Filmik z realizacji piątego “Kącika Babci i Dziadka” we Wrocławiu!

Przez 18 lat Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej “Porozumienie Bez Barier” realizowała program „Motylkowych Szpitali” dla dzieci (zmieniliśmy szarą rzeczywistość przeszło 600 szpitali), natomiast od 2013 roku w ramach programu „Oswajanie starości” tworzymy na terenie całej Polski „Kąciki Babci i Dziadka”. Poprzez działania infrastrukturalne, czyli metamorfozę wnętrz w Domach Pomocy Społecznej oraz podobnych instytucjach zrzeszających Seniorów, pragniemy promować pozytywne postrzeganie starości i pokazać, że osoby starsze mają prawo, aby żyć w godnych warunkach. Ich codzienna przestrzeń powinna być źródłem domowego ciepła, ale także dawać możliwości spędzania czasu wspólnie z bliskimi i rozwijania swoich pasji. Przestrzeń, którą tworzymy w ramach „Kącików” ma być przytulna i funkcjonalna. Kolorowe ściany Motylkowych Szpitali pozwalały ciężko chorym dzieciom pamiętać o jasnych, radosnych aspektach życia. Piękne wnętrza „Kącików” przemieniają DPS-ową stołówkę czy świetlicę w miejsce tętniące życiem i ułatwiają angażowanie mieszkających tam Seniorów w nowe i wspólne aktywności. Nie zapominajmy jak bardzo przestrzeń, w której się poruszamy, wpływa na nasze myślenie i samopoczucie! Kto z nas nie ma swojego ulubionego kącika we własnym domu, w którym zaszywamy się, gdy dopadną nas smutki i chcemy „naładować baterie”? Seniorzy mieszkający w Domach Pomocy Społecznej również potrzebują takiej namiastki domu, przytulnej przestrzeni dającej poczucie intymności.

Obejrzyjcie film z realizacji naszego ostatniego „Kącika Babci i Dziadka” w Domu Pomocy Społecznej „Samarytanin” we Wrocławiu. Dzięki współpracy ludzi o wielkich sercach udało się stworzyć miejsce łączące intymność z otwartością, w którym codziennie rano zjemy śniadanie, po południu obejrzymy występ dzieci z okolicznego przedszkola, a wieczorem zatańczymy w rytmie przebojów z dawnych lat. Miejsce, do którego Mieszkańcy z dumą przyprowadzą rodzinę, aby się nim pochwalić… A to dla nas najpiękniejszy komplement!!!

Jeszcze raz DZIĘKUJEMY wszystkim ludziom o wielkich sercach, którzy wspomagali nas w realizacji pięciu „Kącików Babci i Dziadka”, które dotychczas powstały w Polsce: na warszawskim Solcu i Wilanowie, w Częstochowie, Słupsku oraz we Wrocławiu. DZIĘKUJEMY wszystkim Darczyńcom, którzy ofiarowali nam swój 1% podatku – to w dużej mierze dzięki Wam możemy tworzyć „Kąciki”!

Realizacja „Kącika Babci i Dziadka” we Wrocławiu została sfinansowana przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” z funduszy globalnego programu charytatywnego firmy PPG i Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra.

Autorem filmu jest BABYLOON Studio Andrzej Jarczewski.