GALA KOBIET MEDYCYNY 2019
JUŻ ZA NAMI

15 maja br. Kobiety Medycyny spotkały się  na uroczystej Gali wieńczącej Plebiscyt. Mimo deszczowej pogody w Fundacji „Porozumienie bez Barier”, gdzie tradycyjnie odbywają się spotkania, atmosfera była jak zwykle radosna i sympatyczna.

Plebiscyt Kobiety Medycyny organizowany jest od 2014 roku. Pomysł zrodził się z potrzeby pokazania światu, jak wiele jest w medycynie wspaniałych kobiet. Kobiet, których sukcesy w pracy zawodowej, entuzjazm i zaangażowanie w codzienne obowiązki budzą podziw i szacunek.

Plebiscyt, który w tym roku  zyskał już pewną renomę, stał się rozpoznawalny – co bardzo nas cieszy! – bo dzięki temu możemy pokazać światu wspaniałe kobiety, odkrywać nowe osobowości, wspólnie się inspirować.  

 „To już sześć razy 30 pań co roku – jakaż to ilość nominowanych fantastycznych kobiet. Zorganizowanie takiego plebiscytu to była świetna decyzja. Kiedy jeszcze przed galą czytam wywiady z paniami, to mam wrażenie, że jeszcze zanim się spotkamy, już was znam. Naprawdę jesteście wielkie!. Bardzo Wam dziękuję, że przyjeżdżacie tu do nas, że jesteście z nami, bo myślę, że takie spotkania są nam potrzebne. Musimy się wspierać – panom o wiele łatwiej przychodzi sukces, a kobiety są wszędzie tam, gdzie jest ciężka praca. Dlatego tak bardzo cieszę się, że jesteście tam gdzie jesteście, (że) zajmujecie kierownicze stanowiska – bo jesteście przykładem, że wreszcie coś zależy także od kobiet” – mówiła podczas gali Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska, Prezeska Zarządu Fundacji „Porozumienie bez Barier”.

Sukces VI edycji

Do tytułu Kobiety Medycyny redakcja typuje co roku 30 kandydatek. „W tym roku przygotowaliśmy nową, bardziej przejrzystą stronę dedykowaną plebiscytowi i zmieniliśmy zasady głosowania dając możliwość częstszego głosowania” – podkreśla Monika Wysocka, redaktor naczelna portalu „Kobiety i Medycyna”.

Zainteresowanie konkursem przerosło najśmielsze oczekiwania – oddanych zostało 165 113 głosów!

„Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli poświęcić swój czas i zagłosować, aby pokazać „naszym” wyjątkowym kobietom, że doceniają ich pracę, starania i dobre serce” – mówi Monika Wysocka, organizatorka Plebiscytu.

Warto zaznaczyć, że to jedyny plebiscyt, który poprzez głosowanie internautów wyróżnia najbardziej aktywne i skuteczne kobiety w polskiej medycynie.

Wspaniała trójka

Miejsce III – prof. Ewa Barcz

Marzyła o specjalności zabiegowej, ale dawniej dominowali w niej mężczyźni. Zdecydowała się więc na ginekologię i.. Dzięki Bogu! Bo Pani profesor kiedy już się za coś zabiera to na 100 proc. Postawiła na uroginekologię i kiedy w 2017 roku objęła stanowisko kierownika Kliniki Ginekologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie w rok zorganizowała tam nowoczesny ośrodek uroginekologiczny w tworząc miejsce, gdzie kobiety otrzymują leczenie na światowym poziomie. Jak sama mówi: zrobiła to dla kobiet, bo uważa, że na to zasługują. Jest ambitna, odważna, zaangażowana i za to najbardziej lubią ją pacjentki, które plebiscycie „Kobiety Medycyny” oddały na nią 27 tys. głosów.

Miejsce II – Anna Kowalczuk

Poszła na studia farmaceutyczne , choć … nie przepadała za chemią. Tak zafascynowały ją zajęcia w laboratorium, że swoje życie zawodowe postanowiła związać z nauką i wybrała do realizacji tego celu Narodowy Instytut Leków. Ale zanim znalazła się w tym miejscu, w którym jest dzisiaj pracowała w aptece, w Zakładzie Leków Pochodzenia Naturalnego gdzie na zlecenie policji badała dopalacze, odbyła roczny staż w Stanach, który odmienił jej życie. Po powrocie obroniła doktorat, a wkrótce jako pierwsza kobieta w historii Narodowego Instytutu Leków została jego dyrektorem. Pod jej rządami Instytut nie tylko przestał mieć straty, ale w końcu zaczął zarabiać. Ponad 28 tys. głosów oddanych w Plebiscycie Kobiety Medycyny świadczy o tym, że połączenie delikatności z siłą ma swoją moc.

