Międzypokoleniowe Warsztaty Kulinarne

14 grudnia 2017 roku nasza Fundacja wraz z Akademią Kulinarną Whirlpool wspólnie zorganizowały przedświąteczne warsztaty kulinarne dla Seniorów oraz dzieci z Domu Dziecka w Pęcherach, które miały miejsce właśnie w Akademii Kulinarnej Whirlpool przy ul. Mińskiej 25 w Warszawie. Międzypokoleniowe gotowanie przyniosło obu stronom mnóstwo frajdy i satysfakcji. Wspólne lepienie pierogów oraz przyozdabianie kolorowych pierniczków wywołało uśmiechy na twarzach zarówno Młodszych, jak i Starszych, a śpiewanie kolęd i opowieści o wigilijnych tradycjach rozbudziły w sercach wszystkich uczestników warsztatów prawdziwego Ducha Świąt.

Ideą przyświecającą temu spotkaniu było włączenie Seniorów we wspólne aktywności z dziećmi z Domu Dziecka, które niejednokrotnie nie miały możliwości czerpania z wiedzy, ciepła i troski od Babci i Dziadka. To właśnie Babcie i Dziadkowie poświęcają nam zazwyczaj wiele uwagi, dzieląc się swoim bogatym życiowym doświadczeniem, rzadkimi – i nie raz zaskakującymi – umiejętnościami, ogromną pasją, cierpliwością, pokorą wobec życia i sporą dozą optymizmu, czego młodym tak często przecież brakuje! Idea warsztatów zrodziła się z pragnienia podkreślenia wagi roli, jaką w naszym życiu odgrywają osoby starsze oraz pokazanie dzieciom, że mogą liczyć na pomoc i wsparcie osób starszych, nawiązać z nimi kontakt i nauczyć się od nich czegoś ciekawego. Celem samych warsztatów było przełożenie tej idei na praktyczne umiejętności – wyposażenie dzieci w unikalną wiedzę, jaką Babcie i Dziadkowie zwykle przekazują swoim wnukom. Dlatego podczas warsztatów Seniorzy podzielili się przepisami na wigilijne dania, które wspólnie z dziećmi ugotowali w radosnej, świątecznej atmosferze.

W warsztatach udział wzięli seniorzy – wolontariusze Fundacji „Porozumienie Bez Barier” z Panią Prezydentową Jolantą Kwaśniewską na czele, dzieci z Domu Dziecka w Pęcherach oraz kucharze z Akademii Kulinarnej Whirlpool. Podczas warsztatów realizowane były przepisy na świąteczne dania, które opracowali seniorzy. To oni – przy wsparciu Mistrzów Kuchni: Marco Ghia, Cristiny Catese i Michała Toczyłowskiego – dzielili się z dziećmi wiedzą, jak daną potrawę przygotować. Podczas warsztatów przygotowane zostały krokiety z pieczarkami i kapustą, pierogi z grzybami, kutia oraz kolorowe pierniczki. Po około półtoragodzinnej zabawie, przy okazji której dzieci miały okazję wraz z Babciami i Dziadkami przygotować każde z wymienionych dań, wspólnie przygotowaliśmy wigilijny stół, wysłuchaliśmy opowieści o świątecznych tradycjach, podzieliliśmy się opłatkiem i zasiedliśmy do biesiadowania.

Kontynuacją akcji miało miejsce 9 marca 2018 r. kolejne międzypokoleniowe spotkanie z podopiecznymi Domu Dziecka w Pęcherach: nasi fantastyczni Seniorzy pomagali Dzieciom przygotować pyszne, proste dania z makaronu pod czujnym okiem genialnych kucharzy z Akademii Kulinarnej Whirlpool. Na przykładzie makaronu pokazaliśmy Dzieciom, że z kilku składników, które zawsze znajdą w lodówce lub pobliskim sklepie, można przygotować jednogarnkowe, proste i smaczne danie. Kucharze z Akademii Kulinarnej Whirlpool podzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami, a Seniorzy pokazali Dzieciom kulinarne sztuczki, z których na co dzień korzystają i pomogli im w przygotowaniu trzech dań.

Zwieńczeniem akcji były 29 marca 2018 roku wielkanocne warsztaty kulinarne. Warsztaty odbyły się w siedzibie Akademii Kulinarnej Whirlpool przy ul. Mińskiej 25 w Warszawie.

Tematem przewodnim wielkanocnego spotkania były jajka w każdej postaci: przygotowaliśmy pastę jajeczną, jajka na grzankach, farsz, kolorowe jajka-zwierzątka, a także ciasteczka ryżowe. Na świątecznym stole znalazły też swoje miejsce tradycyjny żurek oraz pięknie ozdobione mazurki. Po skończonym biesiadowaniu pomalowaliśmy pisanki i podzieliliśmy się opowieściami o tradycjach Święta Wielkiej Nocy.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za cudowne wspomnienia z razem spędzonych chwil! Dziękujemy Seniorom, Dzieciom, genialnym kucharzom i całemu Zespołowi Akademii Kulinarnej oraz Whirlpoola. To kolejne takie międzypokoleniowe spotkanie, które tyle radości i uśmiechu przyniosło wszystkim stronom.

Wesprzyj nas

Każda złotówka przekazana na konto naszej Fundacji, pomaga nam w realizacji rzeczy czasem niemożliwych.
Dołącz do grona wspierających nas w tym, w co wierzymy, co umiemy i co potrafimy.

Możesz nas wesprzeć jednorazowo lub wspierać regularnie co miesiąc, dzięki prostym płatnościom w portalu SiePomaga.pl.

Siepomaga

Dziękujemy również za wpłaty bezpośrednio na nasze konto bankowe:

Bank Handlowy I Oddział Warszawa

Przejdź na Siepomaga.pl