Dekalog Opiekuna – Babcia i Dziadek pod dobrą opieką

Przy okazji, jaką jest Dzień Babci i Dzień Dziadka, prezentujemy stworzony przez specjalistów z MEDI-system przystępny poradnik, który w dziesięciu punktach przypomina nam o najważniejszych aspektach dobrej opieki nad starszą osobą.

Grafika autorstwa Gabrieli Toporowskiej

I. ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO

Upadek w starszym wieku może mieć bardzo groźne konsekwencje, dlatego usuń zbędne meble, dywaniki, progi czy kable; zastąp wannę prysznicem, a w łazience zamontuj specjalne uchwyty.

II. POSTAW NA SAMODZIELNOŚĆ

Aktywizacja pacjenta to jeden z najważniejszych elementów opieki, dlatego staraj się angażować podopiecznego w jak najwięcej czynności dnia codziennego (przygotowywanie posiłków, jedzenie, ubieranie się, toaleta).

III. WPROWADŹ WŁAŚCIWĄ DIETĘ

Dieta powinna być urozmaicona; ogranicz cukier i pokarmy ciężkostrawne (tłuste, smażone); podawaj 4-5 posiłków dziennie i pamiętaj o dużej ilości płynów.

IV. ZACHĘCAJ DO RUCHU

Ruch to zdrowie, oczywiście pod warunkiem, że jest dostosowany do stanu zdrowia i kondycji – dlatego zabieraj dziadków na spacery, krótkie wycieczki, zachęcaj do częstego wychodzenia z domu.

V. ZAPEWNIJ TOWARZYSTWO

Pamiętaj, że spotkania z osobami w podobnym wieku, uczestniczenie w klubach seniora, wspólna rozrywka to najlepszy sposób na zachowanie sprawności umysłowej i dobrego samopoczucia.

VI. POMAGAJ ROZWIJAĆ ZAINTERESOWANIA

Zapisz babcię na jogę dla seniorek, a dziadka zachęć do nauki angielskiego – pomóż im uwierzyć, że wiek nie jest przeszkodą w odkrywaniu w sobie nowych talentów i uczeniu się ciekawych rzeczy.

VII. BĄDŹ WYCZULONY NA OBJAWY DEMENCJI

Jeśli zauważysz, że babcia czy dziadek w krótkim czasie (np. podczas jednej rozmowy), zadają te same pytania lub powtarzają ciągle te same informacje, zapominają o wcześniejszych ustaleniach, zaczynają mylić bieżące daty czy stopniowo wycofują się z codziennych aktywności i prac domowych, natychmiast zgłoście się do lekarza.

VIII. ROZPOZNAJ DEPRESJĘ

Jeśli radosna do tej pory babcia lub pogodny dziadek nagle staną się drażliwi czy przygnębieni, zaczną martwić się z powodu dostrzegalnych problemów z pamięcią albo koncentracją, mówić o stanach lękowych czy poczuciu bezradności – mogą to być objawy depresji. Trzeba ją szybko zdiagnozować i zacząć leczyć.

IX. POZWÓL BYĆ PRZYDATNYM

Senior chce się czuć potrzebny, więc angażuj babcię i dziadka w życie rodzinne, pytaj o radę, podkreślaj znaczenie ich życiowego doświadczenia i mądrości.

X. WSPIERAJ NA KAŻDYM KROKU

Zapewnij babci i dziadkowi poczucie autonomii tak długo, jak to możliwe – nie ma nic gorszego niż poczucie, że jest się ciężarem dla rodziny.

 

Więcej ciekawych informacji na www.medisystem.pl