Oswajanie Starości / Kącik Babci i Dziadka / Częstochowa

W grudniu 2016 roku powstał “Kącik Babci i Dziadka” w Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie zrealizowany przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” przy wsparciu MetLife.

4

Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” w dniu 9 grudnia 2016 roku dokonała uroczystego otwarcia „Kącika Babci i Dziadka” w Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie przy ulicy Kontkiewicza. 

Na otwarcie przestrzeni zjawili się przedstawiciele Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”, Urzędu Miasta Częstochowy, Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie a także przedstawiciele firm, organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz tego DPS-u. Wstęgę uroczyście przecięli: Prezeska Fundacji „Porozumienie Bez Barier” Pani Jolanta Kwaśniewska, Prezydent Miasta Pan Krzysztof Matyjaszczyk oraz Dyrektor DPS-u Pan  Zbigniew Kamiński, zaś otwarcie uświetnił występ grupy Wawele.

img_584816617

logo-met-lifeMetamorfoza Częstochowskiego „Kącika Babci i Dziadka”, jako miejsca spotkań i wypoczynku została zainicjowana we wrześniu br. przez Fundację Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”, realizowana we współpracy z Urzędem Miasta Częstochowy i sfinansowana ze środków grantu Fundacji MetLife.

– Kąciki dla seniorów są niezwykle potrzebne. Chcieliśmy stworzyć miejsca spotkań międzypokoleniowych, które byłyby namiastką domu. Pierwsze takie miejsce powstało w Warszawie, drugie w Słupsku i wreszcie trzecie, najbardziej współczesne w Częstochowie – mówiła podczas otwarcia „Kącika” Prezes Fundacji Jolanta Kwaśniewska.

„Kąciki Babci i Dziadka” to projekt Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”, który kierowany jest przede wszystkim do Seniorów i pensjonariuszy oraz państwowych domów pomocy społecznej. W ramach projektu, Fundacja od 2015 roku przeobraża wnętrza w domach pomocy społecznej na przyjazne miejsca spotkań integracyjnych i wypoczynku.

– Miejsce, w którym powstał kącik, bardzo się zmieniło. Dziś wygląda tak, że aż chce się tu przychodzić. Ważne, że mogą z niego korzystać nie tylko podopieczni Domu Pomocy Społecznej, ale również wszyscy zainteresowani mieszkańcy dzielnicy i miasta – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Nowa przestrzeń w Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie służyć będzie integracji społecznej pensjonariuszy i środowisk lokalnych a także sprzyjać będzie rozwojowi zainteresowań mieszkańców tego domu. Oddane w użytkowanie miejsce przyjazne Seniorom, zostało kompletnie wyposażone i umeblowane. Można tam wygodnie posłuchać muzyki, czy też spokojnie poczytać zgromadzone przez wolontariuszy wydawnictwa. Jest to także miejsce, gdzie oprócz spotkań integracyjnych, będą organizowane wydarzenia kulturalne z udziałem zaproszonych gości.

Jesteśmy dumni z faktu, że „Kącik Babci i Dziadka” zrealizowany w Domu Pomocy Społecznej w Częstochowie cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

KILKA MIESIĘCY PÓŹNIEJ ...

Dlaczego warto tworzyć "KĄCIKI BABCI I DZIADKA"?, zobaczcie sami!

Otwarcie 9 grudnia 2016 roku „Kącika Babci i Dziadka” w częstochowskim Domu Pomocy Społecznej przy ul. Kontkiewicza 2 przyniosło wiele radości i korzyści tak dla Podopiecznych, jak i Seniorów reprezentujących społeczność lokalną. Stworzenie przytulnego, energetyzującego miejsca z niepowtarzalnym klimatem zainspirowało Pensjonariuszy do nowych wyzwań.  Wiele zajęć zaczęto realizować właśnie w tym miejscu, które zachęca do przyjścia, do wspólnego działania oraz  konsumpcji. Codzienne spędzanie wolnego czasu służące czytaniu, słuchaniu muzyki, spotkaniom kulturalno-oświatowym, oglądaniu programów telewizyjnych, grom stolikowym, organizacji  urodzin w gronie najbliższych Pensjonariuszy i rodzin to tylko kilka przykładów na wykorzystanie „Kącika Babci i Dziadka”. Cotygodniowe spotkania grupy „Senior” działającej na terenie DPS oraz zebrania Samorządu Mieszkańców również odbywają się w tym pięknym miejscu. Zaplecze kuchenne z bogatym wyposażeniem jest regularnie wykorzystywane przez uczestników zajęć.

Częstochowskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Perasada, które wspiera na co dzień placówkę realizuje aktualnie projekt „Środa z Seniorem” dofinansowany przez Gminę Miasto Częstochowa. Większość zajęć w ramach projektu organizowanych jest w „Kąciku Babci i Dziadka”, który przyciąga coraz więcej uczestników. Różnorodność zajęć, jakie można zrealizować w tym wielofunkcyjnym pomieszczeniu sprawiła, iż członkowie Stowarzyszenia przygotowali dla Seniorów bardzo atrakcyjną ofertę. Beneficjentami projektu są osoby z różnych dzielnic miasta, co bardzo cieszy organizatorów.

Funkcjonowanie „Kącika Babci i Dziadka” to nowa jakość i dodatkowe możliwości realizowania się częstochowskich Seniorów. Dziękujemy za to Fundacji!

Bieżące wykorzystanie „Kącika” można śledzić na stronach www.dps.czest.pl i perasada@interia.pl.