Kącik Babci i Dziadka / Z życia Kącika / Warszawa

W lutym i marcu 2017 r. spotykaliśmy się z dyrekcją, pracownikami oraz mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej im. Św. Franciszka Salezego w Warszawie. Poprosiliśmy ich, żeby podzielili się z nami swoimi refleksjami na temat „Kącika Babci i Dziadka”, który Fundacja zrealizowała w Domu pod koniec 2015 roku.

Dom Pomocy Społecznej im. św. Franciszka Salezego jest jednostką organizacyjną Towarzystwa Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie, działającą na warszawskim Powiślu przy ulicy Solec 36a, w obiekcie oddanym do użytku w 1897 roku. Swoją działalność charytatywną Towarzystwo od 120 lat przy wsparciu ludzi dobrej woli nieprzerwanie skupia na opiece nad osobami starszymi, niedołężnymi i opuszczonymi. Cele statutowe Towarzystwo realizuje z powodzeniem, nieustannie dbając o dobro zamieszkujących w Domu Mieszkańców, angażując i pozyskując środki na renowację budynku, ale równocześnie działając na rzecz ogólnie pojętego dobra publicznego, w szczególności aktywizacji i promowania pozytywnego wizerunku środowiska seniorów.

W rozmowie z nami dyrektor Domu, Stanisław Miłoński podkreślił, że „Kącik Babci i Dziadka” jest ekskluzywnym miejscem spotkań z gośćmi z zewnątrz. To przede wszystkim w tym pomieszczeniu odbywają się miniwydarzenia kulturalne dla mieszkańców – wieczorki poetyckie, sobotnie popołudnia filmowe, czy występy dzieci i młodzieży z zaprzyjaźnionych przedszkoli oraz szkół. „Kącik” ma bardzo klimatyczny wystrój, dzięki czemu mieszkańcy chętniej uczestniczą w organizowanych dla nich wydarzeniach i spotkaniach. Kiedyś świetlica otwierała się głównie na pory posiłków, a teraz praktycznie cały czas ktoś tam przebywa. Dzięki „Kącikowi” mieszkańcy poczuli się w u siebie, a samo pomieszczenie pełni funkcję salonu Domu, ogólnego miejsca spotkań.

Fakt, że mieszkańcy uczestniczyli w przeobrażaniu jadalni w „Kącik Babci i Dziadka” przekłada się na ich stosunek do tego miejsca. Niejednokrotnie wspominają, która z przeprowadzonych zmian była ich pomysłem. Jak podkreślał w rozmowie z nami dyrektor Miłoński, odnowienie tego pomieszczenia było strzałem w 10-tkę. Stowarzyszenie poprzez realizację kosztochłonnego remontu budynku głównego dba o jego należyty stan techniczny. Remont sfinansowany przez Fundację wspomógł działania Towarzystwa w kierunku podniesienia standardu życia Mieszkańców Domu.

–> Dowiedz się więcej o realizacji “Kącika” <–

2016 rok w Kąciku

galeria zdjęć

2017 rok w Kąciku

galeria zdjęć

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej wypowiedzi Dyrektora Domu Pomocy Społecznej im. Św. Franciszka Salezego w Warszawie Pana Stanisława Miłońskiego:

Prezentujemy Państwu materiał przygotowany przez pracowników Domu Pomocy Społecznej im. Św. Franciszka Salezego w Warszawie, podsumowujący imprezy okolicznościowe odbywające się w “Kąciku Babci i Dziadka” w 2016 roku.

Download (DOCX, 6.7MB)

Dzięki uprzejmości Pracowników Domu Pomocy Społecznej otrzymaliśmy materiał opatrzony zdjęciami, opisujący bogaty wachlarz różnorodnych wydarzeń, którymi warszawski Kącik Babci i Dziadka żył w 2017 roku. Ogromnie cieszy nas wykorzystanie stworzonej przez nas przestrzeni na tyle różnych sposobów. Kącik na warszawskim Solcu zdecydowanie spełnia swoją rolę, dając warunki umożliwiające integrację oraz nawiązanie międzypokoleniowego dialogu.

Pierwsza część podsumowania wydarzeń w Kąciku w 2017 roku:

Download (DOCX, 2.29MB)

Druga część podsumowania wydarzeń w Kąciku w 2017 roku:

Download (DOCX, 5.74MB)