Kącik Babci i Dziadka / Z życia Kącika / Warszawa / 2016

Aktualności z życia Kącika na warszawskim Solcu w 2016 roku

grudzień 2015 - grudzień 2016

Spotkanie Sylwestrowo-imieninowe

30 grudnia 2015 roku, świeżo po otwarciu, w Kąciku Babci i Dziadka odbyło się spotkanie Sylwestrowo-imieninowe z Panem Dyrektorem. Jest to coroczna tradycja która podsumowuje kończący się rok. Prócz życzeń składane są również podziękowania oraz wręczane drobne upominki Mieszkańcom najbardziej zaangażowanym w drobne prace na rzecz Domu.

Relacja z otwarcia wystawy

12 stycznia 2016 roku Mieszkańcy obejrzeli po raz pierwszy na dużym ekranie relację telewizyjną z otwarcia wystawy „Starzejemy się od urodzenia” związanej z Naszym Domem. Wystawa została otwarta przez Fundację w Hali Głównej Dworca Wschodniego. Wyeksponowane zostały tam zdjęcia Naszych Mieszkańców. Po zakończeniu oglądania Nasi Mieszkańcy kolędowali przy kawie, herbacie oraz słodkim poczęstunku. Atmosfery pełnej ciepła przy wspólnym kolędowaniu dodał palący się kominek.

„Kolędy czas…”

W dniu 19 stycznia 2016 mieliśmy zaszczyt gościć Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej mieszczących się przy ulicach: Parkowej, Wójtowskiej i Bachusa. Przy płonących kominku wspólnie kolędowaliśmy. Akompaniowała altówka i gitara. Wspólne kolędowanie przebiegło w miłej i ciepłej atmosferze.

Dzień Babci i Dziadka

Występ dzieci z przedszkola nr 41 z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dnia 20 stycznia 2016 r. do Naszego Domu zawitały dzieci z Przedszkola nr 41 „Wiślana kropelka” z repertuarem z okazji Dnia Babci i Dziadka. Dla Naszych Mieszkańców zaśpiewały piosenki oraz wręczyły własnoręcznie wykonane upominki.

Występ chóru z Zespołu Szkół nr 69

W dniu 22 stycznia 2016 r. odwiedzili Nas dzieci i młodzież z Zespołu Szkół nr 69. Zaprezentowali wspaniały repertuar kolęd i utworów związanych z Bożym Narodzeniem. Mieszkańcy byli poruszeni zdolnościami młodych ludzi nagrodzili występ gromkimi brawami.

Spotkanie z pieśnią

Dnia 13 lutego 2016 w Kąciku Babci i Dziadka odbyło się „Spotkanie z pieśnią”. Wspólnie z zespołem „Rozśpiewania warszawskie” śpiewaliśmy przyśpiewki ludowe oraz pieśni o miłości. Na spotkanie zaprosiliśmy również Mieszkańców Powiśla. Wszyscy miło spędziliśmy czas. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku. Serdecznie zapraszamy na kolejne „Spotkania z pieśnią” o których będziemy na bieżąco informować.

Podwieczorek z poezją księdza Jana Twardowskiego

Ksiądz Jan Twardowski jest jednym z najbardziej cenionych polskich poetów, otrzymał on wiele nagród i odznaczeń. Nazywany jest „poetą franciszkańskim” poprzez swoje umiłowanie przyrody, poczucie humoru, skromność oraz swój bezpośredni stosunek do świata. Prostotą i otwartością pozyskiwał ludzkie serca. Podczas spotkania 16 lutego 2017 roku, terapeutki Pani Amelia, Pani Iwona oraz Pani Mariola przybliżyły Mieszkańcom twórczość księdza Twardowskiego.

Film dokumentalny „Przedpokój do raju”

25 lutego 2016 r. w Naszym domu odbyło się spotkanie, na którym mieliśmy możliwość zobaczyć na dużym ekranie film dokumentalny „Przedpokój do raju” Bogdana Lęcznarda i Doroty Petrus. Film ten opowiadał o ojcu Piotrze Nawrocie SVD i organizowanym przez niego Festiwalu Muzyki Renesansu i Baroku Amerykańskiego. Dokument „Przedpokój do raju” pozwolił nam zatrzymać się i zachwycić nieznanym pięknem muzyki tworzonej w bardzo wielu przypadkach przez samych Indian. Całe spotkanie poprowadził reżyser filmu Pan Bogdan Lęcznar.

