Oswajanie starości / Kącik Babci i Dziadka

Warszawski “Kącik” Po:

Warszawski “Kącik” Przed:

Wrocławski “Kącik” Po:

Wrocławski “Kącik” Przed:

Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” po latach działalności na rzecz dzieci, poszerza swoją działalność o aktywności, których celem jest uwrażliwienie opinii publicznej na kwestię starości.

Nasze wizyty w Domach Pomocy Społecznej utwierdziły nas w przekonaniu, że ta grupa ludzi jest często pomijana, lekceważona, zaniedbywana i pozostawiona sama sobie. Czasami warunki w jakich żyją osoby starsze uwłaczają godności człowieka. Dlatego tak, jak tworzyliśmy „Motylkowe Szpitale dla Dzieci” zmieniając szarą rzeczywistość w kolorowy, baśniowy świat, będziemy tworzyć „Kąciki Babci i Dziadka” w Domach Pomocy Społecznej jako miejsca przyjazne, kolorowe i otwarte na ludzi.

Wiele się robi dla dzieci, i jest to bardzo potrzebne, ale nie można zapominać o osobach starszych, które także potrzebują troski i zainteresowania. Zwłaszcza, że będzie ich przybywało – starzenie się społeczeństw jest niezaprzeczalnym faktem, o skali globalnej. Starości nie unikniemy, ale możemy mieć wpływ na to jak będzie wyglądać. Stąd pomysł, by tworzyć miejsca, które będą aktywizować osoby starsze – wyjaśnia Jolanta Kwaśniewska.

W 2015 roku Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” zaangażowała się w prowadzenie projektu pn.: „Kąciki Babci i Dziadka”. Jest to inicjatywa realizowana w ramach programu „Oswajanie starości”. „Kącikowa” koncepcja polega między innymi na zaprojektowaniu, remoncie oraz wyposażeniu sali/świetlicy państwowego ośrodka dla osób starszych, samotnych. Odnowiona przestrzeń daje możliwość wypoczynku, ale również komunikacji ze światem, przyjmowania gości – rodzin oraz znajomych.

Warto o tej inicjatywie mówić szeroko, aby każdy, kto czuje się samotny i zapomniany w Domu Pomocy Społecznej, poczuł, że jest częścią społeczności lokalnej, a także człowiekiem wartościowym, potrzebnym i komunikatywnym.

Dotychczas udało nam się stworzyć już pięć “Kącików Babci i Dziadka” na terenie całego kraju, z czego jesteśmy bardzo dumni. Planujemy realizację kolejnych “Kącików” i staramy się robić wszystko, aby urzeczywistnić nasze marzenie o upowszechnienie tego typu miejsc w naszym kraju.

