Warszawski “Kącik” Po:
Warszawski “Kącik” Przed:
Wrocławski “Kącik” Po:
Wrocławski “Kącik” Przed:
Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” po latach działalności na rzecz dzieci, poszerza swoją działalność o aktywności, których celem jest uwrażliwienie opinii publicznej na kwestię starości.
Nasze wizyty w Domach Pomocy Społecznej utwierdziły nas w przekonaniu, że ta grupa ludzi jest często pomijana, lekceważona, zaniedbywana i pozostawiona sama sobie. Czasami warunki w jakich żyją osoby starsze uwłaczają godności człowieka. Dlatego tak, jak tworzyliśmy „Motylkowe Szpitale dla Dzieci” zmieniając szarą rzeczywistość w kolorowy, baśniowy świat, będziemy tworzyć „Kąciki Babci i Dziadka” w Domach Pomocy Społecznej jako miejsca przyjazne, kolorowe i otwarte na ludzi.
– Wiele się robi dla dzieci, i jest to bardzo potrzebne, ale nie można zapominać o osobach starszych, które także potrzebują troski i zainteresowania. Zwłaszcza, że będzie ich przybywało – starzenie się społeczeństw jest niezaprzeczalnym faktem, o skali globalnej. Starości nie unikniemy, ale możemy mieć wpływ na to jak będzie wyglądać. Stąd pomysł, by tworzyć miejsca, które będą aktywizować osoby starsze – wyjaśnia Jolanta Kwaśniewska.
W 2015 roku Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” zaangażowała się w prowadzenie projektu pn.: „Kąciki Babci i Dziadka”. Jest to inicjatywa realizowana w ramach programu „Oswajanie starości”. „Kącikowa” koncepcja polega między innymi na zaprojektowaniu, remoncie oraz wyposażeniu sali/świetlicy państwowego ośrodka dla osób starszych, samotnych. Odnowiona przestrzeń daje możliwość wypoczynku, ale również komunikacji ze światem, przyjmowania gości – rodzin oraz znajomych.
Warto o tej inicjatywie mówić szeroko, aby każdy, kto czuje się samotny i zapomniany w Domu Pomocy Społecznej, poczuł, że jest częścią społeczności lokalnej, a także człowiekiem wartościowym, potrzebnym i komunikatywnym.
Dotychczas udało nam się stworzyć już pięć “Kącików Babci i Dziadka” na terenie całego kraju, z czego jesteśmy bardzo dumni. Planujemy realizację kolejnych “Kącików” i staramy się robić wszystko, aby urzeczywistnić nasze marzenie o upowszechnienie tego typu miejsc w naszym kraju.
Widząc, że dzięki naszej inicjatywie realnie odmieniamy szarą rzeczywistość Domów Pomocy Społecznej, będziemy kontynuować realizację “Kącików Babci i Dziadka” w kolejnych latach. Spotykamy się z dużym zaangażowaniem ze strony personelu i mieszkańców DPS-ów, którzy bardzo często mają ogromny potencjał, są kreatywni i zmotywowani, ale nie są w stanie realizować pomysłów ani angażować się w nowe działania z powodu istniejących barier infrastrukturalnych. Nasze metamorfozy dodają im skrzydeł i dają przestrzeń do swobodnej realizacji całej gamy działań – ograniczeniem zostaje już tylko wyobraźnia.