Warsztat palm wielkanocnych i „Spotkanie z pieśnią”

19 marca 2016 w Kąciku Babci i Dziadka odbyły się warsztaty robienia palm wielkanocnych. Wspólnie z terapeutką uczyliśmy się robić palmy wielkanocne na niedzielę palmową. Warsztat był bardzo ciekawy i zakończył się zrobieniem przez Nas palm, które zostały poświęcone w kaplicy na drugi dzień. Odbyło się również kolejne „Spotkanie z pieśnią”. Śpiewaliśmy pieśni wielkopostne. Na spotkanie zaprosiliśmy Mieszkańców Powiśla. Wszyscy miło spędziliśmy czas przy kawie i herbacie.

Występ dzieci z przedszkola „Wiślana Kropelka”

W dniu 25 marca 2016 odwiedziły Nas ze świątecznym repertuarem dzieci z przedszkola „Wiślana Kropelka”. Zaprezentowały przepiękny układ taneczny pt. „Taniec kurcząt”, śpiewały piosenki oraz recytowały wiersze. Nasi Mieszkańcy byli zachwyceni popisami młodych artystów. Otrzymaliśmy od dzieci samodzielnie wykonane pisanki.

Opowieści warszawskich placów”

5 kwietnia 2016 r. w Naszym Domu wygłosiła wykład pani Katarzyna Szafrańska – edukator z Muzeum Warszawy. Prelekcja została zaprezentowana na dużym ekranie i była bardzo ciekawa. Zawierała informacje dotyczące między innymi Osi Stanisławowskiej czyli zabytkowego przedsięwzięcia urbanistycznego w osiemnastowiecznej Warszawie.

Muzyczne Warsztaty „Budzenie Wiosny”

5 kwietnia 2016 r. odwiedził Nas Dom Pomocy Społecznej „Na Bachusa”. Zorganizowaliśmy warsztaty muzyczne pt. „Budzenie Wiosny”. Wszyscy śpiewaliśmy utwory, które miały na celu obudzić w Nas wiosnę. Wspólne muzykowanie z wykorzystaniem instrumentów muzycznych (trójkąt, tamburyno czy dzwonki) przyczyniło się do większego zaangażowania wspólną zabawę

Dzień Matki

Odwiedziny uczniów w dniu 21 maja 2016 z Gimnazjum nr 44 im. Generała Pawła Chrzanowskiego. Zaprezentowali przedstawienie słowno-muzyczne. Tematem przewodnim był Dzień Matki. Na zakończenie Mieszkańcy dostali od uczniów słodki upominek.

Występ z okazji Dnia Matki

Spotkanie z okazji Dnia Matki dnia 24 maja 2016. Uroczyście obchodziliśmy Dzień Matki. Uczniowie z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 114 im. Jędrzeja Cierniaka zaśpiewali utwory o Matce i deklamowali wiersze.

„Miejsca chwały, miejsca hańby – czyli warszawski kalejdoskop”

Dnia 07.06.2016 odwiedziła Nas pani Katarzyna Szafrańska – edukator Muzeum Warszawy. Opowiedziała o „Miejscach chwały, miejscach hańby – czyli warszawskim kalejdoskopie”. Prezentacja na dużym ekranie była bardzo interesująca przybliżyła historię miejsc takich jak Cytadela Warszawska, Zamek i plac Królewski, Ogród Saski, Brama Krakowska, Łączka na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Skecze “Kabaretu Dudek”

Ekranizacja “Kabaretu Dudek” cz.1 i cz. 2. W dniach 13 oraz 20 czerwca 2016 roku oglądaliśmy na dużym ekranie w Kąciku Babci i Dziadka skecze z “Kabaretu Dudek”, dzięki czemu spędziliśmy wesołe przedpołudnie.