  • W grudniu 2015 roku Fundacja, odnowiła i oddała w użytkowanie takie miejsce w Domu Pomocy Społecznej Towarzystwa Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie przy ul. Solec 36A. Powstał pierwszy „Kącik Babci i Dziadka” w Warszawie. Przestrzeń ta pozwala osobom starszym przyjemnie i aktywnie spędzać czas.
  • W lipcu 2016 roku powstał drugi “Kącik”, tym razem w Słupsku w Domu Pomocy Społecznej “Leśna Oaza”. Niemal natychmiast administracja DPS-u rozpoczęła aktywne korzystanie z tej przestrzeni, organizując szereg inicjatyw kulturalnych, wydarzeń i warsztatów dla mieszkańców.
  • W grudniu 2016 roku otworzyliśmy “Kącik Babci i Dziadka” w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza 2 w Częstochowie. Nowe pomieszczenie stało się m.in. reprezentacyjnym i przytulnym miejscem cotygodniowych spotkań grupy “Senior”.
  • We wrześniu 2017 roku Fundacja stworzyła “Kącik” nieco inny od dotychczasowych, gdyż mieszczący się w Międzypokoleniowym Centrum Edukacji przy ul. Radosnej 11 należącym do Centrum Kultury Wilanów. Nowoczesne wnętrze zaprojektowane zostało w taki sposób, aby minimalizować bariery architektoniczne oraz jak najbardziej sprzyjać międzypokoleniowej integracji.
  • Listopad 2017 roku przyniósł otwarcie największego z realizowanych dotychczas “Kącików” – tym razem w Domu Pomocy Społecznej “Samarytanin” we Wrocławiu. Przy współpracy wielu wspaniałych ludzi o wielkich sercach udało się stworzyć przestrzeń jednocześnie otwartą, dającą możliwość szerokiej integracji i intymną – umożliwiającą bliskie rozmowy z kubkiem herbaty w jednym z licznych zakątków.
  • maju 2018 roku otworzyliśmy szóste w Polsce takie miejsce spotkań dla seniorów, tym razem w Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie. W realizację projektu zaangażowały się lokalne przedsiębiorstwa. Natychmiast zrodziły się dziesiątki nowych pomysłów na wykorzystanie wielofunkcyjnej przestrzeni na rzecz aktywizacji mieszkańców Domu.
  • We wrześniu 2018 roku zainaugurowaliśmy siódmy w Polsce „Kącik Babci i Dziadka”, tym razem w Domu Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień” w Łodzi. Łódzka realizacja była wyjątkowa, gdyż zdecydowaliśmy się stworzyć miejsce dla seniorów na wolnym powietrzu, dokonując metamorfozy tarasu, z którego rozciąga się piękny widok na park. 
  • 16 października 2018 roku otworzyliśmy ósmy “Kącik Babci i Dziadka” w Domu Pomocy Społecznej “Weterana Walki i Pracy” w Radomiu. Uroczyste przecięcie wstęgi odbyło się w wyjątkowo ciepłej i sympatycznej atmosferze. Radomski “Kącik” będzie dla mieszkańców doskonałym miejscem do rozwijania ich talentów, odbywania spotkań i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. 
  • 17 grudnia 2019 roku Prezeska Zarządu naszej Fundacji, Jolanta Kwaśniewska razem z Prezydentem Legnicy, Tadeuszem Krzakowskim przecięli wstęgę, uroczyście otwierając dziewiąty “Kącik Babci i Dziadka” w Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych przy ul. Władysława Grabskiego 11. “Kącik” to miejsce, gdzie seniorzy będą przyjmować gości, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych lub oddawać się lekturze książki w domowej, przytulnej atmosferze.
  • 9 marca 2020 roku odbyło się uroczyste otwarcie dziesiątego, jubileuszowego “Kącika Babci i Dziadka” w Domu Pomocy Społecznej “Przystań” w Katowicach. W Wydarzeniu wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Katowice – Marcin Krupa, Wiceprezydent Miasta Katowice – Jerzy Woźniak oraz Prezeska zarządu naszej fundacji, Jolanta Kwaśniewska.

Widząc, że dzięki naszej inicjatywie realnie odmieniamy szarą rzeczywistość Domów Pomocy Społecznej, będziemy kontynuować realizację “Kącików Babci i Dziadka” w kolejnych latach. Spotykamy się z dużym zaangażowaniem ze strony personelu i mieszkańców DPS-ów, którzy bardzo często mają ogromny potencjał, są kreatywni i zmotywowani, ale nie są w stanie realizować pomysłów ani angażować się w nowe działania z powodu istniejących barier infrastrukturalnych. Nasze metamorfozy dodają im skrzydeł i dają przestrzeń do swobodnej realizacji całej gamy działań – ograniczeniem zostaje już tylko wyobraźnia.

WSPIERAJ FUNDACJĘ JOLANTY KWAŚNIEWSKIEJ “POROZUMIENIE BEZ BARIER” z PAYu

Darowiznę na realizację projektu “Kącik Babci i Dziadka” można przekazać poprzez system płatności elektronicznych PayU.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier” z siedzibą w Warszawie przy Al. Przyjaciół 8/1a, w celu komunikacji z Darczyńcami, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 922). Podanie danych jest dobrowolne. Ponadto osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz do ich poprawiania.

Informacje o przetwarzaniu danych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier” z siedzibą w Warszawie przy Al. Przyjaciół 8/1a, zwana dalej Fundacją (zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 922). Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu komunikacji z „Darczyńcami”. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.