Oswajanie Starości / Kącik Babci i Dziadka / Słupsk

W dniu 13 lipca 2016 roku Prezeska Zarządu FPBB, Jolanta Kwaśniewska oraz Prezydent Słupska, Robert Biedroń, uroczyście otworzyli Kącik Babci i Dziadka, stworzony przez naszą Fundację w Domu Pomocy Społecznej (DPS) „Leśna Oaza” w Słupsku. Udało się tego dokonać dzięki pozyskanemu przez nas grantowi z Fundacji MetLife oraz ogromnemu zaangażowaniu lokalnych słupskich środowisk – samorządu, przedsiębiorców, wolontariuszy oraz sponsorów, którzy wsparli powstanie Kącika. O czym już wielokrotnie pisaliśmy, projekt metamorfozy jadalni słupskiego DPS w Kącik Babci i Dziadka wykonała charytatywnie Karolina Beltran wraz z Katarzyną Jarosiewicz oraz Eweliną Górecką. Jeszcze raz im dziękujemy!

Uroczystość w dniu 13 lipca 2016 roku stanowiła zwieńczenie działań na rzecz powstania „Kącika” podejmowanych przez Fundację „Porozumienie Bez Barier” od kwietnia tego roku. W efekcie udało się stworzyć pensjonariuszom „Leśnej Oazy” namiastkę rodzinnego domu. W przytulnym wnętrzu podopieczni miejskiego DPS będą mogli przyjmować gości, oddać się lekturze, czy uczestniczyć w organizowanych dla nich spotkaniach i wydarzeniach kulturalnych.
W drugim półroczu Fundacja będzie tworzyć kolejny Kącik Babci i Dziadka, który także zostanie zrealizowany dzięki środkom pozyskanym z Fundacji MetLife. Doświadczenia wyniesione z Słupska napawają nas optymizmem – poziom lokalnego zaangażowania oraz efekt końcowy przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Wierzymy, że drugi Kącik będzie powstawał w równie wspaniałej atmosferze, a podopieczni kolejnego Domu Pomocy Społecznej zyskają piękne pomieszczenie, w którym będą mogli poczuć się jak w prawdziwym domu.

Kącik Babci i Dziadka w Domu Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” w Słupsku nie powstałby, gdyby nie wsparcie szeregu firm i ludzi dobrej woli.

DZIĘKUJEMY za ogromny wysiłek włożony w powstanie Kącika Karolinie Beltran, Katarzynie Jarosiewicz oraz Ewelinie Góreckiej, które na miejscu czuwały nad realizacją metamorfozy. Dzięki osobistemu zaangażowaniu słupskich urzędniczek – Violetty Karwalskiej, Dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Beaty Pawlickiej, Inspektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych – realizacja tego projektu przebiegała wzorcowo. Wspaniale układała się nasza współpraca z Wandą Perchel, Dyrektorem DPS „Leśna Oaza” oraz Kierownikiem Administracyjno-Technicznym Domu – Łukaszem Sadowskim. Dziękujemy także pensjonariuszom DPS „Leśna Oaza” za cierpliwość i mężne znoszenie trudów remontu.
Chcemy podziękować naszemu grantodawcy, Fundacji MetLife, bez której środków nie udałoby się stworzyć tak pięknego i przytulnego miejsca. Podziękowania należą się także wykonawcy remontu – Pawłowi Olszakowi (który wystąpił również w roli sponsora), a także wielu firmom, które wsparły powstanie Kącika: Paged, Castorama, Jula, Fimal, BAT, Sepix, Obi, Wodociągi Sp. z o.o., firma Sobański, zakład ogólnobudowlany Deleszkiewicz, Hotel Grand Lubicz, Becco Meble. Podziękowania składamy również Jakubowi Tyszce, Ewie Matys jako osobom prywatnym oraz wielu innym osobom, którym zawdzięczamy zakupy z rabatem.

