PILOTAŻOWY PROJEKT “WODZIREJ”

Wystartowaliśmy z pilotażowym Projektem innowacyjnych działań ułatwiających w miarę normalne funkcjonowanie w życiu po pandemii.

Program „WODZIREJ” jest częścią ogólnopolskiego programu „Oswajanie Starości” naszej fundacji.

Od początku lipca rozmawiamy „Twarzą w twarz” na następujące tematy:

  1. Rekonstrukcja relacji międzyludzkich (w rodzinie, na tym samym piętrze, w tej samej klatce, w tym samym domu, na tej samej ulicy, na tym samych osiedlu, dzielnicy, mieście). Projekt ma za zadanie tworzenie silnych więzi społecznych. Kreowanie schematów kontaktów (wg. psycholog Susan Pinker), by uświadomić sobie stan zniszczeń, które w ilości, częstotliwości i jakości kontaktów uczyniła pandemia. Rekonstrukcja relacji międzyludzkich jest kluczowa, bo korzyści z niej płynące są niemal nieskończone: najniższy poziom demencji występuje u tych osób, które mają rozbudowane kontakty międzyludzkie; uścisk, wzajemna wymiana pozytywnej energii łagodzi fizjologiczną reakcję na stres; ci, którzy regularnie spotykają się z przyjaciółmi, żyją średnio o 15 lat dłużej niż „samotnicy”…
  2. Budzenie (wietrzenie mózgu)

Chcemy przygotować mózg do pełnienia roli „dyrygenta” – głównodowodzącego wszelkim ruchem (i odruchami). Chcemy wyposażyć uczestników szkoleń w ogólną wiedzę na poziomie podstawowym jak zadbać o swój mózg, jak go oszczędzać (redukując stresy), jak go mobilizować do pracy, odżywiać i ćwiczyć. Jak dbać o niego aby pozostawał w najlepszej kondycji jak najdłużej.

Spotykamy się w siedzibie Fundacji.

Naszymi szkoleniowcami/ekspertami są:

Elżbieta POMASKA  

Anna JANKOWSKA-DRABIK

Piotr ŁĄCKI

Czas trwania pilotażowego projektu: czerwiec – sierpień 2021 roku.

Robimy to, ponieważ:

  1. „Izolacja społeczna zabija. Jednym z jej utajonych skutków jest zmiana naszej genetycznej odpowiedzi na chorobę […] Choć brzmi to niewiarygodnie, poczucie izolacji pozostawia ślad na każdej komórce ciała […]” (Susan Pinker, „Efekt wioski”).
  2. Więzi społeczne są jak główny składnik przepisu na długie i dobre życie. Korzyści z nich płynące są niemal nieskończone.
  3. Istnieje różnica w reakcji mózgu na kontakty twarzą w twarz a kontakty on-line.

 

KONSULTANCI MERYTORYCZNI

Prof. dr hab. med. Maria BARCIKOWSKA

Prof. dr hab. med. Barbara BIEŃ

Senator Krzysztof KWIATKOWSKI

Włodzimierz PASZYŃSKI

dr Małgorzata GAŁĄZKA-SOBOTKA

Dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego

Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia

Projekt WODZIREJ jest realną odpowiedzią na obecną sytuację i szansą na wdrożenie programu w całej Polsce.