Wykład „180 rocznica urodzin zapominanego Filantropa”

Dnia 24 czerwca 2016 w ramach sąsiedzkiego festiwalu “Wespół w Zespół dla Solca” w Naszym Domu odbyło się seminarium naukowe poświęcone zapomnianemu filantropowi Janowi Gotlibowi Bloch w 180 rocznicę urodzin fundatora Przytułku Św. Franciszka Salezego. Wydarzenie to zbiegło się 120 z rocznicą wkopania kamienia węgielnego pod Nasz Dom.

Czytaj więcej...

Zaproszonych gości powitali p. Adam Stradowski Prezes Towarzystwa Przytułku św. Franciszka Salezego i p. Krzysztof Szwarc Prezes Fundacji im. Jana Blocha. Doktor Andrzej Żor poprowadził spotkanie oraz przedstawił najciekawsze fragmenty biografii Blocha. Podczas seminarium prof. dr hab. Marek Kornat mówił o międzynarodowym znaczeniu idei Blocha. Wynikami swoich badań podzielił się ze słuchaczami prof. dr hab. Grzegorz Bąbiak, który opowiedział o „Blochu i Jego Warszawie”. Pan architekt Paweł Detko omówił projekt Naszego Domu wykonany przez Władysława Marconiego. Przybliżył powojenny projekt dobudowanych fragmentów obiektu.

Imieninowe spotkanie

W dniu 28.07.2016 w Naszym Domu odbyło się spotkanie imieninowe. Wykonaliśmy sto lat dla wszystkich Mieszkańców obchodzących imieniny w tym miesiącu. Wspólne biesiadowanie przy akompaniamencie altówki i wesołe oraz radosne śpiewy były z Nami do końca dnia. Wszyscy bawiliśmy się fantastycznie przy kawie i pysznym cieście.

Spotkanie z wolontariuszami z Holandii

W dniu 2 sierpnia 2016 zorganizowaliśmy muzyczny wieczorek z piosenkami powstańczymi i patriotycznymi. Podczas spotkania Nasi goście zaśpiewali nam hymn tegorocznych Światowych Dni Młodzieży. W związku z urodzinami jednej z Wolontariuszek nie zabrakło również wspólnego śpiewania 100 lat jak i prezentów wykonanych przez Mieszkańców na terapii zajęciowej dla zaskoczonej solenizantki.

Dzień sportu oraz pożegnanie Wolontariuszy ŚDM

5 sierpnia 2016 Nasi internacjonalni przyjaciele uczestniczyli z nami w Dniu Sportu. Wszyscy świetnie się bawiliśmy podczas przeciągania liny, tańca z balonami, gry w kręgle i wspólnego, rekreacyjnego tańca. Przed wyjazdem do Holandii Wolontariuszki przedstawiły program artystyczny. Było bardzo wesoło. Wszyscy śmieliśmy się z przedstawienia, podczas którego krasnoludki szykowały się do szkoły. Dzięki Wolontariuszkom ze Światowych Dni Młodzieży mogliśmy zobaczyć taniec flamenco, który nam zaprezentowały. Pod koniec spotkania każdy z Mieszkańców otrzymał białą różę. Na pożegnanie wręczyliśmy dziewczętom skromne upominki, które własnoręcznie wykonaliśmy.

Imieniny

W dniu 29.09.2016 odbyło się spotkanie imieninowe. W tym miesiącu Nasze solenizantki to Panie Marie, Pani Marianna oraz Pani Stefania: Mieszkańcy mieli przyjemność skosztować pysznego ciasta, kawy i herbaty. Wesołym śpiewom nie było końca. Wszystkim Paniom odśpiewano gromkie sto lat.

Spotkanie z Panią Anną Dymną

Dnia 14.10.2016 gościliśmy w Naszym Domu Panią Annę Dymną. Aktorka recytowała Nam wiersze księdza Jana Twardowskiego. Deklamacji wierszy towarzyszył akompaniament altówki. Wiersze jakie Pani Anna Dymna nam zaprezentowała to między innymi: „Ankieta”, „Spieszmy się”, „Świat”, „Drzewa niewierzące”, „Proszę o wiarę” i wiele innych. Całość stworzyła klimat pełen serdeczności i ciepła. Wdzięczni Mieszkańcy zaśpiewali Pani Annie Dymnej kilka piosenek: „Ptaszek z Łobzowa”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę” i „Zielony mosteczek.

