Kącik Babci i Dziadka / Z życia Kącika / Warszawa / 2017

Aktualności z życia Kącika na warszawskim Solcu w 2017 roku

styczeń - grudzień 2017

Dzień Babci i Dziadka

20 stycznia 2017 w Dniu Babci i Dziadka spotkanie w Kąciku poprowadzili studenci Wyższej Szkoły Nauk Społecznych Pedagogium. Mieszkańcy otrzymali z tej okazji drobne upominki w tym czekoladową niespodziankę od studentów Wyższej Szkoły Nauk Społecznych Pedagogium, którzy odwiedzili Naszych Mieszkańców w ramach akcji społecznej. Studenci złożyli życzenia wszystkim Mieszkańcom.

Kolędowanie

22 stycznia 2017 roku, z okazji Dnia Dziadka, odbyło się w Kąciku wspólne kolędowanie z członkami Wspólnoty Św. Idziego.

Jasełka

Dnia 25 stycznia 2017 r. z widowiskiem jasełkowym zawitały w nasze progi uczennice Prywatnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Nazaretanek w Warszawie. Wystawiły jasełka, jak same powiedziały „młodzieżowe”, nawiązujące do naszych codziennych problemów i rozterek. Pokazały, że dobro i miłość zawsze zwycięża i jest ono najlepszą z dróg.

Spektakle z okazji Dnia Babci i Dziadka

1 lutego odwiedziły Naszych Mieszkańców dzieci z Przedszkola nr 5 i młodzież z LIII Liceum Ogólnokształcącego. Przedszkolaki zachwyciły spektaklem słowno-muzycznym z okazji Dnia Babci i Dziadka. Po zakończeniu dzieci wręczyły Mieszkańcom własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami. Młodzież z LIII Liceum Ogólnokształcącego zadeklamowała wiersze Zbigniewa Herberta i Wisławy Szymborskiej oraz wykonała kilka arii operowych.

Międzypokoleniowe Walentynki

W dniu 4 lutego Mieszkańców odwiedziła młodzież z XIII Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Leopolda Lisa-Kuli oraz Szkoły Podstawowej nr 114 im. Jędrzeja Cierniaka w Warszawie. Uczniowie w związku ze zbliżającym się świętem zakochanych przygotowali wiele konkursów oraz zabaw.

35-lecie

W Kąciku świętowaliśmy również trzydziestopięciolecie pobytu Mieszkanki w naszym Domu!!!

88. rocznica śmierci s. Kobylińskiej

Ostatniego dnia lutego (28.02.2017 r.) obchodziliśmy w Naszym Domu 88. Rocznicę śmierci siostry Anny Marii Kobylińskiej. W Kąciku uroczyście został odsłonięty portret śp. siostry Kobylińskiej.

Dzień Kobiet

8 marca 2017 roku odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Paniom życzenia złożyli przedstawiciele Rady Mieszkańców i Klubu Seniora „Wesoła Chata”, który wystąpił dla Naszych Mieszkanek i Pracownic tego dnia.

Występ chóru

W dniu 18.03.2017 r. chór ze Związku Nauczycielstwa Polskiego wykonał wiele znanych utworów przeplatanych wierszami jednej z chórzystek. Mieszkańcy z chęcią dołączyli się do wspólnego śpiewania z chórem.

Idzie wiosna!

Wiosenna wizyta dzieci z Przedszkola nr 41 „Wiślana Kropelka”.

Dziesięciolecie

W 2017 roku w Kąciku świętowaliśmy również dziesięciolecie pobytu jednej z Mieszkanek w Naszym Domu.

“Mali i duzi”

Dnia 10 maja 2017 r. studenci Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego odwiedzili naszych Mieszkańców w ramach projektu społecznego „Mali i duzi”. Razem ze słuchaczami UW obejrzeliśmy film pt. „Marzyciel”.

Spotkanie z podróżnikiem

11 maja naszych Mieszkańców odwiedziła podróżniczka, która zaprezentowała slajdy z życia w Arabii Saudyjskiej.

Wizyta studentów UW

W ramach projektu społecznego „Bezcenne Listy” dnia 16 maja 2017 r. odwiedzili naszych Mieszkańców studenci Wydziału Międzykierunkowych Studiów Ekonomiczno-Menedżerskich Uniwersytetu Warszawskiego i wręczyli Mieszkańcom listy napisane przez młodzież i dzieci.

Dzień Matki

25 maja 2017 r. Mieszkańcy uczestniczyli w spotkaniu z okazji Dnia Matki. Nasze terapeutki przygotowały poetycką i muzyczną oraz rzeczową niespodziankę.

Recital na Dzień Ojca

13 czerwca 2017 roku z okazji Dnia Ojca odbył się recital marimbafonowy. Zagrała go pani Ewelina Hajda, które ukończyła Conservatoire de Musique w Strasburgu.

