Kącik Babci i Dziadka / Z życia Kącika / Wilanów

Kącik Babci i Dziadka na warszawskim Wilanowie to czwarta taka metamorfoza dokonana przez naszą Fundację. Wilanowski Kącik jest o tyle nietypowy, że jako jedyny powstał nie w Domu Pomocy Społecznej, ale w nowo powstałym Międzypokoleniowym Centrum Edukacji. Jest to część Centrum Kultury Wilanów, gdzie specjalnie zaaranżowana przestrzeń pozwala na integrację między pokoleniami, np. Seniorami oraz dziećmi z pobliskiego przedszkola, jak również wymianę wewnątrzpokoleniową. Na przykład w ramach spotkań Klubu Seniora. Jest miejscem otwartym dla przedstawicieli lokalnej społeczności – sąsiadów i okolicznych seniorów, a także przedszkolaków.

W “Kąciku” w Wilanowie oprócz biblioteczki oraz ruchomych stołów do gier planszowych znajduje się również doskonale wyposażona kuchnia, dzięki której Seniorzy mogą przygotować przyjęcie lub zaparzyć sobie herbatę.

Choć “Kącik Babci i Dziadka” w Międzypokoleniowym Centrum Edukacji funkcjonuje zaledwie od pół roku, to pełen jest życia. Zobaczcie krótki przegląd wydarzeń i inicjatyw, które miały miejsce w “Kąciku”!

–> Dowiedz się więcej o realizacji “Kącika” <–

Mieszkańcy Wilanowa o "Kąciku"

Międzypokoleniowe Centrum Edukacji przy ulicy Radosnej 11 to miejsce w którym Centrum Kultury Wilanów dopełnia bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych w dzielnicy dla społeczności lokalnej. W ofercie kulturalnej dla społeczności oprócz zajęć dla dzieci, młodzieży i ich Rodzin jest oferta skierowana do Seniorów. Zapoczątkowana przez radnych Rady Seniorów i Młodzieżowej Rady Dzielnicy Wilanów współpraca międzypokoleniowa zaowocowała stworzeniem miejsca przyjaznego Seniorom. Dzięki Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier” powstał czwarty w Polsce „Kącik Babci i Dziadka”. Jest to przestrzeń otwarta dla seniorów, która tworzy możliwość integracji pokoleniowej społeczności Wilanowa. To miejsce – dom, dla każdego i dla wszystkich. To przestrzeń do realizacji talentów i pasji, a także dom, w którym, spełnią się marzenia.

Społeczność wilanowska zachwycona tym miejscem i potrzebą działania bardzo szybko zaakceptowała go stwarzając swój własny dom. Seniorzy utworzyli Klub Seniora i spotykają się regularnie na spotkaniach klubowych zapraszając ciekawych ludzi , którzy chcą się podzielić swoimi zainteresowaniami czy pasją. Znalazł tu swoje miejsce pan, który przeszedł na emeryturę i szukał miejsca dla siebie i znalazł – dzieląc się z innymi swoją pasją, grą na gitarze. Wspaniały koncert gitarowy i potem wspólne śpiewy to początek kolejnych spotkań i realizacji marzeń. W deszczowy listopadowy wieczór ciepły Kącik Babci i Dziadka gościł Dariusza Jakubowskiego w jego „Poetyckich zaduszkach”. A w grudniowy wieczór wspólna wigilia i podzielenie się radością tego miejsca z władzami dzielnicy to początek dobrego otwartego domu. W Kąciku tym znalazły też swoje miejsce seniorki Wilanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które założyły “Klub pozytywnie zakręconych”. Dzielą się w nim swoimi pasjami, pomysłami, oglądają zdjęcia, szkolą w technikach makijażu itp.

Każde wejście do Kącika to miłe spędzanie czasu rodziców z dziećmi przy grach, rozmowy, uśmiech, emocje i wspólne przebywanie z gorącym kubkiem kawy czy herbaty. Każdy może znaleźć coś dla siebie, dzieci ze świetlicy szkolnej pomoc w nauce, samotni przyjaciół, a ciekawi wiedzę.

 

wrzesień 2017 - luty 2018