SYLWETKI KANDYDATÓW W KONKURSIE “OPIEKUN SENIORA” – II ETAP

Sylwester Zams jest kandydatem w kategorii “Wolontariusz”. Od 17 lat jest związany ze Stowarzyszeniem Mali Bracia Ubodzy w Lublinie. Jest wspaniałym przyjacielem seniorów, obecnie zarówno jako wolontariusz akcyjny, jak i towarzyszący. Dzięki niemu seniorki z DPS na Kalinie, co tydzień mają okazję doświadczyć dobra, które płynie z serca wolontariusza. Raz w tygodniu Sylwek odwiedza p. Zofię, p. Agnieszkę i p. Wiktorię, aby wypełnić pustkę i samotność, która im doskwiera. Jego obecność daje im wiele radości i dodaje chęci do życia, z niecierpliwością wyczekują spotkań, na których mogą podzielić się sprawami dnia codziennego, usłyszeć miłe słowa, a przede wszystkim mieć kontakt z życzliwą osobą, która czerpie ogromną satysfakcję i radość z tego co robi. Oprócz cotygodniowych spotkań w DPS Sylwek zawsze pamięta o Dniu Kobiet, Dniu Babci oraz innych ważnych świętach, a nawet o wigilii, podczas której towarzyszy seniorkom. Zawsze w te szczególne dni pojawia się z symbolicznym kwiatkiem, uściskami i najserdeczniejszymi życzeniami. Upominki nie mają dużego znaczenia, dla pań przede wszystkim liczy się obecność Sylwka, jego uśmiech i ciepłe słowa.
Inna podopieczna Stowarzyszenia pani Waleria, choć ma swoją wolontariuszkę, Sylwka traktuje, jak swojego wnuczka. Pani porusza się tylko na małych dystansach, specjalnie dla niej podczas wyjazdów wakacyjnych Sylwester zawsze oferuje opiekę nad panią Walerią i chęć powożenia jej wózkiem inwalidzkim. Od czasu do czasu odwiedza również panią Walerię u niej w domu i służy swoja pomocną dłonią w razie potrzeby.
Oprócz tego robi szereg innych ważnych rzeczy dla Stowarzyszenia i jego podopiecznych. Nie ma osoby w Stowarzyszeniu, która by go nie znała, jest osobą bardzo aktywną, zawsze można na niego liczyć.
Sylwek jest osobą empatyczną, pomimo różnicy wieku, która dzieli go z podopiecznymi, potrafi wczuć się w sytuację seniora, przyjąć ich punkt widzenia, czy spojrzeć oczami seniora na rzeczywistość. Te umiejętności pozwalają mu na zawieranie relacji, które trwają długie lata.
W działaniach Stowarzyszenia Sylwester wykazuję się pełnym profesjonalizmem, bierze udział w licznych warsztatach i szkoleniach, które pomagają mu jeszcze lepiej pełnić swoją funkcję i jeszcze bardziej efektywnie pomagać innym starszym, samotnym osobom. Udziela się w innych akcjach wolontariackich i pomaga wielu grupom osób. Potwierdzeniem tych wszystkich działań była nominacja Sylwestra do tytułu Osobowość Roku 2019. Wszechstronne działania Sylwestra w obszarze senioralnym zasługują na wyróżnienie i docenienie jego dobrego serca. Zawsze znajduje czas dla starszych samotnych osób i służy swoja obecnością.