“Kącik Babci i Dziadka” – kolejne, szóste w Polsce miejsce spotkań dla Seniorów już otwarte!

W dniu 11 maja 2018 roku w Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie odbyło się niezwykłe spotkanie. Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” otworzyła szósty w Polsce „Kącik Babci i Dziadka” – miejsce przyjazne Seniorom, umożliwiające swobodną wymianę międzypokoleniową, prowadzenie inspirujących spotkań i przyjemne spędzanie czasu w ciepłej atmosferze i przytulnym wnętrzu. Nowa inicjatywa służyć będzie zarówno Mieszkańcom DPS, jak i Seniorom z najbliższego środowiska lokalnego.

„Kącik” powstał dzięki metamorfozie stołówki zlokalizowanej na parterze budynku Domu Pomocy Społecznej. W ramach projektu wyremontowano pomieszczenie, dokonano zakupu wyposażenia sali oraz wykonano nową scenę z przeznaczeniem na potrzeby organizacji spotkań z aktywnym udziałem Seniorów. Koszt inwestycji w wysokości ponad 70 tys. zł został sfinansowany przez Fundację „Porozumienie Bez Barier” oraz Fundację „MetLife”. Autorkami aranżacji wnętrza w Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie są Panie Agnieszka Sikorska oraz Klaudia Blacha, przy wsparciu Firmy Black Red White. Jesteśmy głęboko przekonani, że udało nam się stworzyć miejsce przyjazne Seniorom, które umożliwi im realizację swoich codziennych potrzeb oraz niecodziennych marzeń.

Uroczyste, symboliczne otwarcie „Kącika Babci i Dziadka” odbyło się z udziałem Pani Prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej – Prezeski Fundacji „Porozumienie Bez Barier”, Pani Moniki Lipińskiej – Zastępcy Prezydenta Miasta Lublin do Spraw Społecznych oraz Pana Jarosława Zyśka – Dyrektora DPS-u. Każdy miał okazję powiedzieć kilka słów, usłyszeliśmy również wzruszające podziękowania od Przewodniczącego Rady Mieszkańców – Pana Andrzeja Szymczakowskiego. Uroczystość uprzyjemnił występ dziecięcej grupy ZPiT „Dąbrowica”, a całość spotkania poprowadziła słynna lubelska działaczka społeczna, dziennikarka Radia Lublin – Pani Ewa Dados. Miłą niespodzianką było wyróżnienie Pani Prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej tytułem „Człowieka-Anioła” przez Międzypokoleniową Kapitułę Społeczności Miasta Lublin. Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie uhonorowały Panią Prezydentową dyplomem oraz szarfą.

Ogromnie dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli oraz firmom, których energia, zaangażowanie i chęć pomocy doprowadziły do powstania tego wspaniałego miejsca. Serdecznie dziękujemy za serce włożone w metamorfozę lublińskiego „Kącika”! Sponsorami szóstego „Kącika Babci i Dziadka” zostali Kratki.pl Marek Bal oraz firma Black Red White. Szczególne podziękowania przekazujemy również firmie Eurofirany.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeszcze raz z całego serca wszystkim dziękujemy!

W 2013 roku Fundacja zaangażowała się w prowadzenie własnego autorskiego programu podnoszącego problematykę starości pod nazwą „Oswajanie starości”. Od 2015 roku realizujemy projekt „Kąciki Babci i Dziadka”. Nasze wizyty w Domach Pomocy Społecznej utwierdziły nas w przekonaniu, że ta grupa ludzi jest często pomijana, lekceważona, zaniedbywana i pozostawiona sama sobie. „Kącikowa” koncepcja polega między innymi na zaprojektowaniu, remoncie oraz wyposażeniu sali/świetlicy państwowego ośrodka dla osób starszych, samotnych. Odnowiona przestrzeń daje możliwość wypoczynku, ale również komunikacji ze światem, przyjmowania gości – rodzin oraz znajomych. Warto o tej inicjatywie mówić szeroko, aby każdy, kto czuje się samotny i zapomniany w Domu Pomocy Społecznej, poczuł, że jest częścią społeczności lokalnej, a także człowiekiem wartościowym, potrzebnym i komunikatywnym. Staramy się określać starsze pokolenie przez pryzmat ich doświadczenia, rzadkich umiejętności, energii, pasji i kompetencji.

W Polsce powstało dotychczas pięć „Kącików Babci i Dziadka” – w DPS Towarzystwa Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie, DPS „Leśna Oaza” w Słupsku, DPS przy ul. Kontkiewicza w Częstochowie, w Międzypokoleniowym Centrum Edukacji w Wilanowie oraz w DPS „Samarytanin” przy ul. Świątnickiej we Wrocławiu. Rozmowy z Seniorami – Mieszkańcami tych Domów – upewniły nas, że realizowany projekt jest potrzebny, ważny i w istotny sposób wpływa na polepszenie codziennego funkcjonowania Seniorów oraz ich kontakty z innymi ludźmi z różnych grup wiekowych.

Zapraszamy do śledzenia informacji z realizacji kolejnych „Kącików Babci i Dziadka” na stronie: https://fpbb.pl/program/oswajanie-starosci/kacik-babci-i-dziadka/