Miejsce I – prof. Irena Walecka

Kobieta dynamit. Swoimi aktywnościami mogłaby spokojnie obdzielić kilka życiorysów. Pochodzi z lekarskiej rodziny, więc właściwie nie mogła wybrać inaczej. Marzyła o specjalności zabiegowej, ale tata uświadomił jej, że to oznacza rezygnację z pomalowanych paznokci i ekstra fryzury. Wybrała więc dermatologię i rzesze pacjentów, którymi się teraz zajmuje zapewne pielgrzymuje co roku w podziękowaniu do Częstochowy.

Kieruje Kliniką Dermatologii MSWiA oraz kliniką dermatologii CMKP, jest konsultantem wojewódzkim ds. dermatologi, zrobiła specjalizację z balneologii i medycyny fizykalnej oraz ze zdrowia publicznego, jakby tego było mało skończyła zarządzanie – bo przez lata pełniła funkcję zastępcy dyrektora ds. marketingu i administracji w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Organizuje warsztaty i szkolenia dla lekarzy w trakcie specjalizacji, dla lekarzy innych specjalności, dla studentów. Trochę się „nudziła”, więc zorganizowała remont kliniki totalnie ją przeorganizowując. Gra w koszykówkę, żegluje, pływa na desce, jeździ na nartach (jest instruktorem). Sama o sobie mówi, że ma ADHD i … to musi być prawda. Ale… w tym wszystkim zawsze znajduje czas dla swoich pacjentów, na to żeby z nimi porozmawiać, nie tylko o ich chorobie. I za to właśnie oni tak bardzo ja lubią, ze oddali na nią w naszym plebiscycie ponad 46 tys głosów!

„Oto nasze laureatki. Niesamowite i wspaniałe. Chciałabym jednak podkreślić, że jak co roku wszystkie 30 pań nominowanych do plebiscytu Kobiety Medycyny to niezwykłe osobowości – przebojowe, inspirujące, niezwykle mądre. Trudno powiedzieć jak wystarcza im doby na wszystkie aktywności – czytając ich życiorysy można się zawstydzić. A przy tym nie tracą tego co w medycynie najważniejsze: empatii i zaangażowania. Jesteśmy zaszczyceni mogąc Panie poznać” – zaznacza redaktor naczelna portalu „Kobiety i Medycyna”, Monika Wysocka

W tym roku – jak zawsze – współorganizatorem Gali była Fundacja „Porozumienie bez Barier”.

Patronatem Plebiscyt Kobiety Medycyny objęły: Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych oraz Instytut Zdrowia Matki Polki w Łodzi, a o wspaniałe upominki dla nominowanych pań zadbały firmy:

  • Firma Oceanic S.A. – producent kosmetyków, dermokosmetyków, leków oraz wyrobów medycznych
  • biotechnologiczna firma Celther Polska,
  • Dom Wydawniczy Rebis, 
  • firma Gedeon Richter.

Przypominamy laureatki pierwszego miejsca w poprzednich edycjach:

prof. Grażyna Rydzewska (2014r.)

Na co dzień kieruje Kliniką Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, Znana jest ze swojego zaangażowania w działania na rzecz pacjentów ze schorzeniami zapalnymi jelit. Stworzyła Krajowy Rejestr osób chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna, z jej inicjatywy powstała jedyna w Polsce poradnia leczenia chorób zapalnych jelit, którą prowadzi.

Ewa Błaszczyk (2015r.)

Wybudowała pierwszą w Polsce klinikę zajmującą się wybudzaniem dzieci ze śpiączki. Dzięki jej inicjatywie właśnie powstaje Budzik dla dorosłych.

Grażyna Rogala – Pawelczyk (2016r.)

Była prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. W styczniu 2016 r. została wybrana na stanowisko Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Pielęgniarek i Położnych.

Marta Leśnik (2017r.)

Również pielęgniarka. Pani Marta pracuje na rzecz pacjentów diabetologicznych, jest bardzo aktywna i oddana swoim pacjentom, urzekła nas swoim podejściem do nich.

prof. Ewa Lewicka (2018r.)

Pani profesor pracuje w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, gdzie zajmuje się elektroterapią serca i migotanie przedsionków. Z Jej inicjatywy w ubiegłym roku powstała Poradnia Kardioonkologiczna dla chorych z powikłaniami kardiologicznymi terapii przeciwnowotworowej.

(cytujemy tekst za zgodą portalu “Kobiety i Medycyna”)