Oswajanie starości / Kącik Babci i Dziadka

Warszawski “Kącik” Po:

Warszawski “Kącik” Przed:

Wrocławski “Kącik” Po:

Wrocławski “Kącik” Przed:

Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” po latach działalności na rzecz dzieci, poszerza swoją działalność o aktywności, których celem jest uwrażliwienie opinii publicznej na kwestię starości.

Nasze wizyty w Domach Pomocy Społecznej utwierdziły nas w przekonaniu, że ta grupa ludzi jest często pomijana, lekceważona, zaniedbywana i pozostawiona sama sobie. Czasami warunki w jakich żyją osoby starsze uwłaczają godności człowieka. Dlatego tak, jak tworzyliśmy „Motylkowe Szpitale dla Dzieci” zmieniając szarą rzeczywistość w kolorowy, baśniowy świat, będziemy tworzyć „Kąciki Babci i Dziadka” w Domach Pomocy Społecznej jako miejsca przyjazne, kolorowe i otwarte na ludzi.

Wiele się robi dla dzieci, i jest to bardzo potrzebne, ale nie można zapominać o osobach starszych, które także potrzebują troski i zainteresowania. Zwłaszcza, że będzie ich przybywało – starzenie się społeczeństw jest niezaprzeczalnym faktem, o skali globalnej. Starości nie unikniemy, ale możemy mieć wpływ na to jak będzie wyglądać. Stąd pomysł, by tworzyć miejsca, które będą aktywizować osoby starsze – wyjaśnia Jolanta Kwaśniewska.

W 2015 roku Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” zaangażowała się w prowadzenie projektu pn.: „Kąciki Babci i Dziadka”. Jest to inicjatywa realizowana w ramach programu „Oswajanie starości”. „Kącikowa” koncepcja polega między innymi na zaprojektowaniu, remoncie oraz wyposażeniu sali/świetlicy państwowego ośrodka dla osób starszych, samotnych. Odnowiona przestrzeń daje możliwość wypoczynku, ale również komunikacji ze światem, przyjmowania gości – rodzin oraz znajomych.

Warto o tej inicjatywie mówić szeroko, aby każdy, kto czuje się samotny i zapomniany w Domu Pomocy Społecznej, poczuł, że jest częścią społeczności lokalnej, a także człowiekiem wartościowym, potrzebnym i komunikatywnym.

Dotychczas udało nam się stworzyć już pięć “Kącików Babci i Dziadka” na terenie całego kraju, z czego jesteśmy bardzo dumni. Planujemy realizację kolejnych “Kącików” i staramy się robić wszystko, aby urzeczywistnić nasze marzenie o upowszechnienie tego typu miejsc w naszym kraju.

  • W grudniu 2015 roku Fundacja, odnowiła i oddała w użytkowanie takie miejsce w Domu Pomocy Społecznej Towarzystwa Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie przy ul. Solec 36A. Powstał pierwszy „Kącik Babci i Dziadka” w Warszawie. Przestrzeń ta pozwala osobom starszym przyjemnie i aktywnie spędzać czas.
  • W lipcu 2016 roku powstał drugi “Kącik”, tym razem w Słupsku w Domu Pomocy Społecznej “Leśna Oaza”. Niemal natychmiast administracja DPS-u rozpoczęła aktywne korzystanie z tej przestrzeni, organizując szereg inicjatyw kulturalnych, wydarzeń i warsztatów dla Mieszkańców.
  • W grudniu 2016 roku otworzyliśmy “Kącik Babci i Dziadka” w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza 2 w Częstochowie. Nowe pomieszczenie stało się m.in. reprezentacyjnym i przytulnym miejscem cotygodniowych spotkań grupy “Senior”.
  • We wrześniu 2017 roku Fundacja stworzyła “Kącik” nieco inny od dotychczasowych, gdyż mieszczący się w Międzypokoleniowym Centrum Edukacji przy ul. Radosnej 11 należącym do Centrum Kultury Wilanów. Nowoczesne wnętrze zaprojektowane zostało w taki sposób, aby minimalizować bariery architektoniczne oraz jak najbardziej sprzyjać międzypokoleniowej integracji.
  • Listopad 2017 roku przyniósł otwarcie największego z realizowanych dotychczas “Kącików” – tym razem w Domu Pomocy Społecznej “Samarytanin” we Wrocławiu. Przy współpracy wielu wspaniałych ludzi o wielkich sercach udało się stworzyć przestrzeń jednocześnie otwartą, dającą możliwość szerokiej integracji i intymną – umożliwiającą bliskie rozmowy z kubkiem herbaty w jednym z licznych zakątków.
  • maju 2018 roku otworzyliśmy szóste w Polsce takie miejsce spotkań dla Seniorów, tym razem w Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty w Lublinie. W realizację projektu zaangażowały się lokalne przedsiębiorstwa. Natychmiast zrodziły się dziesiątki nowych pomysłów na wykorzystanie wielofunkcyjnej przestrzeni na rzecz aktywizacji mieszkańców Domu.

Widząc, że dzięki naszej inicjatywie realnie odmieniamy szarą rzeczywistość Domów Pomocy Społecznej, będziemy kontynuować realizację “Kącików Babci i Dziadka” w 2018 roku. Spotykamy się z dużym zaangażowaniem ze strony personelu i mieszkańców DPS-ów, którzy bardzo często mają ogromny potencjał, są kreatywni i zmotywowani, ale nie są w stanie realizować pomysłów ani angażować się w nowe działania z powodu istniejących barier infrastrukturalnych. Nasze metamorfozy dodają im skrzydeł i dają przestrzeń do swobodnej realizacji całej gamy działań – ograniczeniem zostaje już tylko wyobraźnia.

WSPIERAJ FUNDACJĘ JOLANTY KWAŚNIEWSKIEJ “POROZUMIENIE BEZ BARIER” z PAYu

Darowiznę na realizację projektu “Kącik Babci i Dziadka” można przekazać poprzez system płatności elektronicznych PayU.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier” z siedzibą w Warszawie przy Al. Przyjaciół 8/1a, w celu komunikacji z Darczyńcami, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 922). Podanie danych jest dobrowolne. Ponadto osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz do ich poprawiania.

Informacje o przetwarzaniu danych

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier” z siedzibą w Warszawie przy Al. Przyjaciół 8/1a, zwana dalej Fundacją (zgodnie z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 922). Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu komunikacji z „Darczyńcami”. Ich podanie jest dobrowolne, a każda osoba ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.