Klub Szkół Tolerancji powstał z inicjatywy i pod patronatem Pani Jolanty Kwaśniewskiej jako kontynuacja programu ,,Tęczowy Most Porozumienia”. Jego założycielami są Fundacja ,,Porozumienie bez Barier” oraz trzy gimnazja: Gimnazjum nr 45 z Warszawy, Gimnazjum nr 14 z Łodzi i Publiczne Gimnazjum z Jedwabnego.
Zadaniem i nadrzędnym celem Klubu było uczenie tolerancji i wdrażanie jej w życie młodych ludzi, poprzez poznanie, zrozumienie i współpracę. Jego członkiem mogło zostać gimnazjum, które systematycznie realizowało program ,,Tęczowy Most Porozumienia”. Szkoła opracowywała i realizowała program uwzględniający problematykę, którą bezpośrednio była zainteresowana. Projekt zawierał cele, harmonogram działań, przewidywane efekty i realizowany był przez całą społeczność szkolną. Tematyka projektów była bardzo różnorodna, począwszy od poszukiwania odpowiedzi na pytania:
poprzez propagowanie tolerancji w stosunku do osób niepełnosprawnych i empatię.
Ważnym elementem programu było poznawanie tradycji i kultury mniejszości narodowych. Projekty realizujemy w bardzo różnorodnych i atrakcyjnych formach: warsztaty, debaty uczniowskie, spotkania z ,,autorytetami”, przedstawicielami innych kultur oraz wyznań, itp.
Warto podkreślić, że szkoły zrzeszone w Klubie wymieniały się swoimi doświadczeniami podczas wspólnych spotkań i warsztatów organizowanych dla nauczycieli i uczniów (np. warsztaty językowe).
A oto niektóre projekty realizowane przez gimnazja należące do KST:
„Romowie są wśród nas” – Gimnazjum nr 2 Kędzierzyn Koźle;
„Z tolerancją na Ty – Inni, ale tacy sami” – Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi z Jasła;
„Ponad podziałami w szkole” – Gimnazjum nr 2 Sulechów;
„Wszyscy jesteśmy razem” – Gimnazjum nr 45 Warszawa;
„Tolerancja dla osób niepełnosprawnych” – Gimnazjum nr 51 Warszawa;
„Ziemia jest wielką jabłonią” – Zespół Szkół nr 11 Koszalin
Jesteśmy usatysfakcjonowani tym, że w ciągu 3 lat istnienia Klubu idea edukacji dla tolerancji i program ,,Tęczowy Most Porozumienia” spotkał się z tak dużym zainteresowaniem polskich szkół. Chęć przystąpienia do Klubu zgłaszały kolejne szkoły z całej Polski, najaktywniejsze z nich zostały powołane na koordynatorów wojewódzkich, Klubu Szkół Tolerancji.
Już trzykrotnie Klub Szkół Tolerancji przyznawał Ordery Tolerancji osobom, które są szczególnie zaangażowane w działania na rzecz tolerancji, które podejmują starania, by kształtować wśród naszego społeczeństwa, a szczególnie wśród młodych ludzi postawy otwartości na problemy innych.
Order Tolerancji nr 1 w 2002 roku otrzymała Pani Prezydentowa Jolanta Kwaśniewska. W 2003 roku zaszczyt ten przypadł ks. Arkadiuszowi Nowakowi i Panu Markowi Edelmanowi. W roku 2004, czwarty już Order Tolerancji otrzymała wspaniała aktorka, osoba wyjątkowo wrażliwa, niosąca pomoc wszystkim potrzebującym – Pani Anna Dymna.
Spotkania z Panią Prezydentową i coraz liczniejszym gronem szkół należących i kandydujących do Klubu Szkół Tolerancji utwierdzają nas w przekonaniu, że uczenie tolerancji, akceptacji dla inności i otwartości na drugiego człowieka jest jednym z najważniejszych elementów w procesie wychowania młodego pokolenia i co ważniejsze obserwujemy już efekty naszych działań na co dzień. Wierzymy, że wszystkie te spotkania przynoszą wszystkim uczestnikom nowe doświadczenia na temat edukacji z przedmiotu TOLERANCJA.