Finałowa Gala IX Edycji “Wyróżnienie Białej Wstążki”
Gala Finałowa IX Edycji “Wyróżnienie Białej Wstążki” już za nami!
7 grudnia 2018 roku w Centrum Kultury Wilanów przy ul. Kolegiackiej 3 odbyła się Gala Finałowa IX edycji Konkursu „Wyróżnienie Białej Wstążki”. Konkurs organizowany jest przez Centrum Praw Kobiet i Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” i ma na celu wybór mężczyzn, którzy w szczególny sposób zasłużyli się pomagając kobietom, reagując na wszelkie formy przemocy i dyskryminacji.
Wśród zaproszonych gości był Paweł Mariusz Rabiej, pierwszy zastępca prezydenta m.st. Warszawy oraz Jerzy Zawodnik wiceprezydent Radomia.
Podczas Gali Finałowej IX edycji Konkursu odbył się panel dyskusyjny nt. ”Mężczyźni i #MeToo – rok po i co dalej”. Rozmowę poprowadziła Urszula Nowakowska – Prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet. Udział w panelu wzięli Panowie: Łukasz Wójcicki z Grupy Edukatorów Antyprzemocowych – Głos Przeciw Przemocy oraz Adam Witkowicz ze Stowarzyszenia Mężczyźni Przeciw Przemocy.
Laureatami IX edycji „Wyróżnienia Białej Wstążki” zostało ośmiu Panów wybranych w następujących kategoriach:
Wymiar sprawiedliwości
- RAFAŁ SKRĘT – pracuje jako kurator w Sądzie Rejonowym w Sosnowcu. Od wielu lat zaangażowanym w różne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Jest prawdziwym ambasadorem praw kobiet. W 2018 roku zaangażował się w sosnowiecką kampanię “Użyj mocy bez przemocy”, w której był jednym z koordynatorów.
Instytucje i organizacje pomocowe
- WOJCIECH HEYKE– od kilkunastu lat pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego i koordynatora Procedury Niebieskie Karty. Jest ekspertem w swojej dziedzinie, upowszechnia specjalistyczną wiedzę z obszaru przemocy. Poprzez umiejętność nawiązywania relacji interpersonalnych i empatię, szczególnym wsparciem obejmuje kobiety doznające przemocy w rodzinie. Towarzyszy kobietom w opracowaniu skutecznego planu pomocy i redaguje pisma procesowe.
Osoby publiczne
- ARTUR DUNIN – poseł na Sejm, uczestnik i organizator wielu działań, konferencji, paneli problemowych, debat, akcji społecznych i profilaktycznych. Wolontariusz WOŚP, Fundacji Szpitala Dziecięcego w Łodzi, organizator pokazowych lekcji WF z Arturem Partyką na ternie woj. łódzkiego. Aktywnie pisze listy w ramach akcji Amnesty International. Propagator równości i tolerancji, autor ustawy o związkach partnerskich. Od dzisiaj to także pierwszy poseł, który otrzymał Wyróżnienie Białej Wstążki.
- DANIEL QCZAJ– internetowy fenomen docierający do tylu osób, że aż trudno je zliczyć. Jest znany, podziwiany, oglądany i we właściwy sposób kształtuje postawy wobec przemocy i nietolerancji. Jego motto zawiera się w haśle – “Rób dobre rzeczy w zgodzie z sobą, a nie w poczuciu, że jeśli ich nie zrobisz pomyślą, że jesteś złym człowiekiem!…I tak pomyślą! Dbaj o siebie! Masz prawo do mówienia: NIE!” Młodym kobietom pokazuje, że mają prawo do szacunku, że są wspaniałymi matkami, że ich potrzeby są ważne i nikt nie ma prawa mówić co im wolno, a czego nie, że mąż, czy partner, który ich nie wspiera i nie docenia, nie jest właściwym człowiekiem w ich życiu. A wszystko zaczyna się od słów: UKOCHAJ SIEBIE!!!
Pracodawca-sponsor
- Bank Handlowy w Warszawie S.A. za pomoc w readaptacji Ośrodka SOWA, mądry wolontariat pracowniczy i długofalową, niekończąca się pomoc i wsparcie fundacji Centrum Praw Kobiet. W wolontariacie wzięło udział ok. 40 pracowników Banku, którzy pracowali na rzecz upiększenia Ośrodka SOWA i podniesienia kompetencji społecznych jego mieszkanek.
Osoba prywatna
- BARTOSZ BOROWY – jeden z inicjatorów wolontariatu pracowniczego Banku Citi Handlowy. Bardzo zaangażowany w pomoc Ośrodkowi SOWA wymalował pomieszczenia, zaaranżował i wyposażył świetlicę oraz zaprojektował i urządził patio.
- ARTUR KOLASA – swoje dzieciństwo wspomina jako gehennę – nieustanne poniżanie i bicie. Piekło zgotował mu ojciec – były milicjant. Kiedy Artur Kolasa dorósł, również stosował przemoc. Popadł w alkoholizm, lekomanię, seksoholizm. Dziś jest wolnym i szczęśliwym człowiekiem, który z domowego piekła wyciąga kobiety w różnych krajach Europy. Jego kandydaturę zgłosiło niezależnie od siebie aż trzynaście kobiet.
Media
- BARTŁOMIEJ CZAJA – redaktor naczelny portalu Tuba Chorzowa, patrona medialnego wydarzenia One Billion Rising w Chorzowie.
Galę poprowadziła Monika Perdjon, a oprawę artystyczną zapewnił Zespół Alegancka.
Bardzo dziękujemy naszym niezawodnym partnerom: firmie jubilerskiej W.KRUK za, już tradycyjnie, ufundowanie srebrnych „białych wstążek” dla naszych laureatów oraz Centrum Kultury Wilanów, za udostępnienie swoich gościnnych wnętrz dla potrzeb Gali.
Dziękujemy także Patronom wydarzenia: Krajowej Radzie Komorniczej oraz Portalowi Onet Kobieta.