Prelekcja

Dnia 14 czerwca 2017 r. wysłuchaliśmy prelekcji Pana Igora Strojeckiego pt. „Utracony świat. Podróże Leona Barszczewskiego po XIX-wiecznej Azji Środkowej”.

Kolejne dziesięciolecie!

To był wyjątkowy rok – kolejne dziesięciolecie pobytu Mieszkanki w Naszym Domu!!!!

Warsztaty muzyczne

W Kąciku odbywają się regularnie warsztaty muzyczne prowadzone przez naszą muzykoterapeutkę.

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Dnia 1 sierpnia 2017 roku Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej uczcili 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Chwile z historią

W Kąciku spotykamy się również, aby podtrzymywać pamięć o ważnych dla naszej historii chwil. Tutaj relacja ze spotkania poświęconego 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.

Aktywny Senior w budżecie partycypacyjnym

W Kąciku Babci i Dziadka dnia 24 października odbył się wykład pt. „Aktywny Senior w budżecie partycypacyjnym”. Projekt był realizowany przez Fundację Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia.

Imieniny

Spotkanie imieninowe z udziałem zaproszonego gościa.

Międzypokoleniowe czytanie

W Kąciku aktorzy Teatru Polskiego w ramach projektu „Zaproś nas do siebie” dla Naszych Mieszkańców oraz dzieci z Powiśla czytali książkę pt. „Król Maciuś Pierwszy”.

Występ tancerzy klasycznych

12 listopada 2017 roku był niezapomnianym przeżyciem artystycznym dla Naszych Mieszkańców. Panie Irina Vasilewska, Ana Kipszide – solistki (primabaleriny) Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz pani Paulina Bidzińska – zdobywczyni tytułu Młodego Tancerza roku 2017, zaprezentowały formy baletowe przygotowane specjalnie na ten pokaz.

Dzień Niepodległości

Podczas spotkania upamiętniającego Dzień Niepodległości Mieszkańcy wysłuchali prelekcji na temat odzyskania niepodległości przez Polskę w dniu 11 listopada 1918 roku. Nasi Podopieczni z zaciekawieniem obejrzeli prezentację i słuchali opowieści pana Michała Gawriłow – historyka z Ośrodka Badań nad Totalitaryzmem im. Witolda Pileckiego o I wojnie światowej oraz o „Cudzie nad Wisłą”.

Dzień Pracownika Socjalnego

W Kąciku pracownicy spotkali się z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zabawa Andrzejkowa

Tradycją świecką w Domu jest zabawa Andrzejkowa, która odbyła się dnia 28.11.2017 r. Podczas spotkania Mieszkańcy mieli możliwość wysłuchania mini-recitalu w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Muzycznych I stopnia im. Stanisława Moniuszki.

Mikołajki

Spotkanie Mikołajkowe tradycyjnie dnia 6 grudnia 2017 roku było pełne wrażeń. Święty Mikołaj wszystkim Mieszkańcom wręczył drobne upominki – zarówno tym, którzy zgromadzili się w Kąciku Babci i Dziadka, jak i pozostałym w pokojach.

120. rocznica otwarcia Domu!

Na dzień 8 grudnia 2017 przypadła 120. rocznica otwarcia Domu i poświęcenia budynku. Prezes Towarzystwa Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie, pan A. Stradowski odczytał Protokół Aktu Poświęcenia Przytułku św. Franciszka Salezego z dnia 8 grudnia 1897 roku. Zakończeniem całej uroczystości było wysłuchanie opowieści o historii Domu i zaprezentowanie archiwalnych dokumentów i szkiców budynku.

Wizyta Harcerzy

9 grudnia 2017 r. zawitali do Naszych Podopiecznych harcerze z drużyny 234 „Forteca”. Drużyna z Hufca Mokotów wspólnie z seniorami grała w gry i śpiewała piosenki harcerskie. Był to wesoło spędzony czas w gronie dzieci i młodzieży.

Pantomima

Dnia 15 grudnia 2017 roku w Kąciku Babci i Dziadka seniorzy wspólnie z podopiecznymi Powiślańskiej Fundacji Społecznej i świetlicy środowiskowej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia A’Paulo obejrzeli przedstawienie „Pięciu niedoskonałych”. Główną siłą wyrazu użytą do gry aktorskiej była pantomima. Spektakl został przygotowany przez Fundację Sztuka Ciała, a sfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa – dzielnica Śródmieście.

Niespodziewane kartki świąteczne

Dzięki uprzejmości członkiń Fundacji Professional Women Network Nasi Podopieczni dnia 22.12.2017 r. otrzymali imienne kartki świąteczne.

W Kąciku uroczyście podsumowaliśmy 2017 rok.

Pobyt w naszym Kąciku to zawsze mile spędzony czas!!!