy ze słuchem ze starością, całkowicie je bagatelizując. W ten sposób skazują sami siebie na życie w dyskomforcie i niejednokrotnie wykluczeniu z kręgu rodziny i przyjaciół. Tymczasem istnieje kilka metod na przywrócenie lub poprawę słuchu i jednocześnie jakości życia. Do najpopularniejszych należą zabiegi operacyjne oraz protezowanie słuchu. Aparaty słuchowe są urządzeniami bardzo dyskretnymi i całkowicie nieprzeszkadzającymi w normalnym funkcjonowaniu, a ich cena jest niewygórowana. Decyduje się na nie jednak wyłącznie 5% populacji niedosłyszących. Współczesna diagnostyka umożliwia dobór modeli dostosowanych do stopnia zaawansowania choroby, zapewniając doskonałą jakość dźwięku osobom ze średnim i dużym niedosłuchem. Ponadto aparaty słuchowe są wykonane w tak kompaktowych rozmiarach i przyjaznej estetyce, że ich dostrzeżenie u rozmówcy bywa niekiedy wręcz niemożliwe. Wiele osób obawia się protezowania słuchu lub uważa je za zbędne, ze względu na umiarkowane spectrum problemu. Jednakże ta prosta, skuteczna i całkowicie bezbolesna metoda przynosi ulgę i komfort starszym pacjentom, dodając im energii i witalności podczas jesieni życia.