W 1997 roku Jolanta Kwaśniewska, ówczesna Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej, powołała do życia Fundację „POROZUMIENIE BEZ BARIER’’ która nieprzerwanie do dziś dnia doskonali formy i jakość udzielanej pomocy. W marcu 2004 roku Fundacja otrzymała status Organizacji Pożytku Publicznego.
W 2013 roku Fundacja zaangażowała się w prowadzenie autorskiego programu pod nazwą „Oswajanie starości”.
Misją Programu zainicjowanego przez Prezeskę Zarządu Fundacji, Jolantę Kwaśniewską, jest podniesienie problematyki starości. Kluczowym założeniem przedsięwzięcia jest wymiana doświadczeń międzypokoleniowych poprzez nawiązanie i prowadzenie dialogu. „Oswajanie Starości“ oznacza uświadomienie sobie, że starość jest nieuchronnym etapem naszego życia, ale to od nas samych zależy, jak się na ten etap przygotujemy. Zależy nam na odczarowaniu tego okresu życia: starszy człowiek może być aktywny i piękny. Zaawansowany wiek nie musi oznaczać wykluczenia oraz poczucia braku przydatności – wyjaśnia Jolanta Kwaśniewska, Prezeska Zarządu Fundacji „Porozumienie Bez Barier”. Ponadto przy Fundacji powstała Rada Programowa Seniorów oraz Zespół ekspertów ds. polityki senioralnej, którego zadaniem jest wypracowanie strategii polityki senioralnej, zwłaszcza programów profilaktycznych. Wśród ekspertów z całej Polski są: lekarze geriatrzy i gerontolodzy, dietetycy, dziennikarze, psychologowie i psychiatrzy, neurolodzy, itp. W ramach programu odbywają się również debaty publiczne, kongresy, konferencje, kampanie medialne, cykliczne audycje telewizyjne, pikniki i szereg przedsięwzięć kulturalnych w tym cykliczne spotkania z seniorami w siedzibie naszej Fundacji. Już w 2014 roku nasza Fundacja była współorganizatorem pierwszej ogólnopolskiej Parady Seniorów.
W 2015 roku dzięki wysiłkom Fundacji powstał spot edukacyjny poruszający problematykę starości. Jest emitowany zarówno w 2015 jak i 2016 roku w telewizji publicznej oraz stacjach radiowych a także na innych nośnikach, np.: w kinach przed seansami, w metrze, a także w prasie. Jesteśmy niezwykle dumni, że w tym przedsięwzięciu wsparł nas Pan Franciszek Pieczka.
Kadr ze spotu Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”
Od września 2014 roku propagujemy program „Oswajanie starości” na antenie II programu TVP w Pytaniu na Śniadanie. W roku następnym wspólnie z Gazetą Wyborczą oraz pod patronatem Telewizji Polskiej zapoczątkowaliśmy kampanię pod nazwą „Długowieczni”. Kampania to cykl tekstów w „Gazecie Wyborczej” oraz inicjatyw, które mają spowodować, że starość i konsekwencje zmian demograficznych staną się stałym i ważnym tematem debaty publicznej. W efekcie realizowane są działania, które poprawiają jakość życia najstarszych Polaków i ich opiekunów.
W ramach programu „Oswajanie starości” zainicjowaliśmy w 2015 r. projekt „Kąciki Babci i Dziadka”, w ramach którego Fundacja przeobraża przestrzenie w domach pomocy społecznej, tworząc przyjazne, w ciepłym klimacie pokoje. – W ten sposób chcemy przywrócić starości godność – mówi Jolanta Kwaśniewska – Wiele się robi dla dzieci, ale starsze osoby są zapomniane, dlatego chcemy tworzyć takie kąciki, by w ten sposób oswajać starość. Nasze wizyty w Domach Pomocy Społecznej utwierdzają nas w przekonaniu, że ta grupa ludzi jest często pomijana, lekceważona, zaniedbywana i jest pozostawiona sama sobie. Czasami warunki w jakich żyją uwłaczają godności człowieka. Dlatego tak, jak tworzyliśmy przez kilkanaście lat „Motylkowe Szpitale dla Dzieci” zmieniając szarą rzeczywistość w kolorowy, baśniowy świat, będziemy tworzyć „Kąciki Babci i Dziadka” w Domach Pomocy Społecznej jako miejsca przyjazne, kolorowe i otwarte na ludzi. Pierwszym otwartym w grudniu 2015 roku „Kącikiem” była wyremontowana i urządzona na nowo świetlica w Domu Pomocy Społecznej Towarzystwie Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie przy ul. Solec 36A (fot. Monika Gadzała). W 2016 roku powstały jeszcze dwa takie Kąciki – w Domu Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” w Słupsku przy ulicy Leśnej 8 oraz w Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie przy ulicy Kontkiewicza 2. Fundacja pragnie upowszechnić “Kąciki Babci i Dziadka” na terenie całego kraju. Wyremontowane pomieszczenia dają przede wszystkim możliwość wypoczynku, ale również komunikacji ze światem, przyjmowania gości – rodzin oraz znajomych.
Kolejnym projektem w ramach programu „Oswajanie starości” jest poradnik kierowany przede wszystkim do osób dojrzałych pod tytułem „Jedz zdrowo, ćwicz z głową, żyj szczęśliwie” wydany przez Wydawnictwo Burda Książki. W książce znajdują się nie tylko proste i niedrogie potrawy na każdą kieszeń, ale również zestaw ćwiczeń dla osób starszych. Książka jest dostępna w większości salonów prasowych oraz była dodrukowywana i rozeszła się w ekspresowym tempie.
W 2011 roku z inicjatywy Fundacji powstała Platforma Porozumienia Organizacji Rodziców Dzieci z Chorobą Nowotworową, która stworzyła przestrzeń do aktywnej działalności osobom, dla których choroba nowotworowa dziecka jest osobistym doświadczeniem – dla rodzin chorych dzieci.
W 2015 roku już po raz dziewiętnasty Fundacja przyznała stypendia w ramach Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Jestem to jeden z najstarszych fundacyjnych programów, realizowanych nieprzerwanie od początku działalności charytatywnej Prezeski Zarządu Fundacji.
W 2015 roku Fundacja „Porozumienie Bez Barier” zakończyła realizację programu Motylkowe Szpitale, dzięki jej środkom i zaangażowaniu lokalnych wolontariuszy, szaro-biała rzeczywistość już ponad 600 oddziałów dziecięcych w całej Polsce zmieniła się w kolorowy, bajkowy świat, ułatwiając znoszenie cierpienia towarzyszącego procesowi leczenia.