Było wspaniale móc zrealizować Kącik Babci i Dziadka dla seniorów z „Leśnej Oazy” w Słupsku!

KILKA MIESIĘCY PÓŹNIEJ ...

Dlaczego warto tworzyć "KĄCIKI BABCI I DZIADKA"?, zobaczcie sami!

Słupski Dom Pomocy Społecznej „Leśna Oaza” był kolejnym miejscem, w którym Fundacja zrealizowała „Kącik Babci i Dziadka”. Tym razem „Kącik” powstał  w ramach grantu otrzymanego z Fundacji MetLife. Uroczyste otwarcie „Kącika” odbyło się w lipcu 2016 roku. Skontaktowaliśmy się w 2017 roku ze słupskim DPS, aby zebrać informacje na temat funkcjonowania „Kącika”.

Jak napisał do nas Pan Łukasz z administracji Leśnej Oazy, „Kącik Babci i Dziadka” w naszym Domu Pomocy Społecznej sprawia, że dom staje się prawdziwym domem dla naszych podopiecznych a nie domem opieki. Jest przytulnie, ciepło, nastrojowo.(…)

Wielu seniorów we własnych domach nie miało takich warunków, jakie panują w „Kąciku”. Nierzadko zapraszają tam swoich bliskich na spotkania, by pochwalić się ładnym wnętrzem, które mają do dyspozycji. Niewątpliwie więc wartością dodaną do projektu jest nie tylko radość i zadowolenie mieszkańców, ale również ich rodzin.

 

W „Kąciku Babci i Dziadka” mają miejsce różnorodne wydarzenia, m.in.:

  • spotkania integracyjne mieszkańców,

  • imprezy kulturalno – oświatowe,

  • projekty międzypokoleniowe (spotkania z młodzieżą, występy  artystyczne, itp.),

  • spotkania towarzyskie mieszkańców,

  • projekcje filmów.

Ponadto mieszkańcy w “Kąciku” znajdują dogodne warunki do pisania listów do rodzin, znajomych i przyjaciół. To również jest miejsce, gdzie czytają prasę i książki, czy poprostu odpoczywają.

 

Od początku istnienia “Kącika Babci i Dziadka” odbyły się w nim następujące imprezy zorganizowane:

Lipiec 2016

1.Występ wokalny młodzieży ze Szwajcarii i Sierra Leone w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Wrzesień 2016

1.Przedstawienie „Miłość w czasach popkultury” grupy „Epitetem po metaforze” z DPS Lubuczewo.

2.Posiedzenie i spotkanie Słupskiej Rady Seniorów.

Październik 2016

1.Występ muzyczny oraz prezent w postaci pięknej fryzury z okazji Dnia Seniora przygotowane przez Młodzieżowe Forum Powiatu i Miasta Słupska oraz klasę usług fryzjerskich TEB Edukacja.

Listopad 2016

1.Uroczyste obchody Dnia Seniora z występami artystycznymi uczniów z SOSW w Słupsku.

Grudzień 2016

1.Świąteczne występy artystyczne dzieci ze Szkoły Podstawowej w Siemianicach- śpiewanie kolęd.

2.Świąteczne występy artystyczne dzieci z Kolorowego Przedszkola w Siemianicach – jasełka.

3.Uroczyste Obchody Wieczerzy Wigilijnej.

Styczeń 2017

1.Dzień Babci i Dziadka – występy Hufca Pracy 11-23 oraz Szkoły Podstawowej we  Włynkówku.

Luty 2017

1.Występy Jasełkowe Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Słupsku.

2.Udział mieszkańców oraz młodzieży z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Słupsku w “anty-hejtowej” Kampanii Społecznej “Słupsk i Ustka miastami bez nienawiści”.

 

Jak poinformował nas Pan Łukasz „(…) dzięki „Kącikowi” zwiększyło się poczucie bezpieczeństwa i spełnienia w życiu mieszkańców. Są zadowoleni, że “na stare lata ” trafili w takie miłe i przyjazne miejsce (…).”