Wentylacja respiratorem w warunkach domowych w ramach NFZ dzięki MEDI-system

MEDI-system w ramach kontraktu z NFZ rozpoczął świadczenie nowej formy długotrwałej opieki domowej – tzw. wentylacji respiratorem dla pacjentów wentylowanych mechanicznie w warunkach domowych. Tym samym Ośrodek Wentylacji Respiratorem MEDI-system “Konstancja” stał się jedyną placówką w województwie mazowieckim, która prowadzi jednocześnie wentylację stacjonarną, jak również w warunkach domowych.

 

Pani Jadwiga – podopieczna zespołu wentylacji w ośrodku KONSTANCJA. Fot. Monika Szałek

Dla kogo

Leczenie respiratorem w domu to świadczenie dedykowane pacjentom, którzy mogą opuścić szpitalny oddział intensywnej terapii, ale ze względu na niewydolność oddechową wymagają wsparcia lub zastąpienia niewydolnego oddechu własnego. Najczęściej dotyczy to chorych z różnymi rodzajami miopatii i dystrofii mięśniowych, ze stwardnieniem zanikowym bocznym (SLA), rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA), a także w przypadku chorób ośrodkowego układu nerwowego, płuc i oskrzeli.

Kwalifikacja

Pacjent może zostać zgłoszony na wentylację domową po zakończeniu leczenia przyczynowego w szpitalu przez lekarza, pielęgniarkę, członka rodziny czy opiekuna. Skierowanie na ciągłą lub okresową terapię oddechową w warunkach domowych wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Dodatkowo wymagana jest karta informacyjna z leczenia szpitalnego oraz wyniki badań diagnostycznych.

Zakres

  • Sprzęt medyczny (dostosowany do potrzeb pacjenta): in. respirator, ssak, koncentrator tlenu, sprzęt jednorazowy do pielęgnacji tracheostomii (rurka prowadząca przez otwór w szyi do tchawicy), maski do wentylacji nieinwazyjnej
  • Szkolenie opiekunów: in. obsługa sprzętu, zasady opieki nad chorym, przeszkolenie z udzielania pierwszej pomocy
  • Kompleksowa opieka medyczna: lekarz (minimum 1 raz w tygodniu), wizyty pielęgniarskie (co najmniej 2 razy w tygodniu), wizyty fizjoterapeutyczne (minimum 2 razy w tygodniu).

Opiekując się pacjentami w domu MEDI-system wykorzysta kilkunastoletnie doświadczenie ośrodka KONSTANCJA – największego w Polsce w pozaszpitalnego oddziału wentylacji respiratorem. Zespół wentylacji domowej zadba o dwa aspekty opieki – medyczny (gwarancja bezpieczeństwa dla pacjentów) oraz psychologiczny – wsparcie dla najbliższych, by mieli pewność, że są dobrze przygotowani do pełnienia bardzo trudnej roli opiekunów domowych.

 

KONTAKT dla Pacjentów i Rodzin

 

MEDI-system świadczy usługi w zakresie opieki długoterminowej i rehabilitacji. Ośrodki specjalizują się w rehabilitacji neurologicznej, ortopedycznej, ogólnoustrojowej i kardiologicznej oraz usługach opiekuńczo-leczniczych. Podopiecznymi MEDI-system są także osoby dotknięte tzw. chorobami otępiennymi (demencja) w przebiegu głównie choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, zaburzeniami poznawczymi, choroby Picka, pląsawicy Huntingtona czy neuroboreliozy. Usługi MEDI-system są kierowane do osób starszych, wymagających wsparcia i pomocy w codziennym życiu oraz pacjentów, którzy zakończyli pobyt w szpitalu po przebytej chorobie lub operacji, ale nie są jeszcze gotowi, by funkcjonować samodzielnie.

Więcej na www.medisystem.pl