Występ chóru z LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego

Dnia 09.11.2016 zawitał do Nas chór z LXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego. Uczniowie chcąc upamiętnić Dzień Niepodległości w ramach „Spotkania z pieśnią patriotyczną” zaśpiewali takie utwory  jak „Rota”, „Piechota”, „Pierwsza brygada”, „Warszawianka”, „Marsz, marsz Polonia”, „Warszawo ma”, „Modlitwa obozowa”. Występ odbył się w podniosłej atmosferze.

Dzień Pracownika Socjalnego

22.11.2016 w Naszym Domu odbyło się spotkanie z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. Terapeuci zajęciowi we współpracy z pracownikiem socjalnym przygotowali prezentację multimedialną połączoną z występem słowno-muzycznym Naszych Mieszkańców pt. „Wspólna podróż”. Wszyscy pracownicy otrzymali dyplomy i upominki wykonane w pracowni terapii zajęciowej przez Mieszkańców. Występ bardzo wszystkim się podobał i przywołał ciepłe wspomnienie.

Koncert skrzypcowy

Dnia 27 listopada w Naszym Domu odbył się koncert skrzypcowy. Dla Mieszkańców utwory m. in. J. S. Bach – Partita h-moll Saraband i Double, duety J. Ph. Telemanna, N. Paganini, A. Dvorak – Terzetto zagrali młodzi skrzypkowie, uczniowie pana Jakuba Jakowicza. Organizatorem koncertu była Wspólnota Sant’Egidio, z którą na co dzień współpracujemy.

Spotkanie Mikołajkowe 

W dniu 06.12.2016 gościliśmy zacnego, pochodzącego z Laponii św. Mikołaja, który przybył z upominkami dla wszystkich Mieszkańców. Świętego Mikołaja w rozdawaniu prezentów wspierał Dyrektor Naszego Domu Stanisław Miłoński. Nasi Podopieczni zadowolenie z podarunków wyrazili gromkim śmiechem i brawami.

Występ Teatru Mazowieckiego

Dnia 12.12.2016 w gościnnie wystąpił w Naszym Domu Teatr Mazowiecki ze spektaklem pt. „Na pełnym morzu”. Reżyserem był Pan Beniamin Bukowski.  Główne role zagrali Aleksandra Krzaklewska, Katarzyna Wajda, Mateusz Olszewski. Widzowie śmieli się z humorystycznych scen komedii Sławomira Mrożka.

Upominek od uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 202

Dnia 26.12.2016 Naszym Mieszkańcom przekazano zebrane przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 202 im. 34 Pułku Strzelców Budziszyńskich artykuły spożywcze i przemysłowe. Serdeczne dziękujemy uczniom za zaangażowanie w zbiórkę na rzecz Naszych Mieszkańców. Zgromadzone słodkości umiliły Świąteczny czas.

Koncert Chóru Żołnierzy Armii Krajowej Nowogródzkie Orły

Dnia 28.12.2016 r. dla Mieszkańców Naszego Domu zaśpiewał Chór Żołnierzy Armii Krajowej Nowogródzkie Orły pod kierownictwem pani Beaty Nowickiej. Chór wystąpił z repertuarem kolęd wojskowych, a jego członkowie wzbogacili występ muzyczny opowieściami o losach żołnierzy AK oraz osób wywiezionych na Sybir.

Spotkanie Sylwestrowo-imieninowe

Dnia 30.12.2016 odbyło się spotkanie sylwestrowo-imieninowe z Panem Dyrektorem. Roczne podsumowanie odbyło się w przyjaznej atmosferze. Mieszkańcy obejrzeli prezentację multimedialną na dużym ekranie. Film i zdjęcia pozwoliły przypomnieć sobie wszystkim zgromadzonym na sali wspaniałe chwile z wycieczek, pikników, występów i innych imprez jakie miały miejsce w 2016 roku w Naszym Domu. Wszystkim prezentacja bardzo się podobała.