JOLANTA KWAŚNIEWSKA OTWORZYŁA CZWARTY „KĄCIK BABCI I DZIADKA”

Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” we współpracy z Centrum Kultury Wilanów przy wsparciu Dzielnicy Wilanów M.St. Warszawy stworzyła czwarty w Polsce „Kącik Babci i Dziadka” w Międzypokoleniowym Centrum Edukacji przy ul. Radosnej 11 w Wilanowie.

                                                                            

„Kąciki Babci i Dziadka” to inicjatywa Jolanty Kwaśniewskiej realizowana na terenie całej Polski w ramach programu „Oswajanie starości” prowadzonego przez Fundację „Porozumienie Bez Barier”. „Kącikowa” koncepcja polega na przeprowadzeniu metamorfozy wydzielonego wnętrza w miejscach otwartych na rzecz Seniorów, której celem jest przywołanie atmosfery domu rodzinnego. W Polsce powstały już trzy takie miejsca atrakcyjne dla Seniorów i osób odwiedzających, w których starsi ludzie czują się gospodarzami: w DPS Towarzystwa Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie oraz w DPS „Leśna Oaza” w Słupsku i  w DPS przy ul. Kontkiewicza 2 w Częstochowie, dwa ostatnie powstały dzięki grantowi z Fundacji MetLife. Realizując „Kąciki Babci i Dziadka” zdobyliśmy wiedzę, doświadczenie i pewność, że planowane przez nas działania w istotny sposób zmieniają stosunek społeczeństwa do tej grupy ludzi będących w Domach Pomocy Społecznej.

W dniu 09 września 2017 roku odbyła się inauguracja wilanowskiego „Kącika Babci i Dziadka”. Uroczystego otwarcia dokonali: Jolanta Kwaśniewska Prezeska Zarządu Fundacji, Ludwik Rakowski Burmistrz Dzielnicy Wilanów oraz Robert Woźniak Dyrektor Centrum Kultury Wilanów. Udało się tego dokonać dzięki ogromnemu zaangażowaniu lokalnych środowisk – samorządu, przedsiębiorców, wolontariuszy oraz sponsorów, którzy wsparli powstanie „Kącika”. Projekt metamorfozy pomieszczenia w Międzypokoleniowym Centrum Edukacji wykonały Panie Dr Agnieszka Cieśla oraz Katarzyna Papke-Wojciechowska (PR – Projektowanie).

Jeszcze raz wszystkim dziękujemy!

„Kącik” to przyjazna w dobrym klimacie przestrzeń dla osób starszych, która tworzy warunki dla integracji wewnątrz- i międzypokoleniowej. Jest miejscem otwartym dla przedstawicieli lokalnej społeczności – sąsiadów i okolicznych seniorów, a także przedszkolaków. Mamy ogromną nadzieję, że tak jak w przypadku poprzednich naszych „Kącików Babci i Dziadka”, tak i ten wilanowski będzie ośrodkiem więzi międzypokoleniowych jako miejsce ciekawych spotkań, czy wydarzeń kulturalnych. Udało nam się zaaranżować na nowo przestrzeń oraz dostosować ją do potrzeb Seniorów.

„Kącik Babci i Dziadka” nie powstałby, gdyby nie zaangażowanie szeregu firm i ludzi dobrej woli, którzy uruchomili  swoją energię i kontakty, by metamorfoza dokonywała się w spektakularny sposób. Dziękujemy bardzo za olbrzymie wsparcie. Sponsorami wilanowskiego „Kącika” zostali: Flügger Sp. z o.o., Nowodvorski Lighting, Euro-net Sp. z o.o., Futerm (Trekassi), Whirlpool Corporation, Vescom Polska Sp. z o.o., PHU KlimaMika Agnieszka Mika, Dekoria (Franc-Textil sp. z o. o.), Blum Polska Sp. z o.o. Natomiast Partnerami zostali: Fameg Sp. z o.o., Biasov Game Table sp. z o.o., Fabryka Mebli UNIMEBEL Jan Mucha oraz Pan Leszek Kindeusz.